Ознака: колумна

ВО ГОДИНА НА ГОЛЕМ ЈУБИЛЕЈ, „ОСОГОВО“ ВО ГРЧЕВИТА БОРБА ЗА ОПСТАНОК ВО ВТОРАТА ЛИГА

ВО ГОДИНА НА ГОЛЕМ ЈУБИЛЕЈ, „ОСОГОВО“ ВО ГРЧЕВИТА БОРБА ЗА ОПСТАНОК ВО ВТОРАТА ЛИГА

Во годината во која само што зачекоривме фудбалско Кочани слави голем јубилеј, „Еден век фудбал во Кочани“. За жал во годината на овој голем  јубилеј Фудбалскиот Клуб „Осогово“ главниот носител на фудбалските збиднувања во „градот на оризот“ го очекува грчевита борба за опстанок. Освоените 12 бодови и 14-тото место на табелата не гарантираат мирен сон…

ФУДБАЛСКИОТ НАТПРЕВАР „СКОПЈЕ“ – „ОСОГОВО,  КАКО ПОВОД

ФУДБАЛСКИОТ НАТПРЕВАР „СКОПЈЕ“ – „ОСОГОВО, КАКО ПОВОД

Вчера во Скопје на еден од најлошите фудбалски терени во Македонија, теренот во „Автокоманда“ се одигра одложениот натпревар од 13-тото коло од Втората Фудбалска Лига. „Скопје“ – „Осогово“ кој домаќините го добија со 1:0 со гол постигнат во 80’. Но поразот љубителите на фудбалот во Кочани не ги толку боли како што истакнуваат однесувањето на…

СО ПОИНАКОВ ПРИСТАП ВО ИГРАТА „ОСОГОВО“ ДУРИ ВО ШЕСТОТО КОЛО ЈА ДОЧЕКА ПРВАТА ГОДИНЕШНА ПОБЕДА

СО ПОИНАКОВ ПРИСТАП ВО ИГРАТА „ОСОГОВО“ ДУРИ ВО ШЕСТОТО КОЛО ЈА ДОЧЕКА ПРВАТА ГОДИНЕШНА ПОБЕДА

Исти играчи, ист стручен штаб, иста управа, па зарем требаше да помина пет коло експериментирање па да некој ги потсети дека играат во клуб со стогодишна историја за да почнат наеднаш нешто да менуваат и да дојдат до првата овогодишна второлигашка радост. Во саботата, во шестото коло како на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани да…

КОЈ ВСУШНОСТ БЕШЕ ГОЛМАНОТ НА „СПАРТМАНИ“ НА НАТПРЕВАРОТ ПРОТИВ „ОСОГОВО“?

КОЈ ВСУШНОСТ БЕШЕ ГОЛМАНОТ НА „СПАРТМАНИ“ НА НАТПРЕВАРОТ ПРОТИВ „ОСОГОВО“?

И по поминати 48 часа од одигрувањето на натпреварот од 15-тото коло во Трета Фудбалска Лига – Исток  „Осогово“ – „Спартмани“ сеуште е мистерија , кој всушност беше голманот на „Спартмани“ што успеа во 84’ еден крајно коректен и фер натпревар да го доведе до работ на инцидент. Во официјалниот записник како голман на „Спартмани“…

ЧИТАТЕЛИТЕ СО НЕПРИСТОЈНИ КОМЕНТАРИ И ВУЛГАРНОСТИ ЌЕ БИДАТ БЛОКИРАНИ

ЧИТАТЕЛИТЕ СО НЕПРИСТОЈНИ КОМЕНТАРИ И ВУЛГАРНОСТИ ЌЕ БИДАТ БЛОКИРАНИ

Почитувани пријатели, почитувани читатели, По речиси половина година како администратор на порталот сакам повторно да Ве замолам за пристојност при давањето коментари со што би го сочувале дигнитетот на страната. Иако досега неколкупати Ве имам замолено, иако во последните неколку месеци околу 200 читатели ги имам блокирано, дел од Вас, од вистински или од лажни…

ЧОВЕК ПО ПРИРОДА: МАТЕРИЈАЛНОСТ ИЛИ ДУХОВНОСТ?

ЧОВЕК ПО ПРИРОДА: МАТЕРИЈАЛНОСТ ИЛИ ДУХОВНОСТ?

Секојдневно зборуваме за состојби, вакви или онакви… Човек или Бог, сам по себе и за себе, иницира едно прашање кое се провлекува како вирус. Кој е човекот? Идеализирана лага, обланда на анализи и синтези, производ на зашематени драматургии во едно сурово време-време на неизвесност… Западот или Истокот? Толку е просто… Врз основа на емпириката и…

ДАЛИ ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ ЗАВРШИ ПРЕД ДА ЗАПОЧНЕ?

ДАЛИ ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ ЗАВРШИ ПРЕД ДА ЗАПОЧНЕ?

Една стара поговорка вели „Видела жабата коњот го потковуваат и таа ја кренала ногата“, отприлика така би се оценила моменталната состојба во женскиот фудбал во Македонија. Луѓето кои седат во столчињата на ФФМ а фудбалот за нив е мислена именка виделе како е организиран женскиот фудбал во развиените земји и веднаш побрзаа и кај нас…