Ознака: петровден

ЗАТВОРЕНА КУЛТУРНО-УМЕТНИЧКАТА ПРОГРАМА „ПЕТРОВДЕН 2022“

ЗАТВОРЕНА КУЛТУРНО-УМЕТНИЧКАТА ПРОГРАМА „ПЕТРОВДЕН 2022“

Овогодинешната програма за Петровден 2022 беше затворена синоќа, 14.07.2022 во Мултикултурниот центар Кочани со концертот на пијанистката Благица Арсова. Таа е пијанистка од Кочани, која има освоено многубројни државни и меѓународни награди. По завршувањето на студиите во Македонија, продолжува на конзерваториумот „Џузепе Тартини“ во Трст-Италија во класата на маестро Лука Трабуко и е пред дипломирање….

ПЕТРОВДЕНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР – ШАМПИОНСКИОТ ПЕХАР ЗА „АУТО ВЕЛТ“

ПЕТРОВДЕНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР – ШАМПИОНСКИОТ ПЕХАР ЗА „АУТО ВЕЛТ“

Вечерва на заградените терени во присуство на голем број љубители на фудбалот со одигрувањето на финалните натпревари и официјално се спушти завесата на годинешното 20. издание на „Петровденскиот фудбалски турнир 2022“. Пред одигрувањето на малото и големото финале се одигра меморијален фудбалски натпревар во знак на сеќавање на еден прерано згаснат живот, на нашиот сограѓанин…

ПЕТРОВДЕНСКА ВЕЧЕРНА БОГОСЛУЖБА – ПРЕСЕЧЕН СЛАВСКИОТ КОЛАЧ

ПЕТРОВДЕНСКА ВЕЧЕРНА БОГОСЛУЖБА – ПРЕСЕЧЕН СЛАВСКИОТ КОЛАЧ

Свечена празнична богослужба синоќа беше извршена во храмот „св. Вмч Геогриј“ Кочани по повод Петровден, празникот на градот во сослужение на Високопреосвештен владика Брегалнички Иларион во придружба на свештенослужители. Од таму голем број верници и свештеници се упатија во Градскиот Парк, кадешто беше пресечен славскиот колач. Со почеток во 19:30 часот во Мултикултурниот Центар на…

ВЕЧЕРВА (ПОНЕДЕЛНИК) ДУХОВНА АКАДЕМИЈА ВО ЧЕСТ НА ПРАЗНИКОТ НА ГРАДОТ

ВЕЧЕРВА (ПОНЕДЕЛНИК) ДУХОВНА АКАДЕМИЈА ВО ЧЕСТ НА ПРАЗНИКОТ НА ГРАДОТ

Вечерва по повод големиот христијански празник Петровден, празникот на градот Кочани ќе се одржи вечерна богослужба со Високопреосвештен владика Брегалнички Иларион во храмот „св. Великомаченик Георгиј“, со почеток во 17 часот. Во 18:30 часот ќе се одржи литија во Градскиот Парк и кршење на славскиот колач, а во 19:30 часот во Мултикултурниот центар е Духовната…

ИНТЕРЕСЕН  И ЗАБАВЕН ДЕН ВО „ПАРКОТ НА РЕВОЛУЦИЈАТА“ КАКО ДЕЛ ОД ПРОГРАМАТА „ПЕТРОВДЕН 2022“

ИНТЕРЕСЕН И ЗАБАВЕН ДЕН ВО „ПАРКОТ НА РЕВОЛУЦИЈАТА“ КАКО ДЕЛ ОД ПРОГРАМАТА „ПЕТРОВДЕН 2022“

Втора интернационална берза на винили, Pромоција на книга: „Хрватски панк и Нови вал 1976 – 1987“ / Винко Барич – Хрватка, ДЈ сетови: Винко Барич – Хрватска / Зоран Цекиќ – Србија / Тошо Филиповски, Изложба: „Македонската рок музика на насловните страници на печатените медиуми“, Изложба: „Нови талас – Деца Социјализма“ – Зоран Кардула, Изложба…

ПЕТРОВДЕН 2022 – ПРОГРАМА

ПЕТРОВДЕН 2022 – ПРОГРАМА

9.7.2022 Пониква Осогово / 11 часот – „За Петровден сите на планина“ – меѓународен фестивал на стари изворни влашки песни и ора Мултикултурен центар / 19 часот – Афористичка репрезентација на Македонија – членови од Кочани 10.7.2022 Осоговски планини – Петровденски планинарски марш Градски парк / 10 – 24 часот – Втора интернационална берза на…

ЗАПОЧНА ПЕТРОВДЕНСКИОТ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ – 2022

ЗАПОЧНА ПЕТРОВДЕНСКИОТ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ – 2022

Со првиот шут на топката од центарот на спортскиот терен во СОУ „Љупчо Сантов“ од страна на секретарот на Општина Кочани Дејан Рашков, вечерва започна 20. Петровденски турнир во мал фудбал. Турнирот за отворен го прогласи Кристина Атанасова-Арсова, член на Советот и заменик-градоначалничка на Општина Кочани, која во изјавата за медиумите истакна дека со Петровденскиот…

УТРЕ (ПЕТОК) 20 ИЗДАНИЕ НА „ПЕТРОВДЕНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР“

УТРЕ (ПЕТОК) 20 ИЗДАНИЕ НА „ПЕТРОВДЕНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР“

Утре (Петок) со почеток во 19:00 часот на заградените терени во дворот на СОУ „Љупчо Сантов“ на програмата е 20 издание на „Петровденски фудбалски турнир“ во мал фудбал. Иако при ждребувањето во групите беа извлечени 15 екипи сепак турнирот ќе го играат 14 екипи бидејќи екипата на „Филип“ која беше во групата „А“ го откажа…

ЖДРЕБУВАЊЕ ЗА „ПЕТРОВДЕНСКИ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ“

ЖДРЕБУВАЊЕ ЗА „ПЕТРОВДЕНСКИ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ“

Известување Се известуваат сите фудбалски екипи кои се пријавени  за Петровденскиот турнир во мал фудбал дека ждребувањето ќе се одржи на 21 јуни 2022 г. во Венчалната сала на Општина Кочани, со почеток во 13:30 часот. Натпреварите ќе започнат в петок, на 24 јуни 2022 година, на терените во СОУ „Љупчо Сантов“. Дополнителни информации на телефоните:077 881…

ПЕТРОВДЕНСКИ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ – ПРОДОЛЖЕН РОКОТ ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ

ПЕТРОВДЕНСКИ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ – ПРОДОЛЖЕН РОКОТ ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ

Општина Кочани како организатор на турнирот ги повикува фудбалските екипи, најдоцна до 17 јуни 2022 година, да се пријават за учество на турнирот. Екипите се должни при пријавувањето да уплатат котизација од 2 000 денари на с-ка 210041087870107 – ОФС Кочани, да достават име на екипата и список од десет играчи со наполнети 16 години….

 • 1
 • 2