Забава

ФА „ЉУПЧО САНТОВ“ ОД ОРИЗАРИ УЧЕСТВУВАШЕ НА ДВА ФЕСТИВАЛА ВО БУГАРИЈА

ФА „ЉУПЧО САНТОВ“ ОД ОРИЗАРИ УЧЕСТВУВАШЕ НА ДВА ФЕСТИВАЛА ВО БУГАРИЈА

Педесетина членови на Фолклорниот ансамбл „Љупчо Сантов“ од Оризари учествуваа на два фестивала во Бугарија. На Меѓународниот детски етнофестивал „Децата на Балканите – со духовност во Европа“ одржан во Минерални Бањи, Хасково, членовите на „Љупчо Сантов“, на возраст од 11 до 14 години, освоија Специјална награда и трето место за инструментален настап. На сцената во…

ТИМОТ НА „РОБО МОСКИТОС“ УЧЕСТВУВА НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ПРВАТА ЛОГО-ЛИГА ВО САД

ТИМОТ НА „РОБО МОСКИТОС“ УЧЕСТВУВА НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ПРВАТА ЛОГО-ЛИГА ВО САД

По одличните резултати на Македонското првенство, тимот „Робо Москитос“ настапува на Светско првенство во Првата лего-лига (FLL) што се одржува во Масачусетс, САД. Македонската екипа составена од десет ученика од Кочани, Виница и од Словенија, двајца ментори и неколку волонтери, е дел од 108-те екипи од целиот свет што претставува рекорден број учесници на ова…

СПРОВЕДУВАЊЕ ЗНАЕЊА ЗА ИГРАТА ШАХ ВО БИБЛИОТЕКИТЕ

СПРОВЕДУВАЊЕ ЗНАЕЊА ЗА ИГРАТА ШАХ ВО БИБЛИОТЕКИТЕ

На 4 јуни во 16:30 часот, ќе се реализира едукативна работилница ,,Споделување знаења за играта шах во библиотеките”, со доработка со ученици од СОУ ,,Гошо Викентиев”, ОУ ,,Св.Кирил и Методиј” и Младинска организација авангарда. Библиотека „Искра“ КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ

УШТЕ ЕДНО УСПЕШНО ИЗДАНИЕ НА „САКУРА ФЕСТИВАЛ“

УШТЕ ЕДНО УСПЕШНО ИЗДАНИЕ НА „САКУРА ФЕСТИВАЛ“

Во сабота 1 jуни во младинскиот културен центар се одржа третото издние на фестивалот на јапонска култура Сакура. И покрај повеќето интересни настани кои се случуваа тој ден ни Скопје, посетеноста беше доста голема. Фестивалот се одвиваше на повеќе сцени и вклучуваше изложби, боречки вештини, балетски перформанс, пијано концерт, гејминг натпревари, мода, штандови за продажба…

УТРЕ (САБОТА) – ФЕСТИВАЛ НА ЈАПОНСКАТА КУЛТУРА ВО МКЦ

УТРЕ (САБОТА) – ФЕСТИВАЛ НА ЈАПОНСКАТА КУЛТУРА ВО МКЦ

На 1 јуни, сабота во Младинскиот културен центар ќе се одржи фестивалот за јапонска култура Сакура фестивал – како македонски заедничка прослава на културата инспирирана од Јапонија и по повод 30 годишнината на македонско-јапонските дипломатски односи. Фестивалот започнува во 11 часот со свечено отварање на кое пригиден говор ќе одржат Амбасадорот на Јапонија Оцука Казуја…

МОТО КЛУБ „STRONG RIDER“ ЈА ЗАВРШИ ТУРНЕЈАТА НИЗ ПРОСТОРИТЕ НА НЕКОГАШНА ЈУГОСЛАВИЈА

МОТО КЛУБ „STRONG RIDER“ ЈА ЗАВРШИ ТУРНЕЈАТА НИЗ ПРОСТОРИТЕ НА НЕКОГАШНА ЈУГОСЛАВИЈА

По шест дена и поминати околу 3.000 километри на двете тркала „седумте величествени“, членови на Мото Клуб „Strong Rider“ од Кочани се вратија во своите домови. Турнејата ја започнаа минатиот четврток а прва дестинација им беше Будва (Црна Гора). Потоа следуваше Дубровник, островот Паг, Сплит, Мостар, Сараево, Белград. „Патувањето го започнавме од Македонија продолживме со…

ОДБЕЛЕЖАН 24 МАЈ – ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ

ОДБЕЛЕЖАН 24 МАЈ – ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ

Со свечена програма, синоќа ООУ „Свети Кирил и Методиј“ го одбележа патрониот празник. На многубројната публика ѝ се обрати в. д. директорката Христина Симова Јовановска, а во словото посветено на сесловенските браќа, беше истакнато нивното огромно значење за македонската писменост и култура. Присутните ги поздравија настапите на учениците во училишниот хор, драматизацијата и музичко-ритмичките точки….

ВО „ПАРКОТ НА РЕВОЛУЦИЈАТА“ ЗАПОЧНА ВЕЛИГДЕНСКАТА ПРОГРАМА

ВО „ПАРКОТ НА РЕВОЛУЦИЈАТА“ ЗАПОЧНА ВЕЛИГДЕНСКАТА ПРОГРАМА

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, денеска започна Велигднескиот хепенинг во Градскиот парк во Кочани со богата културно – забавна програма. Јавната општинска установа „Павлина Велјанова“ – Кочани приреди Велигденски пазар на можности, придружен со музички настапи на дечињата, а настапија и ученици од ОУ „Никола Карев“. ЈОУ Библиотека „Искра“ приреди Велигденска работилница, а…

ВЕЛИГДЕНСКИ ДЕНОВИ 02 – 08 МАЈ

ВЕЛИГДЕНСКИ ДЕНОВИ 02 – 08 МАЈ

Во организација на Општина кочани од 02-08 Мај во „Паркот на Револуцијата“ во Кочани ќе бидат одржани „Велигденски денови“ кои ќе бидат испочнети со најразлични содржини. С.  Ивановски КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ

НА 2. МАЈ ВО КОЧАНИ ЗАПОЧНУВА „ВЕЛИГДЕНСКИ ХЕПЕНИНГ“

НА 2. МАЈ ВО КОЧАНИ ЗАПОЧНУВА „ВЕЛИГДЕНСКИ ХЕПЕНИНГ“

На 2 мај, во Градскиот парк во Кочани ќе почне Велигденскиот хепенинг, што го организира Општина Кочани во соработка со стопански субјекти и јавни установи од Кочани. Од 10 ч. ќе се одржи „Велигденски пазар на можности“ на Јавната општинска установа „Павлина Велјанова“ – Кочани, кој ќе биде придружен со музички настапи на ученици од…