Спорт

ДАРИЈАН ПАВЛЕВ И ЈОВАН ИЛИЕВ СО НЕТРПЕНИЕ ЈА ОЧЕКУВААТ ДЕНЕШНАТА ЖРЕПКА ЗА ЕП ВО БОРЕЊЕ У-15

ДАРИЈАН ПАВЛЕВ И ЈОВАН ИЛИЕВ СО НЕТРПЕНИЕ ЈА ОЧЕКУВААТ ДЕНЕШНАТА ЖРЕПКА ЗА ЕП ВО БОРЕЊЕ У-15

По успешно спроведените десетдневни подготовки во Штип Репрезентацијата на Македонија днес пристигна во Лутраки (Грција) каде од утре започнува Европското првенство во борење У-15. Даријан Павлев и Јован Илиев се членовите на БК „Спартак“ од Кочани кои заедно со останатите репрезентативци со нетрпение ја очекуваат денешната жрепка по која ќе ги дознаат своите противници. Јован…

ГОЛЕМ БОД ЗА „ОСОГОВО“ НО БОРБАТА ЗА ОПСАНОК ЌЕ СЕ РЕШАВА ВО ПОСЛЕДНОТО КОЛО

ГОЛЕМ БОД ЗА „ОСОГОВО“ НО БОРБАТА ЗА ОПСАНОК ЌЕ СЕ РЕШАВА ВО ПОСЛЕДНОТО КОЛО

Се одиграа натпреварите од 29-тото претпоследно коло во Втора Фудбалска Лига по кое  дилемата околу опстанокот во лигата ќе биде присутна се до завршувањето на натпреварите од последното коло кое на програмата е следната Сабота. Осогово“ освои голем бод во Горно Коњаре но по победите на „Каменица Саса“ и „Тетекс“ како и по поразот на…

МЕЃУНАРОДЕН ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР – ЖФК „КОЧАНИ“ ГО СОВЛАДА „КАРАКАЧ АРДА СПОР“

МЕЃУНАРОДЕН ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР – ЖФК „КОЧАНИ“ ГО СОВЛАДА „КАРАКАЧ АРДА СПОР“

Требаше да поминат шест години па ЖФК „Кочани“ да одигра Меѓународен пријателски фудбалски натпревар. Денес девојкината на тренерот Оливер Јовановски на Градскиот стадион во Валандово ја совладаа екипата на „Каракач Арда Спор“ од Едрење (Република Турција) со 3:0 (2:0). Стрелци на головите за кочанчанки беа Нина Манасиева (2) и засилувањето за овој натпревар Кате Милеска…

ПЕТ МЕДАЛИ ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО – СЛОБОДЕН СТИЛ У-20

ПЕТ МЕДАЛИ ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО – СЛОБОДЕН СТИЛ У-20

Во организација на Боречката Федерација на Македонија а со техничка организација на БК „Бучим“ денес во Спортската сала „25-ти Мај“ во Радовиш се одржа „Државно првенство во борење слободен стил за мажи и жени У-20. Борачите на „Спартак“ од Кочани на првенството учествуваа со седум борачи кои во конкуренција на 80 борачи од 18 боречки…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ОПТИМИЗАМ ВО „ОСОГОВО“, НЕМА ДА ЗАГУБИМЕ!

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ОПТИМИЗАМ ВО „ОСОГОВО“, НЕМА ДА ЗАГУБИМЕ!

Утре (Сабота) со почеток во 17:00 часот се играат натпреварите од 29-тото, претпоследно коло во Втора Фудбалска Лига по кое на многу прашања ќе се добие одговорот кога е во прашање опстанокот во лигата. „Осогово“ со доза на оптимизам патува во Голема Речица (Тетово) каде и гостува на мошне добрата екипа на „Аресими“. Кочанчани се…

ВО САБОТА МЕЃУНАРОДЕН ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР ЗА ЖФК „КОЧАНИ“

ВО САБОТА МЕЃУНАРОДЕН ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР ЗА ЖФК „КОЧАНИ“

Во Сабота на „Градскиот стадион“ во Валандово со почеток во 11:00 часот ЖФК „Кочани“ ќе одигра меѓународен фудбалски натпревар со екипата на „Каракач Арда Спор“  од Едрене (Република Турција). Гостите од пријателска Турција во Валандово ќе гостуваат со што ќе им возвраќаат на Валандовчанки за нивната посета во месец Март о.г. во Едрене. Екипата на…

ДАРИЈАН ПАВЛЕВ И ЈОВАН ИЛИЕВ ГИ ЗАПОЧНАА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО У-15

ДАРИЈАН ПАВЛЕВ И ЈОВАН ИЛИЕВ ГИ ЗАПОЧНАА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО У-15

Членовите на БК „Спартак“ од Кочани Даријан Павлев и Јован Илиев од денес се на подготовки со репрезентацијата на Македонија за претстојното Европско Првенство У-15. Подготовките започнаа днес во Штип и истите ќе траат до 13 Мај од каде Репрезентацијата ќе замине на Европското Првенство У-15 кое од 15-19 Мај ќе се одржи во Лутраки…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, ГОЛЕМА И ВАЖНА ПОБЕДА ЗА „ОСОГОВО“

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, ГОЛЕМА И ВАЖНА ПОБЕДА ЗА „ОСОГОВО“

Во натпревар од 28-то коло „Осогово“ го совлада „Скопје“ 2:1 (0:1) и стигна до голема и мошне значајна победа во зачувување на второлигашкиот статус. По облачно време проследено со ветар кој на моменти го менуваше правецот играчите од двете екипи одиграа машки натпревар во кој домаќините направија 2 во 1. Натпреварот започна со офанзива на…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, „ОСОГОВО“ ВО ПОТРАГА ПО СПАСОНОСНИТЕ БОДОВИ

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, „ОСОГОВО“ ВО ПОТРАГА ПО СПАСОНОСНИТЕ БОДОВИ

Утре (Сабота) на програмата се натпреварите од 28-то коло во Втора Фудбалска Лига. „Осогово“ го пречекува стариот должник, кочанчани ќе му бидат домаќини на „Скопјје“, екипа со која секогаш тешко излегува на крај. Но за „жетварите“ единствена опција се трите бода па затоа љубителите на фудбалот во Кочани очекуваат голема борба за секоја топка и…

СООПШТЕНИЕ ОД ФК „ОСОГОВО“ – КОЧАНИ

СООПШТЕНИЕ ОД ФК „ОСОГОВО“ – КОЧАНИ

Почитувани, ГФК Осогово собраните средства од хуманитарниот натпревар против тимот на Караорман во износ од 15.000 денари ги уплати на сметка за лекување на Оливер Мирозов на кого му се потребни средства за терапии и медицински третмани за подобрување на комунукативноста. Осогово како спортски клуб многупати организира вакви хуманитарни натпревари .Овој викенд нашата екипа е…