Спорт

МЛАДИТЕ БОРАЧИ НА „СПАРТАК“ УЧЕСТВУВАА НА МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО БУГАРИЈА

МЛАДИТЕ БОРАЧИ НА „СПАРТАК“ УЧЕСТВУВАА НА МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО БУГАРИЈА

По повеќе години пауза, денес малата експедиција на младите борачи на БК „Спартак“ од Кочани учествуваа на еден  меѓународен турнир. Денес во организација на Боречкиот клуб за слободен стил „Пирин“ од Гоце Делчев (Бугарија) беше организиран Меѓународниот турнир во борење „Неврокоп“. Во конкуренција на голем број борачи од Македонија, Грција, Романија, Турција и Бугарија БК…

ДВАЈЦА КАРАТИСТИ НА „КОЧАНИ“ ВО ПЛЕЈ ОФ НАТПРЕВАРОТ ЗА УЧЕСТВО НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

ДВАЈЦА КАРАТИСТИ НА „КОЧАНИ“ ВО ПЛЕЈ ОФ НАТПРЕВАРОТ ЗА УЧЕСТВО НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

Тројца натпреварувачи од Карате Клуб „Кочани“ настапија денес на Државното изборно првенство на Македонија што се одржа во Гостивар. Двајца натпреварувачи Наталија Карова и Иван Арсов ги освоија вторите места и се квалификуваа за плеј оф натпреварот што следниот викенд ќе се одржи во Скопје. „Во организација на Карате Федерацијата на Македонија денес во Гостивар…

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, НОВ ПОРАЗ ЗА „КОЧАНИ“

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, НОВ ПОРАЗ ЗА „КОЧАНИ“

Се одиграа натпреварите од 10-тото претпоследно есенско коло во Прва Фудбалска Лига – Исток. На петте одиграни натпревари постигнати се вкупно 35 погодоци или по 7 во просек по натпревар. Во Кочани без изненадување. Екипата на „Каменица Саса“ со головите на Ана Димитровска 8’21’40’ 65’,68’, 80’, Бојкова 15’ (авто гол), Талевска 48’ Костова 49’и Шопоска…

ТРОЈЦА ЧЛЕНОВИ НА КАРАТЕ КЛУБ „ПАРТИЗАН“ ОБЕЗБЕДИЈА ПЛЕЈ ОФ ЗА ИЗБОР НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

ТРОЈЦА ЧЛЕНОВИ НА КАРАТЕ КЛУБ „ПАРТИЗАН“ ОБЕЗБЕДИЈА ПЛЕЈ ОФ ЗА ИЗБОР НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

Во организација на Карате Федерацијата на Македонија денес во Гостивар се одржа „Државното првенство за кадети, јуниори и У-21“ кое воедно е изборно за состав на Репрезентацијата на Македонија за настап на Европското Првенство кое во месец Февруари 2023 година ќе се одржи во Ларнака (Кипат). Во конкуренција на 206 натпреварувачи од 40 клубови тројцата…

БОРЕЊЕ, ДВЕ МЕДАЛИ ЗА ДЕВОЈЧИЊАТА НА ТУРНИРОТ ВО РАДОВИШ

БОРЕЊЕ, ДВЕ МЕДАЛИ ЗА ДЕВОЈЧИЊАТА НА ТУРНИРОТ ВО РАДОВИШ

Во организација на БК „Бучим“ денес во Радовиш се одржа Меѓународен турнир „Трофеј шампиони – борачки легенди“. Боречкиот клуб „Спартак“ од кочани на турнирот учествуваше со борачи во машка и во женска конкуренција. Единствените две медали ги освоија девојчињата додека момчињата во своите категории се пласираа сите на петто место. Генерација 2009/2010 – (девојчиња) Славица…

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, ПРЕТПОСЛЕДНО ЕСЕНСКО КОЛО

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, ПРЕТПОСЛЕДНО ЕСЕНСКО КОЛО

За време на викендот се играат натпреварите од 10-тото, претпоследно есенско коло во Прва Фудбалска Лига за жени. Во сабота со почетол во 12:00 часот на стадионот „Никола Мантов“ Кочани ја пречекува екипата на „Каменица Саса“. Дерби натпреварот е закажан за во Струга а додека во Прулеп доваѓа екипата од Дојран. Двојки за 10-тото коло:…

РЕЗУЛТАТИ НА КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ

РЕЗУЛТАТИ НА КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ

Кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ за време на викендот имаа настапи во четири категории кои одиграа пет натпревари на кои забележаа три победи и два порази. М-14  „Спорт Тим“ – „Баскет Дино Деликатес“  35:54 М-16  „Баскет Дино Деликатес“ – „Работнички“  49:96 М-18  „Водно санс 2“ – „Баскет Дино Деликатес“  70:105 „Баскет Дино Деликатес“ – „Баскет…

КОЧАНИ ДОМАЌИН НА РЕГИОНАЛЕН ЖЕНСКИ ФУДБАЛСКИ ФЕСТИВАЛ

КОЧАНИ ДОМАЌИН НА РЕГИОНАЛЕН ЖЕНСКИ ФУДБАЛСКИ ФЕСТИВАЛ

Во организација на Општинскиот Фудбалски Сојуз – Кочани а со поддршка на Фудбалската Федерација на Македонија денес на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани, еден од четирите градови во Македонија, под мотото „Ајде на фудбал“  се одржа „Регионален женски фудбалски фестивал“. Шест градови од истокот: Кочани, Виница, Македонска Каменица, Штип, Струмица и Радовиш на фудбалскиот фестивал…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, „ОСОГОВО“ ЕСЕНСКИ ШАМПИОН

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, „ОСОГОВО“ ЕСЕНСКИ ШАМПИОН

Со одигрувањето на натпреварите од 11-тото  коло, се спушти завесата на есенскиот дел од сезоната 2022/2023 во Трета Фудбалска Лига – Исток. Со нерешениот резултат во Струмица „Осогово“ со шест бодови предност ќе го чека стартот на пролетната сезона. Кочанчани денес на гостувањето кај секогаш добрата и инспирирана екипа на „Тиверија“ одигра без голови а…

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, КОЧАНЧАНКИ СЕ ЛИЗНАА ВО ВЕЛЕС

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, КОЧАНЧАНКИ СЕ ЛИЗНАА ВО ВЕЛЕС

Се одиграа натпреварите од 9-тото коло во Прва Фудбалска Лига за жени. Домаќините и гостите славеа на по два натпревари додека еден натпревар заврши без победник. Девојчињата на „Кочани“ по освоениот бод со „Шкендија“ во минатото коло до оптимизам отпатуваа во велес на мегдан на последнопласираниот „Борец“, но иако „жетварките“ поведоа сепак конечниот резултат гласеше…