Култура

ЗАВРШИ 61. ИЗДАНИЕ НА ДАФ – ГРАН ПРИ НАГРАДАТА „ВАСИЛ ЌОРТОШЕВ“ ЗА ПРЕТСТАВАТА „МОМЧЕТО СО ПРУГАСТИ ПИЖАМИ“

ЗАВРШИ 61. ИЗДАНИЕ НА ДАФ – ГРАН ПРИ НАГРАДАТА „ВАСИЛ ЌОРТОШЕВ“ ЗА ПРЕТСТАВАТА „МОМЧЕТО СО ПРУГАСТИ ПИЖАМИ“

Жири комисијата на 61 издание на Драмскиот амаматерски фестивал едногласно одлучи да ги додели следниве награди: 1) Награда во категоријата за претстава за деца и младинци добива претставата “Валентајн, не благодарам” во изведба на Прва проба од Скопје. – Првите чекори во театарот се најважни, токму затоа оваа награда се доделува на студиото за актерска…

ВО НУЦК „БЕЛИ МУГРИ“ ВО КОЧАНИ ВЕЧЕРВА БЕШЕ ОТВОРЕНО  61 ИЗДАНИЕ НА ДАФ

ВО НУЦК „БЕЛИ МУГРИ“ ВО КОЧАНИ ВЕЧЕРВА БЕШЕ ОТВОРЕНО 61 ИЗДАНИЕ НА ДАФ

Со претставата „Вечера за глупаци“ во изведба на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ од Велес, вечерва во Кочани и официјално започна 61 издание на ДАФ (Драмски Аматерски Фестивал). Фестивалот го отвори и за неговото значење за културниот живот во Кочани и во Македонија свое обраќање имаше Градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов, а поздравно…

ИЗЛОЖБА НА СЛИКИ И ЦРТЕЖИ „СВЕТОТ НА ПЧЕЛАТА“

ИЗЛОЖБА НА СЛИКИ И ЦРТЕЖИ „СВЕТОТ НА ПЧЕЛАТА“

Во организација на Пчеларско Здружение „Матица“ – Кочани, а со поддршка на Општина Кочани и НУЦК „Бели Мугри“ – Кочани за во Понеделник (20 Мај 2024 година) со почеток во 12:00 часот закажана е Изложба на слики и цртежи насловена како „Светот на пчелата“. Изложените слики и цртежи се дела на учениците од основните училишта…

ДАФ, 61. ИЗДАНИЕ ОД 20-26 МАЈ, ГОДИНАВА ИЗОСТАНА СОРАБОТКАТА МЕЃУ ОРГАНИЗАТОРОТ И МЕДИУМИТЕ

ДАФ, 61. ИЗДАНИЕ ОД 20-26 МАЈ, ГОДИНАВА ИЗОСТАНА СОРАБОТКАТА МЕЃУ ОРГАНИЗАТОРОТ И МЕДИУМИТЕ

По речиси десет месеци пауза конечно на веб страната на ДАФ (Драмски Аматерски Фестивал) – Кочани беа ажурирани нови содржини, на 5 Март бил објавен повикот за 61 издание на ДАФ, а на 10 Мај  објавена е годинешната Програма на 61. издание на ДАФ кое ќе се одржи од 20 – 26 Мај оваа година….

НУЦК „БЕЛИ МУГРИ“ – КОЧАНИ, ПРОГРАМА ЗА МЕСЕЦ МАЈ 2024 ГОДИНА

НУЦК „БЕЛИ МУГРИ“ – КОЧАНИ, ПРОГРАМА ЗА МЕСЕЦ МАЈ 2024 ГОДИНА

Почитувана публико, Во прилог програмата на НУ Центар за култура “Бели мугри” за претстојниот период: *10.05.2024- 19 часот- Изложба на учениците од Училиштето за цртање и сликање при НУЦК “Бели мугри”- Кочани ( западна тераса) *11.05.2024- 20 часот Сашко Коцев- ШИРОК ДИЈАФАЗОН (билетите се распродадени) 13.05.2024- детска претстава *14.05.2024- 20 часот- Сашко Коцев- ШИРОК ДИЈАФАЗОН…

