Ознака: лихварство

КРИВИЧНА  ПРИЈАВА  ПРОТИВ  43-ГОДИШНА  ЖЕНА  ОД  КОЧАНИ  ЗА  ЛИХВАРСТВО

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ 43-ГОДИШНА ЖЕНА ОД КОЧАНИ ЗА ЛИХВАРСТВО

Одделението за внатрешни работи Кочани до Основно јавно обвинителство Кочани поднесе кривична пријава против С.И.(43) од Кочани, поради постоење основи на сомнение дека сторила кривично дело „лихварство“ предвидено во член 260 став 1 од Кривичниот законик. Пријавената, во месец октомври 2018 година на женско лице од Кочани ѝ дала на заем 50 евра, а за…