Ознака: црква

РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИ ЗА ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА ВО ХРАМОТ „СВ. ВМЧ. ГЕОРГИЈ“ – КОЧАНИ ВО 2024 ЛЕТО ГОСПОДОВО

РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИ ЗА ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА ВО ХРАМОТ „СВ. ВМЧ. ГЕОРГИЈ“ – КОЧАНИ ВО 2024 ЛЕТО ГОСПОДОВО

02.05– ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК 07.00 часот – Утрена со Литургија на Свети Василиј Велики По светата Литургија ќе се изврши света тајна Маслосвет за исцеление на болни (Елеосвештение). 18:00 часот – читање на 12 Евангелија за Христовите страданија. 03.05– ВЕЛИКИ ПЕТОК 07.00 часот – Читање на Царски часови со Голема вечерна и изнесување на Светата Плаштаница….

ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД ХРАМ „СВ. ВМЧ ГЕОРГИЕЈ“  – КОЧАНИ

ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД ХРАМ „СВ. ВМЧ ГЕОРГИЕЈ“ – КОЧАНИ

Почитувани браќа и сестри во Христа. Свештенството и Црковното настојателство при Храмот ве известува и поканува заедно да го прославиме големиот христијански празник Богојавление или Водици. Распоред на службата за Богојавление-Водици е: 08:00 – Света Божествена Литургија 10:00- Традиционално наддавање на светиот крст и икони , која по договековна традиција се одржува и негува насекаде…

БАДНИКОВА ПОВОРКА НИЗ КОЧАНСКИТЕ УЛИЦИ ВО ПРЕСРЕТ НА ГОЛЕМИОТ ХРИСТИЈАНСКИ ДЕН, БОЖИЌ

БАДНИКОВА ПОВОРКА НИЗ КОЧАНСКИТЕ УЛИЦИ ВО ПРЕСРЕТ НА ГОЛЕМИОТ ХРИСТИЈАНСКИ ДЕН, БОЖИЌ

Денеска на Бадник, денот предвесник на големиот христијански ден Божиќ, над 190 дечиња кои учествуваа во годинешната „Бадникова поворка“ во организација на свештенството на храмот „Свети вмч Георгиј“ – Кочани, со исполнување на Божиќната песна „Вечниот Бог“ продефилираа низ кочанските улици и го најавија Христовото Раѓање. По завршувањето на утринската Богослужба, од Храмот „Свети бмч…

ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД ХРАМ „СВ. ВМЧ ГЕОРГИЈ“ – КОЧАНИ

ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД ХРАМ „СВ. ВМЧ ГЕОРГИЈ“ – КОЧАНИ

Почитувани верници Братство и Црковното настојателство при Храмот „Св. Вмч. Георгиј“ – Кочани ве известува за активностите во пресрет на големиот Христијански празник- БОЖИК САБОТА  – 06.01.2023 -БАДНИК 07:00 – 09:30 – Богослужба 09:30  –  Бадникови Поворки – нашите најмили, дечинњата, кои ќе тргнат од Храмот и ќе се насочат по улицата „Димитар Влахов“ упатувајќи…

ПОКАНА ЗА ЗАЕДНИЧКО ЧЕСТВУВАЊЕ НА ДЕНОТ ПОСВЕТЕН НА СВЕТИОТ ВЕЛИКОМАЧЕНИК ДИМИТРИЈ

ПОКАНА ЗА ЗАЕДНИЧКО ЧЕСТВУВАЊЕ НА ДЕНОТ ПОСВЕТЕН НА СВЕТИОТ ВЕЛИКОМАЧЕНИК ДИМИТРИЈ

Почитувани верници Манастирчето Св.Димитриј -Трајаново трло – Кочани ве повикува на заедничка прослава да го чествуваме денот посветен на Светиот Великомаченик Димтриј. Вторник вечерна богослужба со почеток 16:00. После вечерната следува хуманитарна трпеза на љубовта од која сите соберени материјални средства ќе бидат насочени за довршување на манстирчето. Среда – утрена Богослужба со почеток во…

