Црна хроника

ГРАДОТ СЕ ЗАДУШУВА ВО ЧАД А НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА ИНТЕРВЕНИРА

ГРАДОТ СЕ ЗАДУШУВА ВО ЧАД А НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА ИНТЕРВЕНИРА

Како што јавуваат наши сограѓани некој нешто ако не секој ден барем преку еден дена пали оган од каде излегува густ чад кој го загадува и те како воздухот. Како што ни пишуваат најчесто се палат кабли од кои се вади бакар кој понатака се продава. Жителите во чии близина сето ова се случува досега…

СУЗБИЕНА ОРГАНИЗИРАНА КРИМИНАЛНА ГРУПА КОЈА ВРШЕЛА ПРОДАЖБА НА КОКАИН, АМФЕТАМИН И МАРИХУАНА

СУЗБИЕНА ОРГАНИЗИРАНА КРИМИНАЛНА ГРУПА КОЈА ВРШЕЛА ПРОДАЖБА НА КОКАИН, АМФЕТАМИН И МАРИХУАНА

На 20.05.2023 во утринските часови во координирана и заедничка акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи – Единица за недозволена трговија со дрога, Специјалната антитерористичка единица Тигар, СВР Штип, ОВР Кочани, ОВР Берово и СВР Струмица сузбија криминална организирана група која препродавала…

КОЧАНЧАНЕЦ ЛИШЕН ОД СЛОБОДА ПОРАДИ ПОСЕДУВАЊЕ ОРУЖЈЕ БЕЗ ДОЗВОЛА

КОЧАНЧАНЕЦ ЛИШЕН ОД СЛОБОДА ПОРАДИ ПОСЕДУВАЊЕ ОРУЖЈЕ БЕЗ ДОЗВОЛА

На 18.05.2023, полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода Р.Н.(45) од Кочани. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени пиштол „Црвена застава“ калибар 7.65 мм и 50 куршуми калибар 7.65 мм за кои не поседувал дозвола. Тој бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на…

РЕАКЦИЈА: НЕ БАРАМЕ ПРЕМНОГУ, САМО ДА ИМАМЕ УСЛОВИ КАКО И ДРУГИТЕ ГРАЃАНИ НА КОЧАНИ

РЕАКЦИЈА: НЕ БАРАМЕ ПРЕМНОГУ, САМО ДА ИМАМЕ УСЛОВИ КАКО И ДРУГИТЕ ГРАЃАНИ НА КОЧАНИ

Жители што живеат во зградата каде што е  сместена Градската аптека и „Уни Банка“ со реакција за проблемот што им се појавил по реконструкцијата на тротоарот на улицата „Кеј на Револуцијата“ во Кочани. „Откако се реконструира тротоарот на улицата Кеј на револуцијата кај градската аптека, тунелот на зградата цело време, и при најмали врнежи од…

ВРАБОТЕНИТЕ ОД УЈП ИЗЛЕГОА НА ПРОТЕСТ

ВРАБОТЕНИТЕ ОД УЈП ИЗЛЕГОА НА ПРОТЕСТ

Поради незадоволството од неостварувањето на правото на зголемување на платите на вработените во УЈП за 30% денес вработените од УЈП – Кочани во периодот од 10:00 – 11:30 часот излегоа на предупредувачки протест. Протестот го образложија како почеток до остварување на нивните права, односно зголемување на платите за 30%, согласно член 66 од Законот за…

СМЕТОТ ГО ПОКРИВА ГРАДОТ, ПРОБЛЕМОТ МОРА ДА ГО РЕШИ „ВОДОВОД“

СМЕТОТ ГО ПОКРИВА ГРАДОТ, ПРОБЛЕМОТ МОРА ДА ГО РЕШИ „ВОДОВОД“

Фотографиите се од денес, направени на паркинг просторот во Градскиот Трговски Центар во Кочани купишта смет. И додека во комуналното претпријатие „Водовод“ во кое неодамна беа отпуштени од работа 65 вработени бидејќи им престанал договорат а поради ненавременото спроведување на тендерска постапка од вработен во службата за јавни набавки за избор на агенција за привремени…

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ТЕШКО ПОВРЕДЕН КОЧАНЧАНЕЦ, ЕДНО ЛИЦЕ ПОЧИНАЛО НА МЕСТОТО НА НЕСРЕЌАТА

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ТЕШКО ПОВРЕДЕН КОЧАНЧАНЕЦ, ЕДНО ЛИЦЕ ПОЧИНАЛО НА МЕСТОТО НА НЕСРЕЌАТА

На 13.05.2023 околу 18.30 часот на магистралниот пат A4 Струмица-Радовиш кај с.Владевци, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „шевролет спарк“ со струмички регистарски ознаки, управувано од В.Т.(18) од с.Сушево, струмичко и мотоцикл „кавасаки“ со кочански регистарски ознаки, управуван од С.К.(58) од Кочани. На местото на несреќата починала сопатничката на мотоциклот Р.К.(44) од с.Градец, виничко,…

ПОЧНАА ЛИ ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ИЗГРАДБА НА МИНИ ХИДРОЦЕНТРАЛАТА?

ПОЧНАА ЛИ ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ИЗГРАДБА НА МИНИ ХИДРОЦЕНТРАЛАТА?

Загрижени граѓани инаку љубители на природата само што ни испратија неколку фотографии на кои јасно се гледа како некој ги уништува природните убавини на Кочани. Како што пишуваат и минатиот викенд тие шетале на овој потег но ништо вакво или слично не забележале, па нивната констатација е дека сето ова е направено во текот на…

ЦРНА ХРОНИКА – ПОЖАР ВО ЗРНОВЦИ

ЦРНА ХРОНИКА – ПОЖАР ВО ЗРНОВЦИ

Денес попладне во Зрновци избувнал пожар кој зафатил гаража, помошна простотија и дел од семеен дом. Противпожарната Територијална  Единица од Кочани добила дојава околу 15:30 часот, веднаш е интервенирано е со 3 возила и 7 пожарникари пожарот по околу еден час е изгаснат. Во меѓувреме повикана е Брза помош бидејќи на едно лице (жена) и…

СЕ ЗДОБИЛ СО ПОВРЕДИ ОТКАКО ИЗЛЕТАЛ ОД КОЛОВОЗОТ  И УДРИЛ ВО ПАРКИРАНО ВОЗИЛО

СЕ ЗДОБИЛ СО ПОВРЕДИ ОТКАКО ИЗЛЕТАЛ ОД КОЛОВОЗОТ И УДРИЛ ВО ПАРКИРАНО ВОЗИЛО

На 08.05.2023 во 07.50 часот во Полициската станица Виница било пријавено дека на магистралниот пат Делчево-Кочани, кај с.Истибања, виничко, патничко моторно возило „ауди“ со кочански регистарски ознаки, управувано од С.А.(34) од Кочани, излетало од коловозот и удрило во паркирано патничко моторно возило „мазда“ со винички регистарски ознаки. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил…