All Posts By Славчо Ивановски

„ОСОГОВО“ И ВО ГЕВГЕЛИЈА ВОЗЕШЕ РИКВЕРЦ

Уште од едно гостување „Осогово“ се врати со празни раце и без постигнат погодок. „Жолто-сините“ во 25-тото коло претрпеа нов пораз, овој пат во Гевгелија од традиционално незгодниот „Кожуф“, а згора на се и Стојче Стојов еден од подобрите играчи на кочанчани во пролетниот дел од првенството си заработи црвен картон. Дека работите не одат…

ПРОМОЦИЈА НА КАНДИДАТИТЕ ЗА ПРАТЕНИЦИ ОД ИЕ 3 НА СДСМ И КОАЛИЦИЈАТА

Претседателот на НСДП Горан Мисовски синоќа беше дел од промоцијата на кандидатите за пратеници од Изборна единица 3 на СДСМ и коалицијата. Настанот се одржа во Штип. КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ

ПРОМОЦИЈА НА РЕГИОНАЛНИОТ ИЗБОРЕН ШТАБ НА НСДП ВО ИЕ.3 И КАНДИДАТОТ ЗА ПРАТЕНИК, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА НСДП ГОРАН МИСОВСКИ

Денес во Шопинг центарот во Кочани НСДП отвори регионален изборен штаб за изборната единица 3 и го промовираше кандидатот за пратеник, претседателот на НСДП, Горан Мисовски. На отворањето присуствуваа претседателот на НСДП Горан Мисовски, носителката на листата на кандидати за пратеници на Коалоцијата за европска иднина, Сања Лукаревска, шефот на Централниот изборен штаб на НСДП,…

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА ЕКСПРЕСНИОТ ПАТ ШТИП-КОЧАНИ ДВЕ ЛИЦА ГО ЗАГУБИЈА ЖИВОТОТ

На 20.04.2024 година на експресниот пат Штип-Кочани во близина на индустрискиот дел Штип, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „Пежо“ со кочански регистарски ознаки управувано од возачот А.Н. (40) од Кочани и патничко моторно возило „Шкода“ со скопски регистарски ознаки управувано од возачот Б.Д. (66) од Скопје. Од здобиените повреди на местото на…

САЊА ЛУКАРЕВСКА: ЦЕЛОСНО ЗАБОРАВЕНИТЕ ДОМАШНИ ПРЕТПРИЈАТИЈА ГИ ПОДДРЖАВМЕ СО 100 МИЛИОНИ ЕВРА, ПОДДРШКАТА ЌЕ ЈА ДУПЛИРАМЕ

Сања Лукаревска, носител во ИЕ3 на СДСМ и Коалицијата „За европска иднина“ денес  во Кочани одржа  прес конференција. Се радувам што граѓаните и луѓето од бизнис заедницата се искрени и отворени. Разговараме без задршка, без страв, тоа е придобивка од слободата. Сакаме да создаваме партнерства во градењето на европската иднина. Ќе останеме заедно и заедно…

УКРАДЕНО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО, ПОЛИЦИЈАТА ГО ВРАТИЛА НА СОПСТВЕНИКОТ

Во текот на вчерашниот ден (Петок) било украдено патничко моторно возило „Фиат Пунто“ кое било паркирано во близина на автобуската станица. Благодарение на брзата интервенција на полицијата од ПС Кочани возилото е пронајдено и вратено на сопственикот. Како што дознаваме истото е вратено со неколку оштетувања. Сторителот на ова кривично дело и е познат на…

СОУ „ГОШО ВИКЕНТИЕВ“ ГО ОДБЕЛЕЖА ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК

Средното општинско училиште „Гошо Викентиев“ денеска го одбележа патрониот  празник. По повод 104-годишнината од раѓањето и 80-годишнината од смртта на Викентиев,   градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов и повеќе делегации положија свежо цвеќе пред бистата во училишниот двор.ж По повод празникот на кочанското техничкото училиште, присутните проследија кратка програма, а беа прогласени и најуспешните ученици….

„ЗРНО ПО ЗРНО“ – ИЗЛОЖБА НА АВТОМОБИЛИ ОД МИНАТИОТ ВЕК

В недела, 21 април, од 12 до 15 часот, Кочани ќе биде домаќин на педесетина историски возила – олдтајмери, кои ќе бидат изложени на паркингот кај Трговскиот центар, во центарот на градот. Настанот го организира Автомобилското здружение „Љубители на класик мини“ од Скопје,  во соработка со Општината Кочани. На изложбата ќе можат да разгледаат повеќе…

ОД ПОНЕДЕЛНИК ВРЕМЕНСКИ РЕЖИМ НА СООБРАЌАЈОТ НА ДЕЛ ОД УЛИЦАТА „НИКОЛА КАРЕВ“

Заради модернизација на горниот строј на пругата Велес – Кочани, на патниот премин „Основен суд“, во периодот од 22 април до 3 мај 2024 год. ќе има времена измена на режимот на сообраќајот на дел од ул. „Никола Карев“. Во овој период, влезот односно излезот во Кочани од правецот кон Грдовци ќе биде затворен за…

СО МОПЕД ИЗЛЕТАЛ ОД ПАТОТ И СЕ ЗДОБИЛ СО ТЕШКИ ТЕЛЕСНИ ПОВРЕДИ

На 18.04.2024 во 13.00 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на ул.„Стамен Манов “ во Кочани, В.Џ.(51) од Кочани, управувајќи мопед со кочански регистарски ознаки, излетал од коловозот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот, констатирани во Општа болница Кочани. Извршен бил увид од увидна екипа од ОВР Кочани. Соопштение на…