Црна хроника

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ПРОДАЖБА НА МАРИХУАНА И АМФЕТАМИН

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ПРОДАЖБА НА МАРИХУАНА И АМФЕТАМИН

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против М.В.(25) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ и против М.З.(22) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „овозможување на употреба наркотични дроги“. На…

СО ЗАКАНА ОД ВРАБОТЕН НА БЕНЗИНСКА ПУМПА ОДЗЕЛ ПАРИ

СО ЗАКАНА ОД ВРАБОТЕН НА БЕНЗИНСКА ПУМПА ОДЗЕЛ ПАРИ

На 12.06.2022 во 03.32 часот било пријавено дека во Кочани едно лице со закана од вработен на бензиска пумпа одзелo пари. Се работи на расчистување на случајот. ИЗВОР:  Дневни билтени од МВР

ЌЕ ГИ ПОПРАВИ ЛИ НЕКОЈ РЕШЕТКИТЕ ИЛИ ДА ПРОДОЛЖИМЕ ДА СИ ГИ ОШТЕТУВАМЕ ВОЗИЛАТА?

ЌЕ ГИ ПОПРАВИ ЛИ НЕКОЈ РЕШЕТКИТЕ ИЛИ ДА ПРОДОЛЖИМЕ ДА СИ ГИ ОШТЕТУВАМЕ ВОЗИЛАТА?

Оштетени и искршени решетки за одвод е секојдневната слика на улицата „14 Бригада“ во Кочани. „Ќе ги поправи ли некој решетките или да продолжиме да си ги оштетуваме возилата?“ е прашењето кое жителите од улицата преку фотографиите што ни ги испратија ги прашуваат надлежните во општината. Самите фотографии покажуваат оштетеност на одводните решетки кои како…

ОГРАБЕН МАЛОЛЕТНИК ВО КОЧАНИ

ОГРАБЕН МАЛОЛЕТНИК ВО КОЧАНИ

На 10.06.2022 во 16.00 часот во Полициска станица Кочани, Б.К.(37) од Кочани пријавила дека на 07.06.2022 околу 23.45 часот на градскиот плоштад во Кочани едно лице одзело пари од нејзиниот малолетен син. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. ИЗВОР: Дневни билтени од МВР

СО УПОТРЕБА НА СИЛА ОДЗЕЛЕ ПРЕМЕТИ ОД ДВОРОТ НА КОЧАНЧАНЕЦ

СО УПОТРЕБА НА СИЛА ОДЗЕЛЕ ПРЕМЕТИ ОД ДВОРОТ НА КОЧАНЧАНЕЦ

На 10.06.2022 во 16.38 часот во СВР Штип било пријавено дека околу 16.20 часот во Кочани, неколку лица со употреба на сила од Л.П. одзеле предмети во неговото дворно место. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. ИЗВОР: Дневни билтени од МВР

КОЧАНЧАНЕЦ НАПАДНАЛ ЛИЦА ВРАБОТЕНИ ВО КАЗИНО

КОЧАНЧАНЕЦ НАПАДНАЛ ЛИЦА ВРАБОТЕНИ ВО КАЗИНО

На 10.06.2022 во 06.40 часот во Полициска станица Кочани е пријавено дека во казино во Кочани, П.П. од Кочани физички ги нападнал вработените Х.М.(21) и Т.В.(59), двајцата од Кочани. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. ИЗВОР: Дневни билетени од МВР

ДА ДОЈДЕ  СОПСТВЕНИКОТ И  ДА СИ ГИ ПРИБЕРЕ КАБЛИТЕ

ДА ДОЈДЕ СОПСТВЕНИКОТ И ДА СИ ГИ ПРИБЕРЕ КАБЛИТЕ

Нашиот читател што ни ги испрати трите фотографии во пораката има допишано: „Нека дојде сопственикот веднаш и нека си ги прибере каблите бидејќи утре може да биде доцна“. Инаку фотографиите се направени во Градскиот Трговски Центар во блокот „Б“ во пролазот кој води до скалите кај големиот паркинг. Ние само би се надоврзале на пораката…

СУДОТ ЈА НЕМА ВО ЕВИДЕНЦИЈА ПРЕСУДАТА ПРОТИВ ОПШТИНА КОЧАНИ ЗА ПАТОТ КРУШКА –ПОЛАКИ, ОД ОПШТИНАТА УПАТУВААТ НА СУДОТ

СУДОТ ЈА НЕМА ВО ЕВИДЕНЦИЈА ПРЕСУДАТА ПРОТИВ ОПШТИНА КОЧАНИ ЗА ПАТОТ КРУШКА –ПОЛАКИ, ОД ОПШТИНАТА УПАТУВААТ НА СУДОТ

Случајот со пресудата против Општина Кочани за изградбата и асфалтирањето на делница од локалниот пат Крушка – Полаки, добива необичен тек. Откако ТВ Канал 8 ја истражуваше судската одлука според која Основниот суд во Кочани и Апелацискиот во Штип пресудиле во корист на тужителот, градежната фирма „Коп инженеринг“ од Скопје, јавноста и понатаму е заинтересирана…

КОЧАНЧАНЕЦ ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ КОМЕНТАР СО ЗАКАНУВАЧКА И НАВРЕДЛИВА СОДРЖИНА

КОЧАНЧАНЕЦ ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ КОМЕНТАР СО ЗАКАНУВАЧКА И НАВРЕДЛИВА СОДРЖИНА

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.П.(39) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. На 19.12.2021 на социјална мрежа Фејсбук, на пост од интернет портал, пријавениот напишал коментар со заканувачка и навредлива содржина со кој промовирал или поттикнувал омраза и…

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ФИРМА ОД КОЧАНИ ПОРАДИ ЗАГРОЗУВАЊЕ НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА СО ОТПАД

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ФИРМА ОД КОЧАНИ ПОРАДИ ЗАГРОЗУВАЊЕ НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА СО ОТПАД

Одделението за внатрешни работи Кочани во координација со Државен инспекторат за животна средина до Основно јавно обвинителство Кочани поднесе кривична пријава против: О.Т.(44) , правно лице од Кочани и Н.Н.(22) од Кочани во својство на одговорно лице во правното лице поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „Загрозување на животната средина со отпад“…