Црна хроника

КЛИК-КЛАК ИГРАТА СО ЗАШТИТНАТА ОГРАДА КОН ПОНИКВА ПРОДОЛЖУВА

КЛИК-КЛАК ИГРАТА СО ЗАШТИТНАТА ОГРАДА КОН ПОНИКВА ПРОДОЛЖУВА

Клик-клак играта со заштитната ограда кон Пониква продолжува. Како што ни јавуваат дене е втората епизода од оваа култна серија. Имено посетителите на Пониква денес непријатно биле изненадени кога на патот кон Пониква повторно виделе дека заштитната ограда е извадена. Ова е втор пат во тековниот месец некој тоа да го има направено а како…

ПО ВЕРБАЛНА РАСПРАВИЈА КОЧАНЧАНЕЦ СО ОГНЕНО ОРУЖЈЕ ИМ СЕ ЗАКАНУВАЛ НА ДВАЈЦА СОГРАЃАНИ

ПО ВЕРБАЛНА РАСПРАВИЈА КОЧАНЧАНЕЦ СО ОГНЕНО ОРУЖЈЕ ИМ СЕ ЗАКАНУВАЛ НА ДВАЈЦА СОГРАЃАНИ

На 25.04.2022 во 03.00 часот во Полициската станица Кочани, С.С.(35) и З.Н.(39), двајцата од Кочани, пријавиле дека околу 01.30 часот на ул.„Тодосија Паунов“ во Кочани, по претходна вербална расправија, Б.С.(35) од Кочани им се заканил со огнено оружје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. ИЗВОР. Дневни билтени од МВР

ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ НАПАД НА СЕМЕЈСТВО ВО НИВНИОТ ДОМ

ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ НАПАД НА СЕМЕЈСТВО ВО НИВНИОТ ДОМ

На 23.04.2022 во 22.15 часот од полициски службеници од Полициската станица Кочани бил лишен од слобода Ќ.А.(46) од Кочани поради тоа што околу 21.30 часот откако дошол до домот на С.А.(40) од Кочани со употреба на сила, ја скршил влезната врата од куќата, влегол внатре, и со тврд предмет физички ја нападнал неа и членови…

НЕКОЈ И ЗА ПРАЗНИК НЕ МИРУВА, ПОВТОРНО ГОРИ ДЕПОНИЈАТА

НЕКОЈ И ЗА ПРАЗНИК НЕ МИРУВА, ПОВТОРНО ГОРИ ДЕПОНИЈАТА

Некој и за празник не мирува, главната депонија повторно гори. Ако пред некој месец пламените јазици беа мали а густиот чад го загадуваше воздухот, вечерва огнот е голем а чадот повторно го загадува воздухот. Од фотографиите што пред малку ни беа испратени може да се забележи дека не е ова самозапалување туку дека пожарот е…

ВАЖНО СООПШТЕНИЕ ОД СВР ШТИП – СЕ ПОЧЕСТИ ПРИЈАВИ ЗА ИЗМАМА СО ИЗНУДА

ВАЖНО СООПШТЕНИЕ ОД СВР ШТИП – СЕ ПОЧЕСТИ ПРИЈАВИ ЗА ИЗМАМА СО ИЗНУДА

Извесен период во дневниот билтен на СВР Штип сведоци сме на пријави за измами што ги, кои се најмногу насочени кон повозрасните лица. Начинот на измама e со телефонско јавување на измамниците кај постари лица, при што ги доведуваат во заблуда со лажно прикажување на факти дека нивните син или ќерка предизвикале сообраќајна незгода во…

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЛИЦЕ ОД КОЧАНИ ПОРАДИ ПРЕДИЗВИКУВАЊЕ ОПШТА ОПАСНОСТ

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЛИЦЕ ОД КОЧАНИ ПОРАДИ ПРЕДИЗВИКУВАЊЕ ОПШТА ОПАСНОСТ

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава  против О.А.(42) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност”. На 26.09.2021 на Градски пазар во Виница, пријавениот предизвикал пожар во патничко возило „Опел Астра“, сопственост Ф.А. од Кочани. ИЗВОР: Дневни билтени од МВР

НАДЛЕЖНИТЕ ДА ОДГОВОРАТ ЗОШТО ВОДАТА ВО „КОЧАНСКА РЕКА“ БЕШЕ СО ПОИНАКВА БОЈА

НАДЛЕЖНИТЕ ДА ОДГОВОРАТ ЗОШТО ВОДАТА ВО „КОЧАНСКА РЕКА“ БЕШЕ СО ПОИНАКВА БОЈА

Фотографиите се направени кај „Железничкиот мост“ во Кочани. Иако во текот на вчерашниот ден (Петок) беше сончево и топло, иако немаше информација за некакви поројни дождови по високите места, сепак водата во „Кочанска река“ беше поинаква. Секој што ја видел си помислил дека тоа е од поројни дождови и дека е тоа тиња, некои ја…

„МАКЕДОНИЈА ПАТ“ ЈА ВРАТИ ЗАШТИТНАТА ОГРАДА НА СВОЕТО МЕСТО

„МАКЕДОНИЈА ПАТ“ ЈА ВРАТИ ЗАШТИТНАТА ОГРАДА НА СВОЕТО МЕСТО

По пет дена од објавувањето дека некој самоволно ја отстранил заштитната ограда на патниот правец Кочани-Пониква, денес добивме нови фотографии од местото на настанот. Имено како што ни јавуваат надлежните од „Македонија пат“ реагирале по нашата објава и ја вратиле заштитната ограда во првобитната положба. Сега учесниците во сообраќајот ќе бидат побезбедни на еден од…

СИЛУВАЛ МАЛОЛЕТНИЧКА ПА ЈА ОДНЕЛ ВО БОЛНИЦА ЗА ДА И ПРУЖАТ ЛЕКАРСКА ПОМОШ

СИЛУВАЛ МАЛОЛЕТНИЧКА ПА ЈА ОДНЕЛ ВО БОЛНИЦА ЗА ДА И ПРУЖАТ ЛЕКАРСКА ПОМОШ

На 14.04.2022 полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода И.А.(19) од кочанско село. Тој се сомничи дека, по претходно консумирање алкохол, откако паднала во бессознание, извршил обљуба врз малолетна девојка од кочанско село, по што ја однел во болница за укажување на лекарска помош. По целосно документирање на случајот против него ќе биде…

ПСИХОПАТИ ИЛИ ВАНДАЛИ?

ПСИХОПАТИ ИЛИ ВАНДАЛИ?

Во доцните ноќни часови се случил нов вандалски чин на новоизградениот кеј на потегот кон „Бавчалук“, чин кој во текот на вчерашниот ден го немало. Уништени се три корпи за собирање на отпад од кои едната дури е извадена од нејзиното лежиште. Ова човек (доколку е човек) со здрав ум не би го помислил а…