ИСТОРИСКИ НАСТАП НА „CAFE DE ANATOLIA“ НА ФЕСТИВАЛОТ „BOOMERANG“ ВО МАЛТА

јуни 13, 2024
1 минути

Фестивалот Boomerang во Малта, кој се одржа на 31 мај, 1 и 2 јуни, се покажа како извонреден настан со историски настап на Billy Esteban и Rialians On Earth на сцената Groove Temple. Фестивалот, живописна прослава на музиката и културата, стана незаборавна прилика за основачите на Cafe De Anatolia, кои не само што постигнаа рекорден настап, туку и учествуваа во ветувачки дискусии за идни соработки.

Фестивалот вклучуваше три главни сцени, секоја нудејќи различно музичко патување.

Петокот вклучуваше настапи на локални ѕвезди на електронска музика и легендарниот жител на Berghain, Борис, на сцената Electric Woods, патување со светска музика на сцената Groove Temple и даб, бас и реге на сцената Rhythm Yard.

Саботата донесе моќни ритми од The Skints, Queen Omega и The Kubricks на сцената Rhythm Yard, електрифициран сет од Josh Wink на сцената Electric Woods и долгоочекуваната сцена Groove Temple како домаќин на Cafe De Anatolia со Billy Esteban и Rialians On Earth како главни ѕвезди и други локални артисти од Cafe De Anatolia како: Chris Goa, Dj Ruby, Sairpent.

Неделата го затвори фестивалот со DJ сетови од Orbital и Leftfield на сцената Electric Woods, волшебни живи настапи од Stimming и други на сцената Groove Temple и експлозија од Ска и Реге ритми од Tippa Irie, Dub Pistols и други на сцената Rhythm Yard.

Најзначајниот дел од фестивалот беше електрифицирачкиот настап на Billy Esteban и Rialians On Earth на сцената Groove Temple. Нивниот сет не само што ја воодушеви публиката, туку и ги сруши рекордите за посетеност, означувајќи личен успех за Cafe De Anatolia. Сцената пулсираше со енергија додека толпата се потопуваше во еклектичните ритми и магичните звуци. Настапот беше сведоштво за растечкото влијание на Cafe De Anatolia на глобалната музичка сцена.

Рефлектирајќи за настанот, тимот на Cafe De Anatolia ја сподели својата возбуда на социјалните мрежи: „Вчера беше ЕПСКО! Billy Esteban и Rialians On Earth го претставија Cafe De Anatolia на сцената Groove Temple за време на фестивалот Boomerang во Малта.

Моника Илиева (Monika Ilieva), Никола Илиев (познат како Nickarth а.к.а. Rialians On Earth) и Зоран Илиев (Били Естебан) се ко-основачи на Cafe De Anatolia, музичка продуцентска издавачка куќа позната по својот уникатен спој на електронска светска музика. Нивното патување до Малта за фестивалот Бумеранг беше обележано со значајни достигнувања и возбудливи перспективи. По пристигнувањето, се сретнаа со Лук Гат, ко-основач на фестивалот Бумеранг, заедно со Адриан. Средбата беше вистински спој на идеи и ентузијазам, бидејќи дискутираа за потенцијални соработки кои би можеле да донесат свежи и иновативни музички искуства во Малта. Успехот на фестивалот Бумеранг и плодните дискусии со Лук поставија основа за идни соработки кои ветуваат да донесат уште повеќе извонредни настани во Малта.

Со иновативниот дух на Cafe De Anatolia и живописната платформа на фестивалот Бумеранг, фузијата на нивните креативни енергии е сигурно дека ќе произведе незаборавни музички искуства за фановите ширум светот.

КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