Црна хроника

ПРИЈАВЕНАТА МАЛОЛЕТНИЧКА КОЈА СЕ ОДДАЛЕЧИЛА ОД СЕМЕЈНИОТ ДОМ ПРОНАЈДЕНА ОД НЕЈЗИНИОТ ТАТКО

ПРИЈАВЕНАТА МАЛОЛЕТНИЧКА КОЈА СЕ ОДДАЛЕЧИЛА ОД СЕМЕЈНИОТ ДОМ ПРОНАЈДЕНА ОД НЕЈЗИНИОТ ТАТКО

На 01.12.2023 во 09:15 часот во Полициската станица Кочани З.Н. (32) од Кочани пријавила дека на 27.11.2023 година од домот се оддалечила нејзината ќерка Б.Н. (13). Според пријавеното, набргу потоа, таа испратила порака на родителите да не ја бараат и дека ќе оди во странство. Малолетничката неколку пати досега се оддалечувала и враќала во семејниот…

УДРИЛ ВО ПАРКИРАНО ВОЗИЛО И СЕ ПОВРЕДИЛ

УДРИЛ ВО ПАРКИРАНО ВОЗИЛО И СЕ ПОВРЕДИЛ

На 30.11.2023 во 23.02 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на авто плац на ул.„Гоце Делчев“ во Кочани, патничко моторно возило „ауди“ со регистарски ознаки од Македонска Каменица, управувано С.Л.(27) од с.Костин Дол, општина Македонска Каменица, удрило во паркирани возила, сопственост на Д.Ј. (41) од Штип. Во несреќата со тешки телесни повреди се…

ФУДБАЛСКИОТ НАТПРЕВАР „СКОПЈЕ“ – „ОСОГОВО,  КАКО ПОВОД

ФУДБАЛСКИОТ НАТПРЕВАР „СКОПЈЕ“ – „ОСОГОВО, КАКО ПОВОД

Вчера во Скопје на еден од најлошите фудбалски терени во Македонија, теренот во „Автокоманда“ се одигра одложениот натпревар од 13-тото коло од Втората Фудбалска Лига. „Скопје“ – „Осогово“ кој домаќините го добија со 1:0 со гол постигнат во 80’. Но поразот љубителите на фудбалот во Кочани не ги толку боли како што истакнуваат однесувањето на…

СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА ЕКСПРЕСНИОТ ПАТ КОЧАНИ – ШТИП

СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА ЕКСПРЕСНИОТ ПАТ КОЧАНИ – ШТИП

Како што сме информирани синиќа некаде околу 19:00 часот на Експресниот пат Кочани – Штип се случила сообраќајна несреќа помеѓу две патнички моторни возила. Сообраќајката е во близина на исклучокот кон село Спанчево а според очевидци на едно од возилата му била оштетена предницата додека другото било доста оштетено на бочниот дел. Патот бил привремено…

ВО СЕМЕЕН ДОМ ПРОНАЈДЕНО ПОЧИНАТО ЛИЦЕ, ЗАБЕЛЕЖАНИ ТРАГИ НА НАСИЛСТВО ПО ТЕЛОТО

ВО СЕМЕЕН ДОМ ПРОНАЈДЕНО ПОЧИНАТО ЛИЦЕ, ЗАБЕЛЕЖАНИ ТРАГИ НА НАСИЛСТВО ПО ТЕЛОТО

На 23.11.2023, полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода М.Р.(53) од Кочани. Имено, околу 09.30 во ОВР Кочани било пријавено дека во својот дом во село Бели, кочанско, во кој живеела со синот М.Р.(53), била пронајдена почината В.Р.(74). Подоцна, при преглед на телото на починатата, лекар од Итна медицинска помош забележал траги на…

СО ВАКОВ ПРИМИТИВИЗАМ НЕМА ИДНИНА ВО НАШАТА ПАЛАНКА!

СО ВАКОВ ПРИМИТИВИЗАМ НЕМА ИДНИНА ВО НАШАТА ПАЛАНКА!

ООУ ” Никола Карев ” од Кочани активно се посветува на оплеменување на просторот во училишниот двор и разубавување на средината во која престојуваат децата. Во тој контекст вчера (вторник) од страна на вработените беа засадени 20 садници од зимзелени дрвца кои требаше дополнително да го подобрат естетскиот изглед на училишниот двор. Но, најмалку половината…

ДО КОГА НЕОДГОВОРНО ЌЕ СЕ ОДНЕСУВАМЕ?

ДО КОГА НЕОДГОВОРНО ЌЕ СЕ ОДНЕСУВАМЕ?

Не чекавме да поминат ниту три години од реновирањето на Градскиот Трговски Центар во Кочани па повторно со нашето неодговорно однесување да го подготвиме за ново реновирање. Таков народ сме и таков ќе останеме а се што нема да има убав лик отворено ќе критикуваме без да ја преземеме одговорноста дека и ние сме дел…

ПОЛИЦИЈАТА ПУКАЛА ВО ВОЗДУХ ПО ШТО АГРЕСИВНИТЕ НАПАЃАЧИ СЕ ДАЛЕ ВО БЕКСТВО

ПОЛИЦИЈАТА ПУКАЛА ВО ВОЗДУХ ПО ШТО АГРЕСИВНИТЕ НАПАЃАЧИ СЕ ДАЛЕ ВО БЕКСТВО

На 19.11.2023 во Полициската станица Кочани било пријавено дека околу 15.30 часот во дворот од семејната куќа на Д.Р.(38) од Кочани влегле четири лица, од кои две се однесувале агресивно и фрлале тврди предмети кон него и членовите на неговото семејство. По пристигањето на местото на настанот, полициските службеници пукале во воздух, по што лицата…

ВО КРУГОТ НА ФАБРИКА ВО КОЧАНИ ЛИЦЕ ОД КОЧАНИ СЕ ЗДОБИЛ СО ПОВРЕДА ПРИ ИЗВРШУВАЊЕ РАБОТНИ ЗАДАЧИ

ВО КРУГОТ НА ФАБРИКА ВО КОЧАНИ ЛИЦЕ ОД КОЧАНИ СЕ ЗДОБИЛ СО ПОВРЕДА ПРИ ИЗВРШУВАЊЕ РАБОТНИ ЗАДАЧИ

На 19.11.2023 во 09.50 часот во ОВР Кочани, од Итна медицинска помош Кочани пријавено дека во кругот на фабрика во Кочани, при извршување на работни задачи, со повреди се здобил З.Ј.(53) од Кочани. Тој бил пренесен во Клиничката болница Штип. Во координација со јавен обвинител увид на местото извршила увидна екипа на ОВР Кочани, инспектори…

ЕДНИ ГИ РАСЧИСТУВААТ ДЕПОНИИТЕ, ДРУГИ ПОВТОРНО ГИ СОЗДАВААТ

ЕДНИ ГИ РАСЧИСТУВААТ ДЕПОНИИТЕ, ДРУГИ ПОВТОРНО ГИ СОЗДАВААТ

И десет фирми да има општината како КЈП „Водовод“ – Кочани, и секој викенд еколошки друштва да ги чистат дивите депонии несовесноста кај поединци повторно ќе победи. Деновиве пишувавме за расчистување на диви депонии во општината, но луѓето без совест и морал преку ноќ нови создаваат. Оваа дива депонија е кај платото до железничката станица…