Црна хроника

ПРИ ПРОВЕРКА НА БАНКНОТИ ОД 100 АВСТРАЛИСКИ ДОЛАРИ ОТКРИЕНО ДЕКА НЕКОИ БИЛЕ ЛАЖНИ

ПРИ ПРОВЕРКА НА БАНКНОТИ ОД 100 АВСТРАЛИСКИ ДОЛАРИ ОТКРИЕНО ДЕКА НЕКОИ БИЛЕ ЛАЖНИ

На 09.03.2023 во 12.03 часот во СВР Штип било пријавено дека во менувачница во Кочани, М.К.(56) од с.Чешиново, општина Чешиново Облешево, за проверка донел повеќе банкноти од 100 австралиски долари, при што вработениот се посомневал дека пет од банкнотите се лажни. Полициски службеници од ОВР Кочани ги одзеле банкнотите, а со М.К. бил извршен службен…

ГРАДСКАТА ДЕПОНИЈА ПОВТОРНО БУДНА

ГРАДСКАТА ДЕПОНИЈА ПОВТОРНО БУДНА

Фотографиите што ги добивме се направени денес (Петок) во 08:30 часот на кои јасно се гледа како Градската депонија чади, а тој чад го дишат жителите на Кочани и околните места. Од КЈП „Водовод“ во чија надлежност е депонијата по се изгледа немаат никаков интерес да ја згаснат. Ако не знаат како а има начин,…

КОЈ ГИ УНИШТУВА ДЕТСКИТЕ РЕКВИЗИТИ?

КОЈ ГИ УНИШТУВА ДЕТСКИТЕ РЕКВИЗИТИ?

Штотуку добивме текст и фотографии кои ни ги испрати наш сограѓанин кој според напишаното е видно револтирам од она што се случува во Детскиот парк кој од неодамна беше отворен во „Паркот на Револуцијата“ Во писмениот допис се вели: „Додека општината ги поправи грешките со лошата боја за кои информиравме, некој се погрижил новиот парк…

ВО ОПОЖАРЕНА КУЌА ВО НАСЕЛБА ОРИЗАРИ ЕДНО ЛИЦЕ ГО ЗАГУБИЛО ЖИВОТОТ

ВО ОПОЖАРЕНА КУЌА ВО НАСЕЛБА ОРИЗАРИ ЕДНО ЛИЦЕ ГО ЗАГУБИЛО ЖИВОТОТ

Во опожарена куќа во населбата Оризари едно лице го загубило животот. Територијалната Противпожарна Единица денес во 09:52 часот добила дојава за опожарена куќа во населбата Оризари. Интервенирано е со 2 возила и 3 пожарникари, но како постоела опасност пожарот да се прошири и на околните куќи на помош се повикани уште 1 возило и 2…

ПРИЈАВА ЗА ФИЗИЧКИ НАПАД ВО НАСЕЛБА ОРИЗАРИ

ПРИЈАВА ЗА ФИЗИЧКИ НАПАД ВО НАСЕЛБА ОРИЗАРИ

На 06.03.2023 во 13.20 часот во Полициската станица Кочани, Ј.И.(76) од с.Оризари, кочанско, пријавил дека во 12.45 часот на ул.,,Гоце Делчев“ во с.Оризари бил физички нападнат од Б.С. од с.Оризари. По комплетирање на случајот против Б.С. ќе биде поднесена соодветна пријава. ИЗВОР. Дневни билтени на МВР КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ ОВОЗМОЖУВАЊЕ НА УПОТРЕБА НА НАРКОТИЧНИ ДРОГИ

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ ОВОЗМОЖУВАЊЕ НА УПОТРЕБА НА НАРКОТИЧНИ ДРОГИ

СВР Штип поднесе кривична пријава против Д.Е.(25) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „овозможување на употреба наркотични дроги“. На 16.08.2021 на паркингот пред угостителски објект, пријавениот овозможил на друго лице во неговото патничко возило да користи кокаин, кој бил пронајден при преглед на возилото. ИЗВОР: Дневен билтен на МВР

ОШТЕТЕНО НАМЕНСКОТО ИГРАЛИШТЕ КАЈ „СИВИ ДОМ“, НА ПОТЕГ СЕ СОВЕТНИЦИТЕ

ОШТЕТЕНО НАМЕНСКОТО ИГРАЛИШТЕ КАЈ „СИВИ ДОМ“, НА ПОТЕГ СЕ СОВЕТНИЦИТЕ

Нов вандализам на „ноќните птици“ кои речиси секојдневно ги уништуваат заедничките добра. Овие фотографии се од наменското игралиште кај „Сиви дом“ на кој само еден (и тоа оштетен) стои обрачот на кошаркарските табли додека другите два се извадени а едниот е посебна приказна, таблата е во распаѓање. И сето тоа за да се повторно стави…

ВРЕЌАТА СО СМЕТ ЕКСПРЕСНО ОТСТРАНЕТА ОД ГТЦ

ВРЕЌАТА СО СМЕТ ЕКСПРЕСНО ОТСТРАНЕТА ОД ГТЦ

По се изгледа беше потребно да биде објавено па да вреќата со смет која повеќе од два месеци го „красеше“ Градскиот Трговски Центар во Кочани биде отстранета. Уште во претпладневните часови вреќата ја немаше па минувачите на кои им „сметаше“ сега слободно се движеа по патеката. Дали е потребно постојано да се укажува на вакви…

И ПО ДВА МЕСЕЦИ ВРЕЌАТА СО СМЕТ  ВО ГТЦ СТОИ, И НИКОЈ НЕ МУ Е ГАЈЛЕ ЗА ТОА

И ПО ДВА МЕСЕЦИ ВРЕЌАТА СО СМЕТ ВО ГТЦ СТОИ, И НИКОЈ НЕ МУ Е ГАЈЛЕ ЗА ТОА

И по повеќе од два месеци вреѓата полна со песок и шут стои на патеката за лицата со посебни потреби во Градскиот трговски Центар, и ничиј не му е гајле за тоа. Минувачите само ќе се поместат ќе заобиколат и ќе поминат а од надлежните иако постојано има гости по кафулињата никој ниту да информира…

ВО КОЧАНИ ИЗБУВНАЛ ПОЖАР ВО КУЌА, ПОВРЕДЕНИ НЕМА

ВО КОЧАНИ ИЗБУВНАЛ ПОЖАР ВО КУЌА, ПОВРЕДЕНИ НЕМА

На 27.02.2023 во 11.20 часот во ОВР Кочани било пријавено дека настанал пожар во куќа на ул. „Искра“ во Кочани, во која живеел З.И.(54) кој имал здравствени проблеми. Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Кочани, а повредени лица нема. Увид на местото извршила увидна екипа на ОВР Кочани. За случајот бил запознаен…