ОТВОРАЊЕ НА ИЗЛОЖБА НА ЛИКОВНИ ДЕЛА ОД ЖЕНИ УМЕТНИЦИ

ОТВОРАЊЕ НА ИЗЛОЖБА НА ЛИКОВНИ ДЕЛА ОД ЖЕНИ УМЕТНИЦИ

В петок, 26 април 2024 г., во 19 ч., во Центарот за култура „Бели мугри“ ќе биде отворена изложбата под наслов „Инфинити“, што ја организираат Општина Кочани и Центарот за култура „Бели мугри“. Во Салонот фоаје на Центарот за култура ќе бидат претставени триесетина ликовни дела на шеснаесет жени уметници од Кочани, Виница и Зрновци….

ОТВОРЕНА РЕТРОСПЕКТИВНА ИЗЛОЖБА НА ВЛАДИМИР ГЕОРГИЕВСКИ

ОТВОРЕНА РЕТРОСПЕКТИВНА ИЗЛОЖБА НА ВЛАДИМИР ГЕОРГИЕВСКИ

Денес во Салон Фоаје 2 во НУ ЦК „Бели Мугри“ во Кочани, во организација на НУ ЦК „Бели Мугри“ – Кочани а во соработка со Музеј на град Скопје  беше отворена Ретроспективна изложба од Владимир Георгиевски еден од најзначајните современи македонски ликовни уметници. Пред голем број на љубители на уметноста за животниот пат на Владимир…

АМБАСАДАТА НА ЈАПОНИЈА ОРГАНИЗИРА НАТПРЕВАР ЗА ЦРТАЊЕ И СЛИКАЊЕ

АМБАСАДАТА НА ЈАПОНИЈА ОРГАНИЗИРА НАТПРЕВАР ЗА ЦРТАЊЕ И СЛИКАЊЕ

Почитувани пријатели на Јапонија, Амбасадата на Јапонија со задоволство ве известува дека ќе го прослави Денот на децата во Јапонија, со натпревар за цртање и сликање. По повод 30 години од воспоставување на дипломатските односи помеѓу нашите земји поттикнете ги децата да творат за нашето пријателство, за важноста на „кизуна“ (силна и длабока врска) со…

ВО ВТОРНИК, РЕТРОСПЕКТИВНА ИЗЛОЖБА НА ВЛАДИМИР ГЕОРГИЕВСКИ

ВО ВТОРНИК, РЕТРОСПЕКТИВНА ИЗЛОЖБА НА ВЛАДИМИР ГЕОРГИЕВСКИ

Националната установа -Центар за култура “Бели мугри “-Кочани во соработка со Музеј на град Скопје, организира Ретроспективната изложба на еден од најзначајните современи македонски ликовни уметници Владимир Георгиевски, со поставени 20-тина дела од неговиот богат творечки опус . Изложбата се реализира во соработка со Музеј на Град Скопје, преку мрежата „МузеумЛинк”, чија што цел е…

КАФЕ ДЕ АНАТОЛИА (CAFÉ DE ANATOLIA) ВО ЖИВО ВО „СУЛИ АН“ (СКОПЈЕ), ФУЗИЈА НА МУЗИКА И ИСТОРИЈА

КАФЕ ДЕ АНАТОЛИА (CAFÉ DE ANATOLIA) ВО ЖИВО ВО „СУЛИ АН“ (СКОПЈЕ), ФУЗИЈА НА МУЗИКА И ИСТОРИЈА

Во хармонична фузија на култура, историја и музика, Кафе Де Анатолиа го претстави својот најнов жив настап, снимен меѓу древните ѕидови на Сули Ан во Стариот базар/чаршија на Скопје. Во соработка со Факултетот за уметности, овој посебен настап ги обединува познатите уметници Маџноон (Majnoon) од Турција, Били Естебан (Billy Esteban), А. Јовевски (Aleksandar Jovevski) и…