Црна хроника

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА „ШИРЕЊЕ НА РАСИСТИЧКИ И КСЕНОФОБИЧЕН МАТЕРИЈАЛ ПО ПАТ НА КОМПЈУТЕРСКИ СИСТЕМ“

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА „ШИРЕЊЕ НА РАСИСТИЧКИ И КСЕНОФОБИЧЕН МАТЕРИЈАЛ ПО ПАТ НА КОМПЈУТЕРСКИ СИСТЕМ“

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против С.А.(42) од Кочани, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. На 19.12.2022 пријавената, на социјалната мрежа Фејсбук, во коментарите на својот објавен текст, промовирала омраза. ИЗВОР: Дневени билтени од МВР КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА …

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПРАВЕН СУБЈЕКТ И ОДГОВОРНО ЛИЦЕ  ОД КОЧАНИ ЗА „ПУСТОШЕЊЕ ШУМА“

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПРАВЕН СУБЈЕКТ И ОДГОВОРНО ЛИЦЕ ОД КОЧАНИ ЗА „ПУСТОШЕЊЕ ШУМА“

На 10.02.2023 Одделението за внатрешни работи Кочани поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Кочани против правно лице од Кочани и В.Т.(53) од Кочани, како одговорно лице во правното лице, за сторено кривично дело „пустошење шума“ по член 226 став 5 в.в. став 1 и 2 од Кривичниот законик. Пријавените, спротивно на закон, без да…

ПОЖАР ВО ВНАТРЕШНОСТА НА ПАТНИЧКО ВОЗИЛО „ФОРД“

ПОЖАР ВО ВНАТРЕШНОСТА НА ПАТНИЧКО ВОЗИЛО „ФОРД“

На 10.02.2023 во 04.05 часот во Полициската станица Кочани, А.Т. пријавил дека ноќта на 09/10.02.2023 околу 03.15 часот на ул. ,,Мородвишка епископија“ во Кочани настанал пожар во внатрешноста на неговото патничко возило „форд“. Пожарот бил изгаснат од Територијалната противпожарна единица Кочани. Повредени лица нема, а увид извршила увидна екипа на ОВР Кочани. ИЗВОР: Соопштение од…

ЗАЛУТАНО ИЛИ НАМЕРНО Е ОСТАВЕНО?

ЗАЛУТАНО ИЛИ НАМЕРНО Е ОСТАВЕНО?

Во близина на железничката рампа кај зградата на „Старата фабрика“ вечерва е направена оваа фотографија. Не се знае дали ова магаре е залутало или некој намерно овде го врзал. Како и да е треба здружението за заштита на животните од Кочани да се погрижи нешто да стори со него, или да го однесе на соодветно…

ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА ИЛИ НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ

ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА ИЛИ НЕЗАИНТЕРЕСИРАНОСТ

Поминаа нешто повеќе од дваесет денови од сообраќајната несреќа во  близина на мостот кај „Шопинг центарот“ кога и дел од  р’тмот  на Кочанска река беше оштетен. За жал и после три седмици никој како да не е заинтересиран да му го врати првобитниот изглед на р’тмот. Многумина од минувачите и денес кога поминуваа низ овој…

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, ФАТЕН НА ДЕЛО

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, ФАТЕН НА ДЕЛО

На 06.02.2023, полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода К.А.(46) од Кочани. Тој бил затекнат при извршување на „тешка кражба“ во продажен објект кај Градскиот пазар на ул.„Гоце Делчев“ во Кочани. Лицето било задржано во полициска станица и по документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава. ИЗВОР: Дневни соопштенија  од …

СПАСИТЕЛНИТЕ ПЛАНИНСКИ СЛУЖБИ ОД КОЧАНИ И ЌУСТЕНДИЛ ВЕЧЕРВА ИЗВЛЕКОА ЗАВЕАНИ ВОЗИЛА НА ПОНИКВА

СПАСИТЕЛНИТЕ ПЛАНИНСКИ СЛУЖБИ ОД КОЧАНИ И ЌУСТЕНДИЛ ВЕЧЕРВА ИЗВЛЕКОА ЗАВЕАНИ ВОЗИЛА НА ПОНИКВА

Кога нешто треба да се случи и да не се планинара се случува. Токму денес неколку часа по потпишувањето на Меморандумот за соработка помеѓу спасителните планински служби на „Осогово“ – Кочани и Ќустендил (Р. Бугарија)  на „Пониква“ од наносите на снег беа завеани возила. И токму спасителните служби ја покажале својата способност на дело, успеале…

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, ОДЗЕМЕНОТО ВРАТЕНО НА СОПСТВЕНИКОТ

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, ОДЗЕМЕНОТО ВРАТЕНО НА СОПСТВЕНИКОТ

На 31.01.2023, по преземени мерки и активности, полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода К.А.(47) од Кочани. Тој се сомничи дека сторил две кривични дела „тешка кражба“ на 30 и 31.01.2023, при што од два објекти во рамки на Општата болница Кочани одзел повеќе предмети. Одземените предмети биле пронајдени и вратени. По целосно…

РАСЧИСТЕНИ ПЕТ КРИВИЧНИ ДЕЛА, ТЕШКА КРАЖБА НА ПОДРАЧЈЕТО НА ОВР КОЧАНИ

РАСЧИСТЕНИ ПЕТ КРИВИЧНИ ДЕЛА, ТЕШКА КРАЖБА НА ПОДРАЧЈЕТО НА ОВР КОЧАНИ

Денеска (23.01.2023) во ОВР Кочани е извршен службен разговор со 16-годишен малолетник,во присуство на родител, при што расчистени се вкупно пет кривични дела: една тешка кражба од ЈЗУ Општа болница -Кочани, две тешки кражби од куќи и две тешки кражби на дрзок начин, сите сторени на подрачјето на ОВР Кочани. Одземеното ќе биде вратено на…

РЕНОВИРАНОТО ДЕТСКО ИГРАЛИШТЕ ВО ХАОТИЧНА СОСТОЈБА

РЕНОВИРАНОТО ДЕТСКО ИГРАЛИШТЕ ВО ХАОТИЧНА СОСТОЈБА

Вака изгледа новото (реновирано) детско игралиште на северниот дел од „Паркот на револуцијата“. Дали причината за ваквиот негов изглед по само две седмици откако беше ставено во употреба е до неквалитетното бојадисување или до однесувањето на посетителите не знаеме, но како и да е навистина не изгледа убаво. Коментарите на присутните што ги затековме околу…