Црна хроника

ИСТОРИЈАТА СЕ ПОВТОРУВА, ПОЛИЊАТА ПОВТОРНО ВО ПЛАМЕН

ИСТОРИЈАТА СЕ ПОВТОРУВА, ПОЛИЊАТА ПОВТОРНО ВО ПЛАМЕН

Само што добивме неколку фотографии на кои јасно се гледа дека полињата повторно се во пламен. Како што наведува нашиот читател огнот е на влезот на селото Грдовци поточно во полето наречено „Амбарево“. Целата среќа како што истакнува тој е што во моментот ветерот дува во спротивна насока инаку лесно можеле првите куќи да бидат…

СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА КАЈ „ШОПИНГ ЦЕНТАРОТ“

СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА КАЈ „ШОПИНГ ЦЕНТАРОТ“

Утринава нешто после 05:00 часот во близина на мостот кај „Шопинг Центарот“ се случи сообраќајна несреќа во која е направена поголема материјална штета. Во сообраќајната несреќа учествувале две возила, товарно возило „Мерцедес“ и патничко моторно возило „Ланд Ровер“. По судирот едно од возилата излетало на тротоарот по кој за среќа во тоа време немало пешаци,…

КОЧАНЧАНЕЦ ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ РАЗБОЈНИШТВО

КОЧАНЧАНЕЦ ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ РАЗБОЈНИШТВО

На 16.01.2023 полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода Т.Р. од Кочани, поради постоење основи на сомнение дека извршил кривично дело „разбојништво“. Имено, во 00.40 часот во ОВР Кочани З.Ш.(60) од Кочани пријави дека на 15.01.2023 околу 22.10 часот пред продажен објект во Кочани, Т.Р. со употреба на сила ѝ одзел торба со…

СМЕТОТ СОБРАН, ДО КОГА ЌЕ ИЗГЛЕДА ВАКА ПРОСТОРОТ ОКОЛУ КОНТЕЈНЕРИТЕ?

СМЕТОТ СОБРАН, ДО КОГА ЌЕ ИЗГЛЕДА ВАКА ПРОСТОРОТ ОКОЛУ КОНТЕЈНЕРИТЕ?

Добивме неколку фотографии од „Пониква“ поточно од просторот кој деновиве беше затрупан со смет. Што посетителите на „Пониква“ што коњите пуштени слободно да се шетаат по планината се покажа дека се главните причинители на грдата слика. Како што ни јавуваат, од утринава екипи од КЈП „Водовод“ го собрале сметот, најпрвин ја исчистиле околината а со…

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА „ТЕШКА КРАЖБА НА ДРЗОК НАЧИН“

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА „ТЕШКА КРАЖБА НА ДРЗОК НАЧИН“

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани при СВР Штип, до Основното јавно обвинителство Кочани, поднесе кривична пријава против Г.Х.(60) од Република Косово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „тешка кражба на дрзок начин“, „неовластено навлегување и оштетување на компјутерски систем“ и „употреба на исправа со невистинита содржина“. Пријавениот, на Градскиот пазар во…

ЛОЦИРАН ЕДЕН ОД ВИНОВНИЦИТЕ ЗА РАСТУРАЊЕ СМЕТОТ НА „ПОНИКВА„

ЛОЦИРАН ЕДЕН ОД ВИНОВНИЦИТЕ ЗА РАСТУРАЊЕ СМЕТОТ НА „ПОНИКВА„

Еден од коментарите на текстот за растурениот смет на „Пониква“ објавен во неделата беше дека коњите кои со години се шетаат слободно по планината се еден од виновниците. Тврдењата се покажаа како вистина за што сведочи орографијата која ни ја испрати наш читател а на која јасно се гледа дека контејнерите и сметот околу нив…

ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ПРУГА И ЖЕЛЕЗНИЧКАТА СТАНИЦА ВО КОЧАНИ СЕ ВО ЛОША СОСТОЈБА

ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ПРУГА И ЖЕЛЕЗНИЧКАТА СТАНИЦА ВО КОЧАНИ СЕ ВО ЛОША СОСТОЈБА

Денешната вест дека излетал воз со 150 патници од кои за среќа нема потешко повредени не натера да размислиме дали ни треба отворање на нова железничка пруга ако старата е веќе дотрајала и е ризично возењето по неа. Од „Македонски железници“ постојано слушаме жалопојки кога се во прашање тие, ама никако истите тие да излезат…

МЕЃУОПШТИНСКИОТ ЦЕНТАР ЗА СОЦИЈАЛНИ РАБОТИ ОЧЕКУВА ДЕЦАТА ДА БИДАТ ЗГРИЖЕНИ

МЕЃУОПШТИНСКИОТ ЦЕНТАР ЗА СОЦИЈАЛНИ РАБОТИ ОЧЕКУВА ДЕЦАТА ДА БИДАТ ЗГРИЖЕНИ

Несекојдневната слика која во последните два месеци која ги потресува кочанчани се децата бездомници кои и во овие вечерни часови спијат на отворен простор, под скалите на картони. Денес во разговор со надлежните од Јавна Установа „Меѓуоштински центар за социјални работи“ – Кочани дознаваме дека тие се запознаени со случајот и веќе упатиле известување до…

НАМЕСТО СО СНЕГ, „ПОНИКВА“ ПОКРИЕНА СО СМЕТ

НАМЕСТО СО СНЕГ, „ПОНИКВА“ ПОКРИЕНА СО СМЕТ

Љубители на природата кои денес решиле денот да го поминат на „Пониква“ се разочарале од она што било прва слика при доаѓањето на т.н. „планинска убавица“. Наместо со снег, „Пониква“ е покриена со смет. Расфрланиот смет како што пишуваат им бодел во очите на денешните посетители, се разочарале и се покајале што денешниот убав сончев…

НОВА ГОДИНА СО СТАРИ ПРОБЛЕМИ, СЕ РАЗБУДИ ГРАДСКАТА ДЕПОНИЈА

НОВА ГОДИНА СО СТАРИ ПРОБЛЕМИ, СЕ РАЗБУДИ ГРАДСКАТА ДЕПОНИЈА

Само што зачекоривме во новата година во која очекувањата се дека ќе биде многу подобра од минатата која во многу сегменти од животот беше доста турбулентна, но за жал новата година прво ни ги донесе старите проблеми. Градската депонија повторно се запали. По неколку седмици „спиење“ се разбуди и повторно почна да испушта црн густ…