Ознака: фк осогово

„ОСОГОВО“ ЗАГУБИ ВО ПРИЛЕП И ПАУЗАТА ВО ПРВЕНСТВОТО ЈА ДОЧЕКА СО 0 (НУЛА) БОДОВИ

„ОСОГОВО“ ЗАГУБИ ВО ПРИЛЕП И ПАУЗАТА ВО ПРВЕНСТВОТО ЈА ДОЧЕКА СО 0 (НУЛА) БОДОВИ

Се одиграа натпреварите од 4-тото коло во Втора Фудбалска Лига. И после ова коло „жетварите“ од Кочани останаа на  последното место на табелата без ниту еден освоен бод. Кочанчани денес не успеаја иако играа со противник од кого можеа да земат барем бод а на „нивната воденица“ во прилог беше и што домаќините од 77’…

ТРИЛЕР НАДОПОЛНУВАЊЕ ВО КОЧАНИ, СРЕЌАТА ИМ СЕ НАСМЕВНА НА ГОСТИТЕ

ТРИЛЕР НАДОПОЛНУВАЊЕ ВО КОЧАНИ, СРЕЌАТА ИМ СЕ НАСМЕВНА НА ГОСТИТЕ

По сончево но спарно време за игра денес во Кочани во рамките на 3-тото коло во Втора фудбалска лига, „Осогово“ го пречека хитот на првенството „Башкими“ од Куманово. Гледачите проследија интересен и возбудлив натпревар со трилер завршница. Се играше 96’ кога при резултат 2:2 домаќините беа во еден од последните напади кон голот на кумановчани….

ВО НАТПРЕВАР НА ДВЕ ПРОСЕЧНИ ЕКИПИ ПОБЕДА ЗА ДОМАЌИНИТЕ – „ТЕТЕКС“ – „ОСОГОВО“ 2:1 (1:1)

ВО НАТПРЕВАР НА ДВЕ ПРОСЕЧНИ ЕКИПИ ПОБЕДА ЗА ДОМАЌИНИТЕ – „ТЕТЕКС“ – „ОСОГОВО“ 2:1 (1:1)

Се одиграа натпреварите од второто некомплетно коло во Втора Фудбалска Лига. Во просечен натпревар кој е далеку од второто по ранг натпреварување „Осогово“ на гостувањето во Тетово остана без бодови иако „жетварите“ беа тие кои го отворија резултатот. Се играше 7’ кога двајцата штопери на „Тетекс“ погрешија, тоа го искористи Паунов несомнено денес најдобриот поединец…

„БЕСА“ ПРЕГОЛЕМ ЗАЛАК ЗА ИНДИСПОНИРАНОТО „ОСОГОВО“

„БЕСА“ ПРЕГОЛЕМ ЗАЛАК ЗА ИНДИСПОНИРАНОТО „ОСОГОВО“

По облачно, но мошне пријатно време за игра пред околу 500 гледачи „Осогово“ лошо ги отвори натпреварите во второлигашката конкуренција. Екипата на „Беса“ кој и пред натпреварот важеше за голем фаворит речиси без напори ја совлада индиспонираната екипа на Кочанскиот второлигаш. Домаќините немаа игра за време на целиот натпревар, одбраната порозна, средина на теренот како…

ОД УТРЕ (САБОТА) „ОСОГОВО“ ГИ ПУШТА ВО ПРОДАЖБА И СЕЗОНСКИТЕ БИЛЕТИ

ОД УТРЕ (САБОТА) „ОСОГОВО“ ГИ ПУШТА ВО ПРОДАЖБА И СЕЗОНСКИТЕ БИЛЕТИ

Утре, во рамките на првото коло во Втора Фудбалска Лига во Кочани на стадионот „Никола Мантов“ повратникот во второлигашкото друштво „Осогово“ ја пречекува екипата на „Беса“. Како што информираат од клубот во оваа фудбалска сезона освен поединечни влезници за секој натпревар, љубителите на фудбалот ќе можат да набават и сезонски билети, односно комплет влезници за…

„ОСОГОВО“ РЕГИСТРИРАШЕ УШТЕ ТРОЈЦА НОВИ ИГРАЧИ

„ОСОГОВО“ РЕГИСТРИРАШЕ УШТЕ ТРОЈЦА НОВИ ИГРАЧИ

На една седмица до стартот на првенството во Втора Фудбалска Лига второлигашот од Кочани регистрираше уште тројца играчи а како што дознаваме во текот на овие денови панирани се уште неколкумина. Според моменталниот состав „Осогово’ натпреварите во второлигашкото друштво ќе ги дочека со тим составен од повеќе млади играчи кои со неколкумината искусни би требало…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА СТАРТУВА НА 12 АВГУСТ, ВО ПЕТОК ЌЕ БИДАТ ПОЗНАТИ ДВОЈКИТЕ

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА СТАРТУВА НА 12 АВГУСТ, ВО ПЕТОК ЌЕ БИДАТ ПОЗНАТИ ДВОЈКИТЕ

Уште две седмици па ќе запомнат натпреварите во Втора Фудбалска Лига за натпреварувачката 2023/2024 година. Според она што го најави ФФМ во Петок ќе биде извлечени броевите на  16-те екипи по што ќе се дознае кој со кого ќе игра во првото коло а потоа и ќе го има распоредот за целото првенство. „Осогово“ по…

ВТОР ПОРАЗ НА „ОСОГОВО“ НА ПОДГОТОВКИТЕ

ВТОР ПОРАЗ НА „ОСОГОВО“ НА ПОДГОТОВКИТЕ

„Осогово“ го одигра вториот контролен натпревар пред стартот на натпреварите во Втора Фудбалска Лига. Кочанчани на теренот во Пехчево се поразени од екипата на „Трајал“ од Крушевац (Србија) 0:2 (0:2). Според информациите до кои што дојдовме екипата од Крушевац била далеку подобар противник а „Осогово“ е далеку од посакуваната форма. До почетокот на првенството има…

НА ПРВИОТ КОНТРОЛЕН НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ МИНИМАЛНО ЗАГУБИ ВО МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА

НА ПРВИОТ КОНТРОЛЕН НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ МИНИМАЛНО ЗАГУБИ ВО МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА

Во рамките на подготовките за натпреварите во Втора Фудбалска Лига, денес „Осогово“ го одигра првиот контролен натпревар. Кочанчани на гостувањето во Македонска Каменица загубија од домаќинот „Каменица Саса“ со 2:3 (0:1). Ова беше убава можност новоименуваниот Шеф на стручниот штаб на „жолто-сините“ Добринко Илиевски и неговиот помошник Горан Гоцевски да ги испробаат сите играчи кои…

РЕАКЦИЈА ОД УПРАВАТА НА ГФК “ОСОГОВО“ НА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈАТА НА ЕФТИМ АКСЕНТИЕВ

РЕАКЦИЈА ОД УПРАВАТА НА ГФК “ОСОГОВО“ НА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈАТА НА ЕФТИМ АКСЕНТИЕВ

Почитувани, По повод прес конфернцијата на досегашниот тренер на ГФК Осогово Ефтим Аксентиев како клуб сакаме да ја изнесеме и нашата страна и вистина за да јавноста има јасна слика за тоа кој ја зборува вистината бидејќи како клуб секогаш сме биле транспарентни за се што се случува во нашиот градски меленик ГФК Осогово. Па…