Спорт

ТРЕТОЛИГАШИТЕ ОД ИСТОКОТ ГО ИГРААТ ВТОРОТО КОЛО

ТРЕТОЛИГАШИТЕ ОД ИСТОКОТ ГО ИГРААТ ВТОРОТО КОЛО

Во Недела со почеток во 15:00 часот се играат натпреварите од второто коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. „Осогово“ му гостува на традиционалниот незгоден противник во Берово,  додека на теренот во Чешиново гостуваат Светиниколчани. Двојки од второто коло: „Малеш“ – „Осогово“ „Академија Ч-О“ – „Овче Поле“ „Брегалница“ (Д) – „Тиверија“ „Победа“ (В) – „Вардарски“…

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, „КОЧАНИ“ ДОМАЌИН НА ШАМПИОНОТ

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, „КОЧАНИ“ ДОМАЌИН НА ШАМПИОНОТ

За време на викендот продолжуваат натпреварите во Првата Фудбалска Лига за жени. На програмата се натпреварите од второто коло во кое повратникот во прволигашкото друштво „Кочани“ ќе го угости минатогодишниот Шампион „Љуботен“ од Тетово. Двојки од второто коло: „Кочани“ – „Љуботен“ „Каменица Саса“ – „Деспина“ „Ас Јунајтед“ – „Истатов“ „Борец“ – „Скопје“ „Тиверија“ – „Речица“…

БОГАТА КОШАРКАРСКА ГОДИНА НАЈАВУВААТ ОД „БАСКЕТ ДИНО“

БОГАТА КОШАРКАРСКА ГОДИНА НАЈАВУВААТ ОД „БАСКЕТ ДИНО“

Од „Баскет Дино“ – Кочани најавуваат богата кошаркарска година. Како што не информираат годинава планираат за прв пат да учествуваат во натпреварите во сите лиги. Ќе се натпреваруваат во категориите: М-12 за жени;  М-14 – мажи;  М-16 – мажи; М-18 – мажи и Трета Кошаркарска Лига. Љубителите на кошарката ќе имаат ретка можност да гледаат…

НА ПОНИКВА СЕ ОДРЖА ПРВИОТ МЕЃУНАРОДЕН РОЛЕР-СКИ НАТПРЕВАР

НА ПОНИКВА СЕ ОДРЖА ПРВИОТ МЕЃУНАРОДЕН РОЛЕР-СКИ НАТПРЕВАР

Организаторите на Првиот меѓународен ролер-ски натпревар, што се одржа на Пониква, денеска ги доделија наградите на најуспешните натпреварувачи. На настанот присуствуваше и градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов, кој го поздрави овој натпревар на Пониква и неговото влегување во календарот на Скијачката федерација, со што се создаваат нови можности за развој на спортскиот туризам на…

ОД 12-14 СЕПТЕМВРИ ПРВ МЕЃУНАРОДЕН ФИС-РОЛЕР СКИ НАТПРЕВАР

ОД 12-14 СЕПТЕМВРИ ПРВ МЕЃУНАРОДЕН ФИС-РОЛЕР СКИ НАТПРЕВАР

Во период од 12 до 14 Септември 2022 година ќе се одржи првиот меѓународен ФИС-Ролер ски натпревар на Пониква како дисциплина во нордиското скијање, со поддршка на Скијачката Федерација на Македонија. Учествуваат натпреварувачи од Македонија, Србија, Грција, Бугарија и Босна и Херцеговина. Локалитетот Пониква е избран бидејќи ги поседува сите природни реткости и капацитети за…

ЖФК „КОЧАНИ“ СО ПОРАЗ ГО ЗАПОЧНА НОВОТО ПРВЕНСТВО

ЖФК „КОЧАНИ“ СО ПОРАЗ ГО ЗАПОЧНА НОВОТО ПРВЕНСТВО

За време на викендот се одиграа натпреварите од првото коло во Прва Фудбалска Лига за жени. Пет домашни екипи забележаа сигурни победи но највисоката ја извојуваа „рударските“ од „Каменица Саса“ на гостувањето кај „Речица“. Во првото коло постигнати се вкупно 38 погодоци или 7,6 во просек. Повратникот во во првата лига екипата на Кочани со…

ЕФИКАСЕН СТАРТ ВО ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

ЕФИКАСЕН СТАРТ ВО ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

Со одигрувањето на шест натпревари, денес и официјално започнаа натпреварите во Трета Фудбалска Лига – Исток.  Постигнати се 28 голови што секако претставува убава увертира во едно ефикасно првенство. „Осогово“ по испаѓањето од Втората лига најде начин како да направи состав кој повеќе од сигурно е дека ќе атакува на првото место. „Жетварите“ денес ја…

ВО НЕДЕЛА СТАРТУВААТ НАТПРЕВАРИТЕ ВО ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

ВО НЕДЕЛА СТАРТУВААТ НАТПРЕВАРИТЕ ВО ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

По една седмица одложување во Недела со почеток во 16:00 часот започнуваат натпреварите од годинешното првенство во Трета Фудбалска Лига – Исток. Според составот на лигата и имињата на 12 екипи за очекување се интересни средби кои секако дека ќе го свртат вниманието на љубителите на фудбалот од истокот. Во првото коло „Осогово“ кое по…

СТАРТУВА ПРВЕНСТВОТО ВО ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ

СТАРТУВА ПРВЕНСТВОТО ВО ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ

Претстојниот викенд започнуваат натпреварите од Прва Фудбалска Лига за жени. По една година пауза во прволигашкото друштво се враќа и екипата на „Кочани“. „Жетварките“ со нов состав ќе се претстават пред своите симпатизери, откако во летниот преоден рок за „Кочани“ потпишаа: Клара Андреевска (голман, доаѓа од Борец – Велес), Викторија Стојаноска (напаѓач – Плачковица), Елеонора…

ТУРНИР НА КОЈ СИТЕ БЕА ПОБЕДНИЦИ – ПОБЕДИ ДРУГАРСТВОТО И ДРУЖЕЊЕТО

ТУРНИР НА КОЈ СИТЕ БЕА ПОБЕДНИЦИ – ПОБЕДИ ДРУГАРСТВОТО И ДРУЖЕЊЕТО

По повод 8. Септември, денот на независноста на Република Македонија а воедно и првиот јубилеј, една година постоење на Фудбалската Академија „Чешиново – Облешево“ во организација на клубот славеник, на теренот во Чешиново се одржа Фудбалски турнир за млади категории. На турнирот на кој учествуваа пет екипи ГФК „Осогово“ (Кочани), „Фудбал старс“ (Кочани), „Академија Постолов-Пандев“…