All Posts By Славчо Ивановски

ОДИГРАН ХУМАНИТАРЕН КОШАРЛАРСКИ НАТПРЕВАР „УЧЕНЦИ“ – „ПРОФЕСОРИ“

Во спортската сала „Сашо лазаров – чапо“ се одигра најавениот хуманитарен кошаркарски натпревар под покровителство на СОУ !Љупчо Сантов“ – Кочани, „Ученици“ – Професори“. Кошарката беше еден од сегментите на целокупната забава, бидејќи освен спортскиот натпревар организаторите приредија и богата културно-забавма програма висполнета со прекрасна музика, хип хоп, како и лотарија во која беше вклучена…

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБАТА НА КАРИКАТУРИ ОД ГОДИНЕШНИОТ МЕЃУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ „IN VINICA VERITAS“

Во салон „Фоаје 2“ во НУЦК „Бели Мугри“ во Кочани денес во присуство на љубители на уметноста беше отворена изложбата „Карикатури“ од Меѓународниот фестивал за хумор и сатира „IN  VINICA  VERITAS“ – Виница. Пред љубителките на овој вид на уметност свое обраќање имаа Александра Димитрова – Стручен соработник за визуелни уметности, архитектура и дизајн при…

СЕ АСФАЛТИРА УЛИЦАТА „АЛЕКСАНДАР МИТЕВ“ ВО СЕЛО ТРКАЊЕ

Во тек е асфалтирањето на улицата „Александар Митев“ во селото Тркање. Улицата е долга 520 м, со ширина од 3,5 до 5 м. Градежните работи ги изведува фирмата „Коле транс“, како избран економски оператор. За асфалтирање на оваа улица се обезбедени 2.332.000 денари од Буџетот на Општина Кочани. Општина  Кочани КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И …

ЗА „ОСОГОВО“ САМО ПОБЕДАТА Е ОПЦИЈА

Утре (Сабота) со почеток во 13:00 часот се играат натпреварите од 15-тото претпоследно коло во Втора Фудбалска Лига. Иако меѓу љубителите на фудбалот во Кочани уште не стивнуваат коментарите по поразот на „Осогово“ во минатото коло во Автокоманда  од екипата на „Скопје“ сепак погледите полека се свртуваат кон натпреварот кој за „жолто-сините“ живот значи. „Осогово“…

ОО СДСМ – КОЧАНИ: ПОМИНАА ДВЕ ГОДИНИ ОД МАНДАТОТ НА ПАПАЗОВ И ДПМНЕ – НЕМА ПРОЕКТИ, НЕМА РЕЗУЛТАТИ

Почитувани, Поминаа 2 години, половина од мандатот како локална власт на Папазов и ДПМНЕ во Кочани. Заклучокот е поразителен – ДПМНЕ ги изневери граѓаните. Нема проекти, нема резултати! Безброј нереализирани изборни ветувања дадени пред граѓаните, безброј нереализирани проекти во изборната програма на градоначалникот. Каде е катната гаража? Каде е новиот градски парк? За изградба на…

НОЕМВРИСКА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА – СОБРАНИ 33 КРВНИ ЕДИНИЦИ

Во организација на Црвен крст на Р. С. Македонија – Општинска организација Кочани, а во соработка со Институтот за трансфузиона медицина Штип, денеска во просториите на Црвениот крст се одржа редовна ноемвриска крводарителска акција наменета за граѓанството. На акцијата крв даруваа 33 крводарител од кои 9 лица до 30 годишна возраст и шест првократни дарители….

НА БАЛКАНСКАТА ОЛИМПИЈАДА ЗА ЈУНИОРИ ПО ИНФОРМАТИКА, БРОНЗЕН МЕДАЛ ЗА ВЛАДИМИР ГРЧЕВ ОД КОЧАНИ

На 16-тата Балканска олимпијада за јуниори по информатика која изминатиот викенд се одржа во Хотел „Сириус“ во Струмица, Владимир Грчев го освои бронзениот медал. Инаку Владимир Грчев е ученик во осмо одделени во ООУ „Св. Кирил и Методиј“ од Кочани а на Балканската олимпијада за јуниори беше дел од Македонскиот тим со уште петмина натпреварувачи….

ВО ЈОУ БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“ ОД КОЧАНИ ОДБЕЛЕЖАН МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ

Во пресрет на 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост, ЈОУ Библиотека „Искра“ го одбележа со промоција на две книги за деца со реализација на интерактивни-инклузивни работилници. Првата книга со наслов Приказна за две деца-Посебностите се ретки, чувајте ги и учете од нив од авторката Наташа Брезовска-Богоевска, инспирирана и поврзана токму со деца-ученици со…

НОВА ПРОМОЦИЈА НА ИЗВИДНИШТВОТО ВО КОЧАНИ

Денес во ООУ „Крсте Мисирков“ во Оризари беше извршена презентација за извидничкото движење. Презентацијата беше спроведена во две сесии. Првата беше наменета за учениците од одделенска настава, а втората за предметна настава. Презентацијата ја спроведоа тројца поискусни членови и двајца старешини од ИО „Ластовица“ од Кочани. За време на двете сесии на учениците им беа…

КОЧАНИ ОСТАНУВА ВО НАЈТРАНСПАРЕНТНИТЕ ОПШТИНИ СПОРЕД ИНДЕКСОТ НА ФИСКАЛНА ТРАНСПАРЕНТНОСТ

Според истражувањето на фискалната транспарентност на општините, реализирано во рамките на Проектот на УСАИД за зајакнување на капацитетите за искористување на ресурсите, Општина Кочани и во 2023 година останува во групата најтранспарентни општини и го следи општиот тренд на постојано подобрување. Во фискалната 2022/23 година, Општина Кочани се вбројува во категоријата на  десетте најтранспарентни општини…