Спорт

СТОЛЕ ЕФТИМОВ НАЈДОБАР БОРАЧ НА МАКЕДОНИЈА ЗА БОРАЧИ ДО 23 ГОДИНИ

СТОЛЕ ЕФТИМОВ НАЈДОБАР БОРАЧ НА МАКЕДОНИЈА ЗА БОРАЧИ ДО 23 ГОДИНИ

Во организација на Боречката Федерација на Северна Македонија денес во Скопје во Општина Чаир се одржа „Изборот на најдобрите спортисти, клубови и спортски работници за 2022“. Во категоријата „Најдобар спортист – борач до 23 години“ сосема заслужено признанието му припадна на Столе Ефтимов кој во однос на своите конкуренти Реџеп Хајдари, Увејс Фејзулаху, Стефан Димитров…

ДЕВЕТНАЕСЕТ МЕДАЛИ ЗА „АИКИДО“ ОД КОЧАНИ НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ВО БИТОЛА

ДЕВЕТНАЕСЕТ МЕДАЛИ ЗА „АИКИДО“ ОД КОЧАНИ НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ВО БИТОЛА

Во саботата Битола беше домаќин на „Државно првенство во реално аикидо во дисциплината аики демо“. Претставниците на „Аикидо“ од Кочани се закитија со 19 медали од кои 10 златни, 7 сребрени и 2 бронзени. Воедно комисијата за најдобар асистент го прогласи Кирил Јованов. У15–ж-63+к 1.Тамара Постолова, Нико 2.Андреа Димитрова, Нико У15–ж-57к 1.Александра Чолева, Нико У18–ж-60к…

ЧЕТИРИ МЕДАЛИ ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА МЕЃУНАРОДЕН МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР ВО ПЕТРИЧ (БУГАРИЈА)

ЧЕТИРИ МЕДАЛИ ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА МЕЃУНАРОДЕН МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР ВО ПЕТРИЧ (БУГАРИЈА)

Во организација на Боречкиот Клуб „Беласица – Петрич 2021“ и Општина Петрич (Република Бугарија) денес во салата „Армеец“ во Петрич се одржа Меморијален Меѓународен турнир во борење „Венцислав  Поизоев“. Екипата на „Спартак“ од Кочани на турнирот учествуваше со седум натпреварувачи (Христијан Стоилов, Едис Билалов, Илија Иванов, Андреј Соколов, Даријан Павлев, Павел Темелков и Филип Ангелов)…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ЕСЕНСКА ПОЛУСЕЗОНА – ГФК „ОСОГОВО“ НА ДЛАНКА

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ЕСЕНСКА ПОЛУСЕЗОНА – ГФК „ОСОГОВО“ НА ДЛАНКА

По одиграните 11 кола од есенскиот дел на првенството во Трета Фудбалска Лига – Исток минатогодишниот второлигаш „Осогово“ со 9 победи и 2 нерешени средби и освоени  29 бода е на првата позиција со реални шанси на тоа место да го дочека и крајот на првенството. Веднаш зад кочанќани со шест бодови заостанување се „Тиверија“…

„БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ СО ПОБЕДА ГО ЗАВРШИЈА ЕСЕНСКИОТ ДЕЛ ВО ТРЕТА ЛИГА – ГРУПА 1

„БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ СО ПОБЕДА ГО ЗАВРШИЈА ЕСЕНСКИОТ ДЕЛ ВО ТРЕТА ЛИГА – ГРУПА 1

Кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ од Кочани со победа го завршија есенскиот дел од првенството во „Трета кошаркарска лига – група 1“. Тие во салата „Сашо Лазарев – Чапо“ во доста интересен и до самиот крај неизвесен натпревар ја совладаа мошне добрата екипа на „Вардар“ од Скопје 73:67 (19:13; 12:25; 25:16; 17:13). Самиот резултат по…

ГОРАН ЗДРАВКОВ НАЈДОБАР ТРЕНЕР НА ПОЛУСЕЗОНАТА  ВО ВТОРА МАКЕДОНСКА ФУДБАЛСКА ЛИГА

ГОРАН ЗДРАВКОВ НАЈДОБАР ТРЕНЕР НА ПОЛУСЕЗОНАТА ВО ВТОРА МАКЕДОНСКА ФУДБАЛСКА ЛИГА

Со одигрувањето на натпреварите од 15-тото коло во Саботата и официјално заврши есенскиот дел од првенството во Втора Македонска Фудбалска Лига. Екипата на „Гостивар“ е есенски шампион пред екипите на „Вардар“, „Воска Спорт“, „Пелистер“ и „Детонит Плачковица“. Токму екипата на „Детонит Плачковица“ е најголемото изненадување во есенскиот дел од првенството. Пред почетокот на првенството никој…

ЈОВАНА ДАВИТКОВА ДРЖАВЕН ПРВАК ВО ШАХ ЗА УЧЕНИЧКИ ОД ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО МАКЕДОНИЈА

ЈОВАНА ДАВИТКОВА ДРЖАВЕН ПРВАК ВО ШАХ ЗА УЧЕНИЧКИ ОД ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО МАКЕДОНИЈА

Во организација на ФУСМАК (Федерација за училиштен спорт на Македонија) денес во ПСУ „Јахија Ќемал“ во Скопје се одржа Државното првенство во шах за учебната 2022/2023 година. Јована Давиткова ученичка во ОУ „Св. Кирил и Методиј“ – Кочани под менторство на професор Ивица Цимбаљевиќ супериорно го освои првото место., Давиткова одигра шест партии и забележа…

КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ТРЕТИ ПО ПРВИОТ ДЕЛ ОД ПРВЕНСТВОТО ВО М-18

КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ТРЕТИ ПО ПРВИОТ ДЕЛ ОД ПРВЕНСТВОТО ВО М-18

Со победата против „ФМП“ од 84:59 кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ есенскиот дел од првенството во М-18 категорија го завршија на третото место. Ја оправдаа улогата на фаворити и како домаќини без поголеми стигнаа до нова победа. Пресудни беа првата и последната четвртина каде квалитетот на кочанските кошаркари дојде до полн израз. Кошевите за „Баскед…

ФИЛИП СТОЈАНОВ ОБЕЗБЕДИ УЧЕСТВО НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО КАРАТЕ

ФИЛИП СТОЈАНОВ ОБЕЗБЕДИ УЧЕСТВО НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО КАРАТЕ

Скопје беше домаќин на Пелј оф турнирот во карате каде најдобрите од секоја категорија обезбедија учество на Европското првенство во карате кое во месец Февруари ќе се одржи во Ларнака (Кипар). Карате клубот „Партизан“ од Кочани на турнирот учествуваше со тројца свои каратисти кои седмица пред тоа обезбедија пласман за Плеј оф натпреварот на Изборното…

ПРВА ФУДБАЛСКА  ЛИГА ЗА ЖЕНИ, ЖФК „ЉУБОТЕН“ ЕСЕНСКИ ШАМПИОН

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, ЖФК „ЉУБОТЕН“ ЕСЕНСКИ ШАМПИОН

Се одиграа четири натпревари од 11-тото коло во Прва Фудбалска Лига – за жени со кое требаше да заврши есенскиот дел на сезоната. Но до конечното спуштање на завесата ќе треба да се почека уште некој ден бидејќи денешниот натпревар „СЦ Истатов“ – „Скопје 2014“ кој беше закажан на теренот на „Цементарница“ не се одигра….