Црна хроника

ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА ИЛИ НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ

ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА ИЛИ НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ

Поминаа нешто повеќе од дваесет денови од сообраќајната несреќа во  близина на мостот кај „Шопинг центарот“ кога и дел од  р’тмот  на Кочанска река беше оштетен. За жал и после три седмици никој како да не е заинтересиран да му го врати првобитниот изглед на р’тмот. Многумина од минувачите и денес кога поминуваа низ овој…

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, ФАТЕН НА ДЕЛО

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, ФАТЕН НА ДЕЛО

На 06.02.2023, полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода К.А.(46) од Кочани. Тој бил затекнат при извршување на „тешка кражба“ во продажен објект кај Градскиот пазар на ул.„Гоце Делчев“ во Кочани. Лицето било задржано во полициска станица и по документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава. ИЗВОР: Дневни соопштенија  од …

СПАСИТЕЛНИТЕ ПЛАНИНСКИ СЛУЖБИ ОД КОЧАНИ И ЌУСТЕНДИЛ ВЕЧЕРВА ИЗВЛЕКОА ЗАВЕАНИ ВОЗИЛА НА ПОНИКВА

СПАСИТЕЛНИТЕ ПЛАНИНСКИ СЛУЖБИ ОД КОЧАНИ И ЌУСТЕНДИЛ ВЕЧЕРВА ИЗВЛЕКОА ЗАВЕАНИ ВОЗИЛА НА ПОНИКВА

Кога нешто треба да се случи и да не се планинара се случува. Токму денес неколку часа по потпишувањето на Меморандумот за соработка помеѓу спасителните планински служби на „Осогово“ – Кочани и Ќустендил (Р. Бугарија)  на „Пониква“ од наносите на снег беа завеани возила. И токму спасителните служби ја покажале својата способност на дело, успеале…

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, ОДЗЕМЕНОТО ВРАТЕНО НА СОПСТВЕНИКОТ

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, ОДЗЕМЕНОТО ВРАТЕНО НА СОПСТВЕНИКОТ

На 31.01.2023, по преземени мерки и активности, полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода К.А.(47) од Кочани. Тој се сомничи дека сторил две кривични дела „тешка кражба“ на 30 и 31.01.2023, при што од два објекти во рамки на Општата болница Кочани одзел повеќе предмети. Одземените предмети биле пронајдени и вратени. По целосно…

РАСЧИСТЕНИ ПЕТ КРИВИЧНИ ДЕЛА, ТЕШКА КРАЖБА НА ПОДРАЧЈЕТО НА ОВР КОЧАНИ

РАСЧИСТЕНИ ПЕТ КРИВИЧНИ ДЕЛА, ТЕШКА КРАЖБА НА ПОДРАЧЈЕТО НА ОВР КОЧАНИ

Денеска (23.01.2023) во ОВР Кочани е извршен службен разговор со 16-годишен малолетник,во присуство на родител, при што расчистени се вкупно пет кривични дела: една тешка кражба од ЈЗУ Општа болница -Кочани, две тешки кражби од куќи и две тешки кражби на дрзок начин, сите сторени на подрачјето на ОВР Кочани. Одземеното ќе биде вратено на…

РЕНОВИРАНОТО ДЕТСКО ИГРАЛИШТЕ ВО ХАОТИЧНА СОСТОЈБА

РЕНОВИРАНОТО ДЕТСКО ИГРАЛИШТЕ ВО ХАОТИЧНА СОСТОЈБА

Вака изгледа новото (реновирано) детско игралиште на северниот дел од „Паркот на револуцијата“. Дали причината за ваквиот негов изглед по само две седмици откако беше ставено во употреба е до неквалитетното бојадисување или до однесувањето на посетителите не знаеме, но како и да е навистина не изгледа убаво. Коментарите на присутните што ги затековме околу…

НА „ПОНИКВА“ ДЕНЕС ПОСТАВЕНИ 5 НОВИ КОНТЕЈНЕРИ СО КАПАЦИ, НА ПОТЕГ СЕ ИЗЛЕТНИЦИТЕ

НА „ПОНИКВА“ ДЕНЕС ПОСТАВЕНИ 5 НОВИ КОНТЕЈНЕРИ СО КАПАЦИ, НА ПОТЕГ СЕ ИЗЛЕТНИЦИТЕ

Последните денови беа упатени низа критики за расфрланиот смет на „Пониква“, почнувајќи од тоа дека сметот се фрла на кој каде ќе му текне, дека некои коњи го ваделе сметот од контејнерите и потоа го растурале како и неажурноста на оние кои треба да го собираат. Денес вработени од КЈП „Водовод“ за да колку-толку ја…

АПЕЛ: ДА ПРЕСТАНЕ ПАЛЕЊЕТО НА СТРНИШТАТА

АПЕЛ: ДА ПРЕСТАНЕ ПАЛЕЊЕТО НА СТРНИШТАТА

Вчерашната огнена стихија во Кочанско, предизвикана од палењето на жетвените остатоци на земјоделските површини во полето, претставува уште една, по којзнае кој пат повторена опомена за опасностите што ги носи оваа штетна земјоделска пракса. Безбедноста на жителите и на материјалните добра посебно во населените места Горни и Долни Подлог, Грдовци и Мојанци беше доведена во…

МОТОЦИКЛИСТ ИЗЛЕТАЛ ОД ПАТОТ, СЕ ЗДОБИЛ СО ТЕШКИ ТЕЛЕСНИ ПОВРЕДИ

МОТОЦИКЛИСТ ИЗЛЕТАЛ ОД ПАТОТ, СЕ ЗДОБИЛ СО ТЕШКИ ТЕЛЕСНИ ПОВРЕДИ

На 17.01.2023 во 14.20 часот било пријавено дека во Кочани на ул.“Крижевска“ моторцикл “јамаха“ со кочански регистарски ознаки, управуван од Т.М.(35) од Кочани, излетал од коловозот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот констатирани во Клиничката болница во Штип. Извршен бил увид од Полициската станица Кочани. ИЗВОР: Дневен билтен на МВР

КОЈ САКА ДА МУ СЕ ПОВТОРИ НА КОЧАНИ АВГУСТ 2021 ГОДИНА?

КОЈ САКА ДА МУ СЕ ПОВТОРИ НА КОЧАНИ АВГУСТ 2021 ГОДИНА?

Несовесните земјоделци од Кочанскиот регион кои единствено ги интересира личната добивка и ништо друго денес попладнето повторно ги запалија полињата а огнот разгоруван од силниот ветар се ширеше со голема брзина. Гореше на сите страни и многумина со право се прашуваат дали на Кочани му се повторува август 2021 година кога буквално околу самиот град…