Црна хроника

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ТЕШКА КРАЖБА НА ДРЗОК НАЧИН

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ТЕШКА КРАЖБА НА ДРЗОК НАЧИН

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Б.А.(54) и С.С.(63), двајцата од Република Косово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба на дрзок начин“ и „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“. Во текот на мај и јули 2022 година, пријавените на Градскиот пазар во Кочани одзеле паричници…

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ШИРЕЊЕ НА РАСИСТИЧКИ И КСЕНОФОБИЧЕН МАТЕРИЈАЛ ПО ПАТ НА КОМПЈУТЕРСКИ СИСТЕМ

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ШИРЕЊЕ НА РАСИСТИЧКИ И КСЕНОФОБИЧЕН МАТЕРИЈАЛ ПО ПАТ НА КОМПЈУТЕРСКИ СИСТЕМ

ОВР Кочани до Основното јавно обвинителство Кочани, ќе поднесе кривична пријава против С.А.(41) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“ казниво по член 394 – г од Кривичниот законик. Според пријавеното, во текот на 2022 година, на социјалната мрежа фејсбук…

ПОРАДИ РАЗБОЈНИШТВО ЛИШЕН ОД СЛОБОДА

ПОРАДИ РАЗБОЈНИШТВО ЛИШЕН ОД СЛОБОДА

На 21.12.2022 во 21.50 часот, полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода З.Н.(39) од Кочани. Тој се сомничи дека извршил „разбојничка кражба“ во куќа на ул.„Наум Наумовски Борче“ во Кочани, каде при обид да одземе предмети од куќата, физички го нападнал сопственикот Н.П.(78). Увид на местото извршила увидна екипа на ОВР Кочани….

ДВАЈЦА ЛИШЕНИ ОД СЛОБОДА КАЈ КОИ Е ПРОНАЈДЕНА МАРИХУАНА

ДВАЈЦА ЛИШЕНИ ОД СЛОБОДА КАЈ КОИ Е ПРОНАЈДЕНА МАРИХУАНА

На 15.12.2022 во 01.15 часот на ул.,,Крижевска“ во Кочани, полициски службеници од ОВР Кочани ги лишиле од слобода Д.С.(25) и Н.М.(25), двајцата од с.Зрновци, кочанско, затоа што по преглед кај нив, кај Д.С. била пронајдена и одземена марихуана. По комплетирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава. ИЗВОР:  Дневни соопштенија од СВР Штип

ЛИШЕН ОД СЛОБОДА ЈА НАПАДНАЛ МАЈКА СИ

ЛИШЕН ОД СЛОБОДА ЈА НАПАДНАЛ МАЈКА СИ

На 14.12.2022, полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода В.З.(22) од Кочани затоа што во семејниот дом физички ја нападнал неговата 46 – годишна мајка. По комплетирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава. ИЗВОР:  Дневни соопштенија од СВР  Штип

ВРАБОТЕНА ВО ОПШТА БОЛНИЦА – КОЧАНИ ФИЗИЧКИ НАПАДНАЛА ДВЕ КОЛЕШКИ

ВРАБОТЕНА ВО ОПШТА БОЛНИЦА – КОЧАНИ ФИЗИЧКИ НАПАДНАЛА ДВЕ КОЛЕШКИ

На 13.12.2022 во 13.10 часот во СВР Штип, вработена во Општа болница Кочани пријавила дека на едно од Одделенијата на болницата, вработената Ј.Т.(44) од Кочани физички ги нападнала нејзините колешки Б.А.(47), Т.С.(53) и М.К.(58), сите од Кочани. Се работи на расчистување на случајот, по што против Ј.Т. ќе биде поднесена соодветна пријава. ИЗВОР: Дневни соопштенија…

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЛИЦЕ ОД КОЧАНИ ПОРАДИ ШИРЕЊЕ РАСИСТИЧКИ И КСЕНОФОБИЧЕН МАТЕРИЈАЛ ПО ПАТ НА КОМПЈУТЕРСКИ СИСТЕМ

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЛИЦЕ ОД КОЧАНИ ПОРАДИ ШИРЕЊЕ РАСИСТИЧКИ И КСЕНОФОБИЧЕН МАТЕРИЈАЛ ПО ПАТ НА КОМПЈУТЕРСКИ СИСТЕМ

СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.В.(45) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. На 18.04.2022, на социјалната мрежа Фејсбук, на објава од друго лице, пријавениот објавил коментар со кој промовирал и поттикнувал омраза и насилство. ИЗВОР: Дневни билтени на МВР

ПРЕТРЕС ВО КОЧАНИ, ПРИВЕДЕН ДИЛЕР, ПРОНАЈДЕНИ 105 ПАКУВАЊА МАРИХУАНА  ПОДГОТВЕНА ЗА ПРОДАЖБА

ПРЕТРЕС ВО КОЧАНИ, ПРИВЕДЕН ДИЛЕР, ПРОНАЈДЕНИ 105 ПАКУВАЊА МАРИХУАНА ПОДГОТВЕНА ЗА ПРОДАЖБА

Од страна на полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Кочани на 12.12.2022 околу 13.00 часот бил лишен од слобода Е.Х.(33) од Кочани. Имено, по обезбедена наредба од Судија на претходна постапка од Основен суд Кочани, извршен е претрес на дом и други простории кои ги користел Е.Х., при што се пронајдени и одземени 105…

ВО ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА НА ТРИ ДЕВОЈЌИ ВО ВИНИЦА УЧЕСТВУВАЛА И ДЕВОЈКА ОД КОЧАНИ

ВО ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА НА ТРИ ДЕВОЈЌИ ВО ВИНИЦА УЧЕСТВУВАЛА И ДЕВОЈКА ОД КОЧАНИ

На 09.12.2022 во 15.00 часот во Полициска станица Виница е пријавено дека околу 13.00 часот во Виница по претходна расправија бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу три женски лица М.М.(33) од Виница и П.Т.(29) од Радовиш, од една страна и М.А.(31) од Кочани од друга страна. Се преземаат мерки за расчистување…

ДОМАШНИТЕ НАВИКИ ТЕШКО СЕ ИСКОРЕНУВААТ

ДОМАШНИТЕ НАВИКИ ТЕШКО СЕ ИСКОРЕНУВААТ

Кога пред повеќе од месец дена објавивме за нерационалното користење на контејнерите кај двете згради во „Недопирливи“ реакциите одеа од крајност до крајност. Иритирани од коментарите дека прво биле исчистени контејнерите па потоа биле направени фотографиите, пред малку добивме фотографии од вработените од КЈП „Водовод“ од кои се е јасно. Контејнерите празни или полупразни а…