Ознака: вфл

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, ЗАПОЧНУВА РАЗВРСКАТА

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, ЗАПОЧНУВА РАЗВРСКАТА

За Сабота (13.04.2024 година) со почеток во 15:00 закажани се натпреварите од 24-тото коло во Втора Фудбалска Лига. До крајот на првенството остануваат да се одиграат уште седум кола по кои ќе се знае конечниот епилог. На врвот речиси се е познато, но ба дното ќе има борба за секој бод за секој гол бидејќи…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, ШЕСТ ЕКИПИ СТРАВУВААТ ЗА ВТОРОЛИГАШКИОТ СТАТУС

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, ШЕСТ ЕКИПИ СТРАВУВААТ ЗА ВТОРОЛИГАШКИОТ СТАТУС

До завршување на годинешното првенство во Втора Фудбалска Лига остануваат да се одиграат уште седум кола во кои шест екипи стравуваат за второлигашкиот статус. Интересно е што според распоредот по се изгледа нема да бидат доволни победите на домашен терен туку 3-4 бода од страна колку толку ќе им дадат некаква надеж. Еве го распоредот…

ВО МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА „ЖЕТВАРИТЕ“ ПАТУВААТ ПО ТРИТЕ БОДА

ВО МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА „ЖЕТВАРИТЕ“ ПАТУВААТ ПО ТРИТЕ БОДА

Во Сабота на програмата се натпреварите од 23 коло во Втора Фудбалска Лига. „Осогово“ патува во Македонска Каменица каде го игра еден од позначајните натпревари во првенството. Натпреварот е од големо значење за двете екипи. Победата за домаќините е императив, што е шанса за „жетварите“ да одиграат добар натпревар и да дојдат до трите бода…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, БОДОВИТЕ ОСТАНУВААТ ВО КОЧАНИ

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, БОДОВИТЕ ОСТАНУВААТ ВО КОЧАНИ

По една седмица пауза поради обврските на фудбалските репрезентации на Македонија во Сабота со почеток во 15:00 часот продолжуваат натпреварите во Втора Фудбалска Лига. На програмата е 22 коло со кое започнува на некој начин и разврската за опстанок во лигата и за тоа кои екипи ќе се пласираат еден ранг повисоко. Во сабота во…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ВО НЕДЕЛА „ОСОГОВО“ ГОСТУВА ВО СТРУМИЦА

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ВО НЕДЕЛА „ОСОГОВО“ ГОСТУВА ВО СТРУМИЦА

За во Недела со почеток во 15:00 часот се закажани натпреварите од 21-то Коло во Втора Фудбалска Лига. „Осогово“ и гостува на „Беласица“ во Струмица која во пролетниот дел многу лесно беше совладана во Кочани 3:1 со што беа освоени првите три бода по петте последователни порази. По лошиот старт на кочанчани и во пролетниот…

ДЕСЕТКУВАНОТО „ОСОГОВО“ МУ ГОСТУВА НА „ОХРИД“

ДЕСЕТКУВАНОТО „ОСОГОВО“ МУ ГОСТУВА НА „ОХРИД“

Второлигашите продолжуваат да играат во забрзан рита. Во Сабота на програмата се натпреварите од 20-тото коло во кое „Осогово“ има тешко гостување на брегот на „Охридското Езеро“. По катастрофалниот настап во минатото коло каде борбената екипа на „Победа“ не дозволи да биде совладана во Кочани, „жетварите“ сега некој бод за спас ќе бараат кај мошне…

ОД „ОСОГОВО“ ПОРАЧУВААТ: БОДОВИТЕ ОСТАНУВААТ ВО КОЧАНИ

ОД „ОСОГОВО“ ПОРАЧУВААТ: БОДОВИТЕ ОСТАНУВААТ ВО КОЧАНИ

Утре (Вторник) продолжуваат натпреварите во Втора Фудбалска Лига. По судиската кражба во Куманово каде „Осогово“ мораше да загуби од домаќинот „Башкими“ кочанчани повторно влегуваат во борба за бодови кои им се и те како потребни. Утре во рамките на 19-тото коло „Осогово“ ја пречекува екипата на прилепска „Победа“ која во пролетните три кола освои само…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, „ОСОГОВО“ БЕЗ БЕЛО ЗНАМЕ ВО КУМАНОВО

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, „ОСОГОВО“ БЕЗ БЕЛО ЗНАМЕ ВО КУМАНОВО

Утре (Сабота) се играат натпреварите од 18-тото коло во Втора Фудбалска Лига. „Осогово“ по добрата и ефикасна игра во минатото коло со доза на голем оптимизам патува во Куманово каде ќе гостува  на забревтаната екипа на „Башкими“. Кочанчани без бело знаме патуваат за Куманово и доколку ја повторат борбената и преди се ефикасна игра зошто…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, ГОЛЕМИОТ ДОЛЖНИК ГОСТУВА ВО КОЧАНИ

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, ГОЛЕМИОТ ДОЛЖНИК ГОСТУВА ВО КОЧАНИ

Во Сабота, 14:0 часот е термин кој е резервиран за одигрување на натпреварите од 17-тото коло во Втора Фудбалска Лига. Во Кочани екипата на „Осогово“ го пречекува големиот должник „Тетекс“ од Тетово, од кого кочанчани беа поразени во бараж натпреварот 1:6 (0:3) и во второто коло во годинешното првенство 1:2 (1:1). Сега на потег се…

ЗАПОЧНУВА ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ ОД ПРВЕНСТВОТО ВО ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА

ЗАПОЧНУВА ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ ОД ПРВЕНСТВОТО ВО ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА

Утре (Сабота), со почеток во 14:00 часот стартуваат натпреварите во Втора Фудбалска Лига, На програмата се натпреварите од 16-тото коло во кое „Осогово“ на стадионот во селото Врапчиште му гостува на есенскиот шампион „Беса“. Домаќинот важи за голем фаворит што не значи дека бодовите му се загарантирани, особено по последниот настап на „жетварите“ на генералката…