Ознака: борење

ВО НЕДЕЛА ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО ВО БОРЕЊЕ СЛОБОДЕН СТИЛ ЗА У-15, ПИОНЕРИ И ПИОНЕРКИ

ВО НЕДЕЛА ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО ВО БОРЕЊЕ СЛОБОДЕН СТИЛ ЗА У-15, ПИОНЕРИ И ПИОНЕРКИ

Во организација на Боречката Федерација на Македонија а со техничка организација на БК „Балканец“ од Штип во Недела (21.04.2024 година) во Спортската сала „Јордан Мијалков“ ќе се одржи годинешното Државно првенство во борење слободен стил за У-15-пионери и пионерки. БК „Спартак“ од Кочани на првенството ќе настапи со 15 натпреварувачи од кои 13 во машка…

ДЕЈАН БОГДАНОВ: РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИТЕ СЕ САКААТ И ПОЧИТУВААТ И КОГА СЕ НАЈДОБРИ НО И КОГА ГУБАТ

ДЕЈАН БОГДАНОВ: РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИТЕ СЕ САКААТ И ПОЧИТУВААТ И КОГА СЕ НАЈДОБРИ НО И КОГА ГУБАТ

Во Букурешт, Романија се одржа Европското Првенство за Сениори. Нашата Репрезентација учествуваше со 1 борачка и 7 борачи, кои се едни од најдобриот тим во историјата на нашата репрезентација, европски медалисти, европски шампиони, спортисти на годината, учесници на олимпијада, освојувачи на прв женски сениорски медал. Прекрасна екипа предводена од еден врвен тим тренери Магомед Ибрагимов…

„ВАРДАР„ (МАЖИ) И „7-МИ МАЈ“ (ЖЕНИ) ДРЖАВНИ ПРВАЦИ ВО БОРЕЊЕ СЛОБОДЕН СТИЛ ЗА СЕНИОРИ/КИ

„ВАРДАР„ (МАЖИ) И „7-МИ МАЈ“ (ЖЕНИ) ДРЖАВНИ ПРВАЦИ ВО БОРЕЊЕ СЛОБОДЕН СТИЛ ЗА СЕНИОРИ/КИ

Во организација на Боречката Федерација на Македонија а со техничка организација на БК „Спартак“ денес во Кочани во спортската сала „Сашо Лазарев – Чапо“ се одржа 30-тото „ Државно првенство во борење слободен стил и борење  за жени за сениори/ки 2024“. На првенството се појавија 88 борачи во машка и женска конкуренција од клубовите: „Спартак“…

КОЧАНИ ДОМАЌИН НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ВО БОРЕЊЕ СЛОБОДЕН СТИЛ ЗА СЕНИОРИ/КИ

КОЧАНИ ДОМАЌИН НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ВО БОРЕЊЕ СЛОБОДЕН СТИЛ ЗА СЕНИОРИ/КИ

Во организација на Боречката Федерација на Македонија а со техничка поддршка на БК „Спартак“ – Кочани, во Сабота во спортската сала „Сашо Лазарев – Чапо“ во Кочани ќе се одржи годинешното „Државно првенство во борење слободен стил и борење  за жени за сениори/ки 2024“. Боите на БК „Спартак“ на ова првенство ќе ги бранат: Зоран…

БОРЕЧКАТА ФЕДЕРАЦИЈА НА  МАКЕДОНИЈА ГИ ПРОГЛАСИ НАЈ УСПЕШНИТЕ ЗА 2023 ГОДИНА

БОРЕЧКАТА ФЕДЕРАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА ГИ ПРОГЛАСИ НАЈ УСПЕШНИТЕ ЗА 2023 ГОДИНА

Вечерва во хотел „Атлас“ во Прилеп, во организација на Боречката Федерација на Македонија А СО ТЕХНИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА НА Боречкиот Клуб „7-ми Мај“ од Прилеп беа прогласени најуспешните во борењето во 2023 година. Борачите на „Спартак“ се закитија со четири признанија а признанија добија и двајца судии. Во категоријата „сениори“ признание доби Расул Шапиев додека на…

