Ознака: фк осогово

СООПШТЕНИЕ ОД ГФК „ОСОГОВО“

СООПШТЕНИЕ ОД ГФК „ОСОГОВО“

Почитувани, ГФК Осогово утре 17.02.2024 год. на гостински терен против лидерот во Втора лига, тимот на Беса ке го одигра првиот натпревар од пролетнот дел во Втора МФЛ. За пролетниот дел Осогово се засили со неколку играчи, најпрво на клубот му пристапија Екрем Мемеди од Башкими и Стојче Стојов од Каменица Саса. Осогово се засили…

„БРЕРА“ НЕМОЌНА ПРОТИВ РАЗИГРАНОТО „ОСОГОВО“

„БРЕРА“ НЕМОЌНА ПРОТИВ РАЗИГРАНОТО „ОСОГОВО“

Денес во Струмица прволигашот „Брера“ и „Осогово“ го одиграа последниот подготвителен натпревар пред почетокот на пролетниот дел од фудбалското првенство кое започнува следниот викенд. Натпреварот заврши без победник 1:1 (0:1) но играчите на „Осогово“ се тие што треба да жалат зошто не го нокаутираа прволигашот. Гостите од Кочани кон средината на првото полувреме го открија…

ВО КОЧАНИ „КОЖУФ“ ГО СОВЛАДА „ОСОГОВО“

ВО КОЧАНИ „КОЖУФ“ ГО СОВЛАДА „ОСОГОВО“

Во третиот подготвителен натпревар екипата на „Осогово“ го доживеа првиот пораз. После победата против екипата на „Њу Старс“ и нерешениот резултат со „Шкендија“ (Арачиново)  денес во Кочани „Осогово“ загуби од „Кожуф“ 0:2 (0:1). По сончево и мошне пријатно време за игра но по лош терен, играчите од двете екипи повеќе се пазеа отколку што играа…

ОДЛОЖЕНИОТ ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ – „КОЖУФ“ ЗАКАЖАН ЗА ВТОРНИК

ОДЛОЖЕНИОТ ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ – „КОЖУФ“ ЗАКАЖАН ЗА ВТОРНИК

За утре (Вторник) е закажан одложениот фудбалски натпревар „Осогово“ – „Кожуф“ кој е дел од подготовките за пролетниот дел во првенството на Втора Фудбалска Лига. Натпреварот првин беше закажан пред две седмици но поради врнежите од снег истиот беше одложен. Екипите се договорија натпреварот да се игра од 14:00 часот. С.  Ивановски КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА …

НАТПРЕВАРОТ „ОСОГОВО“ – „ШКЕНДИЈА“ (АРАЧИНОВО) ЗАВРШИ БЕЗ ПОБЕДНИК

НАТПРЕВАРОТ „ОСОГОВО“ – „ШКЕНДИЈА“ (АРАЧИНОВО) ЗАВРШИ БЕЗ ПОБЕДНИК

„Осогово“ и „Шкендија“ од Арачиново одиграа интересен и возбудлив натпревар кој на крајот не даде победник, средбта завршок 2:2 (1:1). По сончево и убаво време за игра на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани пред стотина гледачи од кои триесеттина беа дојдени од Арачиново кочанчани го одиграа вториот контролен натпревар како дел од подготовките за пролетниот…

ВО ЧЕТВРТОК ВТОР ПОДГОТВИТЕЛЕН НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ – „ШКЕНДИЈА“

ВО ЧЕТВРТОК ВТОР ПОДГОТВИТЕЛЕН НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ – „ШКЕНДИЈА“

Бо рамките од подготовките за пролетниот дел на првенството во Втора Фудбалска Лига, во Четврток (01.02.2024 година) на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани со почеток во 13:00 часот „Осогово“ ќе го одигра вториот подготвителен натпревар. Противник на кочанскиот второлигаш ќе му биде екипата на „Шкендија“ од Арачиново инаку член на Трета Фудбалска Лига – Север….

СТОЈЧЕ СТОЈОВ И ЕКРЕМ МЕМЕДИ ПОТПИШАА ЗА „ОСОГОВО“

СТОЈЧЕ СТОЈОВ И ЕКРЕМ МЕМЕДИ ПОТПИШАА ЗА „ОСОГОВО“

Стојче Стојов и Екрем Мемеди засега се двајцата играчи кои во изминатите три дена му пристапија на Кочанскиот второлигаш. Стојов доаѓа од екипата на „Каменица Саса“ а боите на „Осогово“ ги бранеше во второлигашката сезона 2019/2020, додека пак Мемеди всушност се врати во „Осогово“ од екипата на „Башкими“ (Куманово) бидејќи последните настапи за кочанчани ги…

МАРКО СОКОЛОВ ГО НАПУШТИ „ОСОГОВО“ И ПОТПИША ЗА „КАМЕНИЦА САСА“

МАРКО СОКОЛОВ ГО НАПУШТИ „ОСОГОВО“ И ПОТПИША ЗА „КАМЕНИЦА САСА“

Централниот дефанзивец на „Осогово“ од Кочани Марко Соколов е нов играч на второлигашот „Каменица Саса“. Соколов го привлече вниманието на фудбалските стручњаци по одлично одиграната есенска сезона во „жолто-синиот“ дрес. Дознаваме дека преговорите со кочанскиот второлигаш не го дале посакуваниот резултат, па овој млад но доста надарен играч реши да замине во нова фудбалска средина….

МИРЧЕ НАТКОВ НА ТРЕНЕРСКАТА КЛУПА НА „ОСОГОВО“?

МИРЧЕ НАТКОВ НА ТРЕНЕРСКАТА КЛУПА НА „ОСОГОВО“?

Некогашниот играч на „Осогово“ а подоцна и на „Силекс“од Кратово,  Мирче Натков е еден од кандидатите да седне на тренерската клупа на „Осогово“. Натков би требало да биде првиот помошник на Шефот на Стручниот штаб Добринко Илиевски откако досегашниот негов прв асистент Даниел Гоцевски од оправдани причини го најавил своето заминување. Мирче Натков моментно ја…

ЛУКА ГЕОРГИЕВ ГО НАПУШТИ „ОСОГОВО“ И  ПОТПИША ЗА “БРЕРА“

ЛУКА ГЕОРГИЕВ ГО НАПУШТИ „ОСОГОВО“ И ПОТПИША ЗА “БРЕРА“

Како што јавува BRERASTRUMICA.COM од денес Лука Георгиев е нов член на Струмичкиот прволигаш. Есеноска Лука Георгиев ги бранеше боите на второлигашот од Кочани „Осогово“ но желбата да се настапува во повисок ранг од натпреварувањето беше причината тој да ги смени клупските бои. Во есенскиот дел од Првенството Георгиев со своите настапи го привлече вниманието…