Спорт

ИЗБОРНОТО ПРВЕНСТВО ВО БОРЕЊЕ У-15 СЕПАК ВО СПОРТСКАТА САЛА ВО ООУ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“

ИЗБОРНОТО ПРВЕНСТВО ВО БОРЕЊЕ У-15 СЕПАК ВО СПОРТСКАТА САЛА ВО ООУ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“

Во известувањето од страна на Боречката Федерација на Северна Македонија за местото на одржување на „Изборното првенство во борење слободен стил и борење за жени, пионери и пионерки У-15“ беше Спортската сала во ООУ „Никола Карев“. Но сепак дојде до промена па место на одржување ќе биде Спортската сала во ООУ „Св. Кирил и Методиј“….

ВО НАТПРЕВАР НА КОМБИНИРАНИОТ ТИМ НА „ОСОГОВО“ И МЛАДИНЦИТЕ НА „БРЕГАЛНИЦА“  ШТИПЈАНИ ЗА КЛАСА ПОДОБРИ

ВО НАТПРЕВАР НА КОМБИНИРАНИОТ ТИМ НА „ОСОГОВО“ И МЛАДИНЦИТЕ НА „БРЕГАЛНИЦА“ ШТИПЈАНИ ЗА КЛАСА ПОДОБРИ

По сончево и мошне пријатно време И многу лош терен за игра  денес во Кочани на стадионот „Никола Мантов“ се одигра натпревар помеѓу комбинираниот тим на „Осогово“ и младинците на „Брегалница“  од Штип. Гостите заслужено славеа со 5:1 (2:0) и покажаа дека во моментот се класа подобри од екипата на „Осогово“ која беше составена од…

КОЧАНИ ДОМАКИН НА ИЗБОРНОТО ПРВЕНСТВО ВО БОРЕЊЕ СЛОБОДЕН СТИЛ И БОРЕЊЕ ЗА ЖЕНИ – ПИОНЕРИ / КИ У-15

КОЧАНИ ДОМАКИН НА ИЗБОРНОТО ПРВЕНСТВО ВО БОРЕЊЕ СЛОБОДЕН СТИЛ И БОРЕЊЕ ЗА ЖЕНИ – ПИОНЕРИ / КИ У-15

Во организација на Боречка Федерација на Северна Македонија и техничка организација на БК „Спартак“ во Сабота (18 Февруари) Кочани ќе биде домаќин на „Изборното првенство во борење слободен стил и борење за жени за пионери и пионерки У-15. Мерењето на борачите е од 09:30 – 10:00 часот, а натпреварите во Спортската сала при ООУ „Никола…

ДВЕ ПОБЕДИ НА СТАРТОТ НА ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ ОД ПРВЕНСТВОТО ЗА КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“

ДВЕ ПОБЕДИ НА СТАРТОТ НА ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ ОД ПРВЕНСТВОТО ЗА КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“

Кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ со две победи го започнаа пролетниот дел од првенството во Трета Кошаркарска Лига – група 1“. Во првото пролетно коло како домаќини ја совладаа екипата на „Ролинг“ со убедливи 111:59 (26:20; 34:10; 26:14; 25:15). Самиот резултат по четвртини јасно дава до знаење дека кочанчани во сите четири четвртини беа далеку…

„РУДАРИТЕ“ ОД МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА ГО СОВЛАДАА “ОСОГОВО“

„РУДАРИТЕ“ ОД МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА ГО СОВЛАДАА “ОСОГОВО“

И на вториот контролен натпревар каско домаќини,  вкупно трети, „Осогово“ го претрпе вториот пораз. Кочанчани овој пат загубија како домаќини од второлигашот „Каменица Саса“ 1:3 (0:1). Иако гостите од дваесеттата минута играа со играч помалку поради оправдано доделениот црвен картон на Ризов сепак покажаа дека во моментот и те како се поспремни од „жетварите“. Физички…

ДВЕ ТРЕТИ МЕСТА ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО – СЛОБОДЕН СТИЛ  У-23

ДВЕ ТРЕТИ МЕСТА ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО – СЛОБОДЕН СТИЛ У-23

Во организација на Боречката Федерација на Северна Македонија и техничка организација на БК „Бучим“ денес во Радовиш се одржа Државното првенство – слободен стил и борење за жени У-23. Екипата на БК „Спартак“ учествуваше со тројца борачи кои освоија две трети места и едно петто место Дамјан Крстов во категорија до 57 килограми и Леон…

ВТОРОЛИГАШОТ ПОУСПЕШЕН ОД „ОСОГОВО“

ВТОРОЛИГАШОТ ПОУСПЕШЕН ОД „ОСОГОВО“

Играчите на „Осогово“ го одиграа и вториот контролен натпревар во пресрет на пролетниот дел од првенството во Трета Фудбалска Лига – Исток. Во Радовиш домаќинот и воедно второлигаш „Детонит“ ги совлада „жетварите со 3:0 (1:0). Во првиот дел додека играчите на „Осогово“ имаа свежина успеваа да бидат рамноправен партнер, но во второто полувреме кога Кочанчани…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК СТАРТУВА НА 5 МАРТ

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК СТАРТУВА НА 5 МАРТ

На состанокот на Третолигашите од истокот што вечерва се одржа во Штип договорено е пролетниот дел од првенството во Трета Фудбалска Лига – Исток да започне на 5. Март. Претставници од сите клубови од истокот вечерва беа присутни на состанокот и сите го потврдија учеството на своите екипи и за пролетниот дел од првенството. Како…

ОФС КОЧАНИ ГО ОДРЖА ГОДИШНОТО РЕДОВНО СОБРАНИЕ, СИТЕ ТОЧКИ ОД ДНЕВНИОТ РЕД УСВОЕНИ

ОФС КОЧАНИ ГО ОДРЖА ГОДИШНОТО РЕДОВНО СОБРАНИЕ, СИТЕ ТОЧКИ ОД ДНЕВНИОТ РЕД УСВОЕНИ

Денес во салата на „Мултикултурниот Центар“ во Кочани Општинскиот Фудбалски Сојуз – Кочани го одржа Годишното редовно Собрание. Од вкупниот број на 20 делегати на Собранието присуствуваа 19 што според пропозициите истото несметано се одржа. По усвојувањето на Дневниот ред на присутните се обрати Лазар Ракиџиев, потпретседател на ФФМ и член  на УО на ФФМ…

НА ПРВИОТ КОНТРОЛЕН НАТПРЕВАР ВО КОЧАНИ, БЕЗ ПОБЕДНИК

НА ПРВИОТ КОНТРОЛЕН НАТПРЕВАР ВО КОЧАНИ, БЕЗ ПОБЕДНИК

По само пет одработени тренинзи денес играчите на „Осогово“ го одиграа и првиот контролен натпревар како дел од подготовките пред стартот на пролетниот дел од првенството во Трета Фудбалска Лига – Исток. По мошне лош терен за игра „Осогово“ и комбинираниот состав на „Работнички“ од Скопје одиграа 2:2 (1:1). Гостите беа тие кои го отворија…