Ознака: фк осогово

ГФК „ОСОГОВО“ СТАРТУВАШЕ СО ПОДГОТОВКИТЕ

ГФК „ОСОГОВО“ СТАРТУВАШЕ СО ПОДГОТОВКИТЕ

Онака како што и беше најавено,  денес во 18:00 часот Шефот на стручниот штаб на ГФК „Осогово“ Ефтим Аксентиев и тренерот на голманите Јоже Јованов заедно со 17 играчи колку што во моментот присуствуваа на тренингот ги започнаа подготовките за  претстојните натпревари во Трета Фудбалска Лига – Исток. Според збировите на Аксентиев подготовките ќе се…

ВО ПОНЕДЕЛНИК СТАРТУВААТ ПОДГОТОВКИТЕ НА ГФК “ОСОГОВО“

ВО ПОНЕДЕЛНИК СТАРТУВААТ ПОДГОТОВКИТЕ НА ГФК “ОСОГОВО“

По овие летни горештини спортска тема која секако ги засега љубителите на фудбалот во „градот на оризот“ е која е иднината на ГФК „Осогово“, несомнено еден  од најстарите фудбалски клубови во Македонија. И додека топката мирува разговаравме со Перо Георгиевски – спортскиот директор на ГФК „Осогово“ за почетокот на подготовките и за плановите на сега…

СООПШТЕНИЕ ОД ГФК „ОСОГОВО“

СООПШТЕНИЕ ОД ГФК „ОСОГОВО“

Раководатвото на ГФК ОСГОВО ја прифати оставката на шефот на стручниот штаб Александар Андов, воедно му се заблагодари за досегашниот профисионален аганжман и му посакува успех во понатамошната негова кариера. За нов шеф на стручниот штаб на првата екипа се назначува Ефтим Аксентиев. Основна цел ќе биде експресно враќање во единствената втора лига. Костурот на…

ВРАТЕТЕ ГО КЛУБОТ ОД КАДЕ ГО ЗЕДОВТЕ, ПА ПОТОА ПОДНЕСЕТЕ ОСТАВКИ

ВРАТЕТЕ ГО КЛУБОТ ОД КАДЕ ГО ЗЕДОВТЕ, ПА ПОТОА ПОДНЕСЕТЕ ОСТАВКИ

Две години пред големиот јубилеј „еден век постоење ФК Осогово“ еден од најстарите клубови во Кочани, неговиот бренд испадна од Втора Фудбалска Лига – Исток и повторно се врати на натпревари по „селските ливади“. ГФК „Осогово“ иако имаше добра  бодовна  залиха на неколку кола до крајот на првенството и на големо од клубот најавуваа дека…

КОМИСИЈАТА ЗА НАТПРЕВАРИ НА ФФМ ЈА ОДБИ ЖАЛБАТА НА ГФК „ОСОГОВО“ КАКО НЕБЛАГОВРЕМЕНА

КОМИСИЈАТА ЗА НАТПРЕВАРИ НА ФФМ ЈА ОДБИ ЖАЛБАТА НА ГФК „ОСОГОВО“ КАКО НЕБЛАГОВРЕМЕНА

Петочлената Комисија за натпревари на ФФМ на својата седница одржана на ден 17.05.2022 година ја разгледа жалбата на ГФК „Осогово“ од Кочани која е уредно таксирана и е заверена под бројот 15-1218/2 од 16.05.2022 година и донесе: Одлука  „Жалбата на ГФК „Осогово“ од Кочани бр.15-1218/1 од 16.05.2022 година, СЕ  ОДБИВА како неблаговремена. Разгледувајќи ги сите…

ВРАЧЕНИ ШАМПИОНСКИТЕ ПЕХАРИ НА ПИОНЕРИТЕ И ПОМЛАДИТЕ ПИОНЕРИ НА ГФК „ОСОГОВО“

ВРАЧЕНИ ШАМПИОНСКИТЕ ПЕХАРИ НА ПИОНЕРИТЕ И ПОМЛАДИТЕ ПИОНЕРИ НА ГФК „ОСОГОВО“

Дејан Боневски, член на комисијата за млади категории при ФФМ денес на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани им ги врачи Шампионските пехари на капитените од категориите „пионери“ и „помлади пионер“ на ГФК „Осогово“. Честитајќи им ги првите места во третата младинска лига, Боневски им посака на младите играчи да продолжат да играат фудбал и да…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, „ПОБЕДА“ – ШАМПИОН, „БЕЛАСИЦА“ ВО БАРАЖОТ, „ОСОГОВО“ НАЈГОЛЕМ ГУБИТНИК

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, „ПОБЕДА“ – ШАМПИОН, „БЕЛАСИЦА“ ВО БАРАЖОТ, „ОСОГОВО“ НАЈГОЛЕМ ГУБИТНИК

Со одигрување на натпреварите од 27 коло се спушти завесата на годинашното првенство во Втора Фудбалска Лига – Исток. „Осогово“ иако победи на гостувањето кај „Братство“ сепак е најголемиот губитник бидејќи резултатите во Радовиш и Пехчево не беа по мерка на „жетварите“. Тоше Манов постигна четири гола (40’; 48’ 60’ 88’) па извештајот од овој…

„ОСОГОВО“ ПРЕД ВРАТАТА НА ТРЕТАТА ЛИГА

„ОСОГОВО“ ПРЕД ВРАТАТА НА ТРЕТАТА ЛИГА

Се одиграа натпреварите од 26 коло на Втора Фудбалска Лига по кое речиси многу нешта се веќе познати. Сепак она што ги загрижува љубителите на фудбалот во Кочани е нерешениот резултат на нивниот миленик „Осогово“ против борбената и цврста екипа на „Детонит јуниор“. По сончево време и пред околу петстотини гледачи „жетварите“ свесни за значењето…

ГЕНЕРАЦИЈАТА „ПИОНЕРИ“ И „ПОМЛАДИ ПИОНЕРИ“ НА ГФК „ОСОГОВО“ ОД СЛЕДНОТО ПРВЕНСТВО ЕДЕН РАНГ ПОВИСОКО

ГЕНЕРАЦИЈАТА „ПИОНЕРИ“ И „ПОМЛАДИ ПИОНЕРИ“ НА ГФК „ОСОГОВО“ ОД СЛЕДНОТО ПРВЕНСТВО ЕДЕН РАНГ ПОВИСОКО

Убав успех постигнаа генерациите „Пионери“ и „Помлади пионери“ на ГФК „Осогово“ во годинешното првенство. На конечната табела и двете генерации се убедливо први со што обезбедија пласман идната година да се натпреваруваат еден ранг повисоко во младинските лиги, односно да ги играат натпреварите во Првата младинска фудбалска лига која е втора по квалитет, веднаш зад…

„СЛОГА 1934“ СЛАВЕШЕ ВО КОМШИСКОТО ДЕРБИ, И ГО ДОВЕДЕ „ОСОГОВО“ ВО ЗОНАТА НА ИСПАЃАЊЕ

„СЛОГА 1934“ СЛАВЕШЕ ВО КОМШИСКОТО ДЕРБИ, И ГО ДОВЕДЕ „ОСОГОВО“ ВО ЗОНАТА НА ИСПАЃАЊЕ

По сончево и пријатно време за игра „Осогово“ и „Слога 1934“ го одиграа комшиското дерби во рамките на 24. коло од Втора Фудбалска Лига – Исток. Гостите од Виница заслужено стигнаа до трите бода благодарение на присебноста на Андреј Симевски кој во зимскиот преоден рок навреден ги напушти редовите на „жетварите“ за да денес слатко…