ВО ПАРИЗ ОДРЖАН „ГЛОБАЛЕН ФОРУМ ЗА ЖЕНИ, ЛИДЕРИ ВО БОРЕЊЕТО“

ВО ПАРИЗ ОДРЖАН „ГЛОБАЛЕН ФОРУМ ЗА ЖЕНИ, ЛИДЕРИ ВО БОРЕЊЕТО“

Од 01-05 Декември Париз (Франција) беше домаќин на „Глобалниот форум за жени лидери во борењето“. Форумот кој беше во организација на Светската боречка асоцијација UWW се одржа во салата на „Институтот за спорт“, а на истиот учествуваа 40 жени од целиот свет кои што се дел од борењето. Претседавач на форумот беше Габриела Мулер од…

СЕСТРИТЕ СТОЈАНА И СЛАВИЦА МИТЕВИ ЧЛЕНОВИ НА БК „СПАРТАК“, НА ЖЕНСКИОТ БОРЕЧКИ КАМП ВО ШТИП

СЕСТРИТЕ СТОЈАНА И СЛАВИЦА МИТЕВИ ЧЛЕНОВИ НА БК „СПАРТАК“, НА ЖЕНСКИОТ БОРЕЧКИ КАМП ВО ШТИП

Во салата на БК БАЛКАНЕЦ во Штип се одржува 5 дневен Женски Борачки Камп, органииран од Боречка Федерација на Македонија во соработка со УВВ Европа. Тренерот кој го води кампот е Николај Гита – учесник на 7 олимпијади и долгогодишен тренер на Германска,Швајцарска и Романска Боречка Федерација. На кампот учествуваат 30 девојки од повеќе клубови…

ТРИ ПРВИ И ЕДНО ТРЕТО МЕСТО ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА МЕМОРИЈАЛНИОТ ТУРНИР ВО НЕГОТИНО

ТРИ ПРВИ И ЕДНО ТРЕТО МЕСТО ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА МЕМОРИЈАЛНИОТ ТУРНИР ВО НЕГОТИНО

Во организација на Боречкиот Клуб „Неготино“ и Боречката Федерација на Македонија, денес во Неготино се одржа Меморијален турнир во борење „Јован Димитров“. На турнирот екипата на „Спартак“ од Кочани учествуваше со четири борачи кои на крајот освоија 3 први и 1 трето место. Со златниот медал се закитија: Јован Илиев до 44 килограми, Даријан Павлев…

СО ПОБЕДА И ПОРАЗ ДАРИЈАН ПАВЛЕВ ГО ЗАВРШИ ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО У-15

СО ПОБЕДА И ПОРАЗ ДАРИЈАН ПАВЛЕВ ГО ЗАВРШИ ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО У-15

Со победа и пораз Даријан Павлев го заврши Европското првенство У-15 за момчиња и девојчиња кое од 06-09 Јули се одржа во Капошвар (Унгарија). Павлев настапи во категоријата до 57 килограми во која имаше 24 натпреварувачи. Во првата борба Даријан Павлев беше поуспешен од претставникот на Литванија Јанис Руикис и го совлада со 10:3, додека…

ДАРИЈАН ПАВЛЕВ ЌЕ УЧЕСТВУВА НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО БОРЕЊЕ У-15 ЗА МОМЧИЊА И ДЕВОЈЧИЊА

ДАРИЈАН ПАВЛЕВ ЌЕ УЧЕСТВУВА НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО БОРЕЊЕ У-15 ЗА МОМЧИЊА И ДЕВОЈЧИЊА

Даријан Павлев, моментно еден од најталентираните борачи на „Спартак“ од Кочани, вечерва како член на Македонската репрезентација во борење заминува за Капошбар (Унгарија) каде од 06-09 Јули ќе се одржи Европското првенство во борење У-15 за момчиња и девојчиња. Тренерот на репрезентацијата Мијалче Ангелов ќе се обиде со екипата која брои две девојчиња и осум…