ПОСТАВЕН ДЕВЕТМЕТАРСКИ СВЕТ КРСТ КАЈ  ПАРАКЛИСОТ „СВ. ДИМИТРИЈ“ ВО ТРАЈАНОВО ТРЛО

ПОСТАВЕН ДЕВЕТМЕТАРСКИ СВЕТ КРСТ КАЈ ПАРАКЛИСОТ „СВ. ДИМИТРИЈ“ ВО ТРАЈАНОВО ТРЛО

Деветметарски свет крст е поставен во околината на параклисот „Св. Димитриј“ во населбата Трајаново Трло во Кочани во чест на годишнината од поставувањето на камен – темелникот за изградба на црковниот храм во кочанската населба. Изработката и поставувањето на светиот крст е донација од членови на Доброволноото – противпижарно друштво – Кочани и истиот во…

ПО ДВЕ ГОДИНИ ПАУЗА ПОВТОРНО ГОДИНАВА „БАДНИКОВА ПОВОРКА“ НИЗ КОЧАНИ

ПО ДВЕ ГОДИНИ ПАУЗА ПОВТОРНО ГОДИНАВА „БАДНИКОВА ПОВОРКА“ НИЗ КОЧАНИ

По две години пауза поради Пандемијата со „Ковид 19“ денес низ улиците во Централното градско подрачје во Кочани а по повод големиот христијански празник Коледе, денот пред Христовото раѓање беше организирана „Бадникова поворка“. Голем број на дечиња со ѕвездичка во рацете која ја симболизира „Витлемската ѕвезда“ ја пееја песната „Вечниот Бог“ во чија содржина се…

ПОВИК ЗА ПРИСУСТВО НА ПОВЕЧЕРИНКА ВО НОВОИЗГРАДЕНИОТ ПАРАКЛИС „СВ. ДИМИТРИЈ“

ПОВИК ЗА ПРИСУСТВО НА ПОВЕЧЕРИНКА ВО НОВОИЗГРАДЕНИОТ ПАРАКЛИС „СВ. ДИМИТРИЈ“

Се повикуваат сите верници кои се во можност да присуствуваат на  повечеринката која ќе се одржи на ден 07.11.2022 година (Понеделник) после 16:30 часот во новоизградениот Параклис „Св, Димиреиј“ во населбата Трајаново трло во Кочани. Параклис „Св. Димитриј“

ПОСТАВЕН И ОСВЕТЕН КАМЕН ТЕМЕЛНИК НА КРСТИЛНИЦА ВО ДВОРОТ НА ЦРКВАТА СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ

ПОСТАВЕН И ОСВЕТЕН КАМЕН ТЕМЕЛНИК НА КРСТИЛНИЦА ВО ДВОРОТ НА ЦРКВАТА СВЕТО БЛАГОВЕШТЕНИЕ

Денес во дворот на започнатата пред тринаесет години црква свето Благовештение во населбата „Драчевик“ беше поставен и осветен камен темелник на крстилница, дар од сестрата и братот Ленче и Теодор Лазарови кои за жал не се повеќе меѓу нас. Чинот н осветувањето го изврши Митрополитот Брегалнички Иларион во присуство на свештеници од храмот „Свети Великомаченик…

ПОСТАВЕНА БОЖИЌНА ПЕШТЕРА ВО ГТЦ КОЧАНИ

ПОСТАВЕНА БОЖИЌНА ПЕШТЕРА ВО ГТЦ КОЧАНИ

Во организација на храмот „Св. Вмч. Георгиј“ а по повод претстојните Божиќни празници, денес на платото во Градскиот Трговски центар во Кочани беше поставена „Божиќна пештера“. Денес и утре во периодот од 13:00 до 18:00 часот хуманите граѓани на Кочани ќе можат да донираат финансиски средства, храна и други намирници кои во пресрет на Божиќните…