Ознака: превара

КОЧАНЧАНКА ПРИЈАВИЛА ДЕКА И БИЛА ЗЛОУПОТРЕБЕНА ЛИЧНАТА КАРТА ЗА ПОДИГАЊЕ НА БРЗИ КРЕДИТИ

КОЧАНЧАНКА ПРИЈАВИЛА ДЕКА И БИЛА ЗЛОУПОТРЕБЕНА ЛИЧНАТА КАРТА ЗА ПОДИГАЊЕ НА БРЗИ КРЕДИТИ

На 03.08.2023 во 17.00 часот во ОВР Пробиштип, 44-годишна жена од Кочани, со живеалиште во Пробиштип, пријавила дека нејзината лична карта била злоупотребена за подигање на брзи кредити. Според пријавеното, на социјалната мрежа фејсбук таа ја објавила својата трансакциска сметка со цел уплата на средства за донација за лекување на нејзиното болно дете. Како што…

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЗЛОУПОТРЕБА НА ЛИЧНИ ПОДАТОЦИ

СВР Штип поднесе кривична пријава против В.С. (37) од Кочани, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. Во временски период од 03.10.2022 до 21.11.2022 пријавениот, без знаење и дозвола на П.Д. од Штип, ги обезбедил и искористил неговите лични податоци и телефонски број и извршил онлајн нарачки на разни производи…