All Posts By Славчо Ивановски

СОУ „ГОШО ВИКЕНТИЕВ“ ГО ОДБЕЛЕЖА ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК

Средното општинско училиште „Гошо Викентиев“ денеска го одбележа патрониот  празник. По повод 104-годишнината од раѓањето и 80-годишнината од смртта на Викентиев,   градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов и повеќе делегации положија свежо цвеќе пред бистата во училишниот двор.ж По повод празникот на кочанското техничкото училиште, присутните проследија кратка програма, а беа прогласени и најуспешните ученици….

„ЗРНО ПО ЗРНО“ – ИЗЛОЖБА НА АВТОМОБИЛИ ОД МИНАТИОТ ВЕК

В недела, 21 април, од 12 до 15 часот, Кочани ќе биде домаќин на педесетина историски возила – олдтајмери, кои ќе бидат изложени на паркингот кај Трговскиот центар, во центарот на градот. Настанот го организира Автомобилското здружение „Љубители на класик мини“ од Скопје,  во соработка со Општината Кочани. На изложбата ќе можат да разгледаат повеќе…

ОД ПОНЕДЕЛНИК ВРЕМЕНСКИ РЕЖИМ НА СООБРАЌАЈОТ НА ДЕЛ ОД УЛИЦАТА „НИКОЛА КАРЕВ“

Заради модернизација на горниот строј на пругата Велес – Кочани, на патниот премин „Основен суд“, во периодот од 22 април до 3 мај 2024 год. ќе има времена измена на режимот на сообраќајот на дел од ул. „Никола Карев“. Во овој период, влезот односно излезот во Кочани од правецот кон Грдовци ќе биде затворен за…

СО МОПЕД ИЗЛЕТАЛ ОД ПАТОТ И СЕ ЗДОБИЛ СО ТЕШКИ ТЕЛЕСНИ ПОВРЕДИ

На 18.04.2024 во 13.00 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на ул.„Стамен Манов “ во Кочани, В.Џ.(51) од Кочани, управувајќи мопед со кочански регистарски ознаки, излетал од коловозот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот, констатирани во Општа болница Кочани. Извршен бил увид од увидна екипа од ОВР Кочани. Соопштение на…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, ОПСТАНОКОТ ЗАВИСИ САМО ОД ИГРАЧИТЕ И СТРУЧНИОТ ШТАБ

Во Сабота со почеток во 16:00 часот се играат натпреварите од 25-тото коло во Втора Фудбалска Лига. До крајот на првенството остануваат да се одиграат уште само шест кола во кои неколку екипи стравуваат за второлигашкиот статус. Екипата на „Осогово“ е една од тие екипи кои до последното коло ќе се бори да остане во…

ВО НЕДЕЛА ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО ВО БОРЕЊЕ СЛОБОДЕН СТИЛ ЗА У-15, ПИОНЕРИ И ПИОНЕРКИ

Во организација на Боречката Федерација на Македонија а со техничка организација на БК „Балканец“ од Штип во Недела (21.04.2024 година) во Спортската сала „Јордан Мијалков“ ќе се одржи годинешното Државно првенство во борење слободен стил за У-15-пионери и пионерки. БК „Спартак“ од Кочани на првенството ќе настапи со 15 натпреварувачи од кои 13 во машка…

НА МИТИНГ ВО КОЧАНИ ПРЕТСТАВЕН КАНДИДАТОТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СДСМ СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ

Вечерва во „Паркот на Револуцијата“ Кочани се одржа митинг на кој беше претставен претседателскиот кандидат предложен од СДСМ, Стево Пендаровски. Пред своето обраќање Пендаровски ги потсети граѓаните дека од денес од денес и официјално започна парламентарната кампања за претстојните Парламентарни избори 2024. Во своето обраќање пред кочанчани, Пендаровски ги потсети што се се постигна со…

ПРВА НАГРАДА ЗА МЕГИ И ТЕА НА МЕЃУНАРОДНИОТ НАТПРЕВАР ВО КАТЕГОРИЈАТА ЏЕЗ-ПОП ИЗВЕДУВАЧИ

На петтиот Меѓународен фестивал со натпреварувачки карактер „Сергеј Михајлов“ – Штип нашата сограѓанка Меги Георгиева заедно со нејзината соученичка Теа со освоени вкупно 95 поени ја освоија првата награда во категоријата поп-џез изведувачи. Меги е ученичка во средното музичко училиште во Штип а првите музички чекори и основно музичко образование го има завршено во ООМУ…

ЕКОЛОШКА АКЦИЈА ПО ПОВОД 22 АПРИЛ – ДЕНОТ НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА

В сабота, 20 април, во пресрет на Светскиот ден на планетата Земја, Општина Кочани, Клубот за планинарски спортови „Осоговски орел“ и КЈП „Водовод“ организираат еколошка акција на потегот од месноста Бавчалук кон езерото Гратче. Целта на акцијата иницирана од КПС „Осоговски орел“ е да се расчисти пешачката патека и да се прибере оставениот отпад од…

МОТО КЛУБ „ЖЕЛКИ“ – КОЧАНИ ФОРМИРАШЕ НОВ СЕКТОР ЗА СПОРТ СО НАТПРЕВАРУВАЧКИ КАРАКТЕР

Во Програмата за работа на Мото Клубот „Желки“ од Кочани за 2024 година вклучен е и ново формираниот сектор за спорт во кој што се опфатени повеќе тркачки дисциплини како што се: – Супер спорт (брзински мото натпревари), – Мотокрос – Ендуро натпревари Во тековната 2024 година во Мотокрос дисциплината во класата МХ 2, Мото…