Црна хроника

ПРОНАЈДЕНИ НАД 200 МЕТРИ КУБНИ БЕСПРАВНА ИССЕЧЕНО ОГРЕВНО БУКОВО ДРВО

ПРОНАЈДЕНИ НАД 200 МЕТРИ КУБНИ БЕСПРАВНА ИССЕЧЕНО ОГРЕВНО БУКОВО ДРВО

Денеска (01.10.2022) полициски службеници од СВР Штип- ОВР Кочани, по претходно добиени оперативни сознанија за пустошење на шума, во содејство со Државен инспекторат за шумарство и ловство, постапувајќи во склоп на Оперативна акција „Гора“ околу 10.30 часот во Осоговските планини на место викано Бунари, покрај шумски пат, пронајдоа над 200 метри кубни бесправна сеча на…

ГРАЃАНСКА РЕАКЦИЈАА ЗА БУЧАВАТА ПРИ ПРАЗНЕЊЕ НА КОНТЕЈНЕРИТЕ

ГРАЃАНСКА РЕАКЦИЈАА ЗА БУЧАВАТА ПРИ ПРАЗНЕЊЕ НА КОНТЕЈНЕРИТЕ

Жителите на Кочани револтирани од бучавата што се создава при празнење на контејнерите особено во раните утрински часови со писмено обраќање, се со цел да го свртат вниманието на одговорните во КЈП „Водовод“ кои се надеваат дека ќе преземат нешто. „Почитуван уредник на интерет порталот Комарец, повод за да ја напишам оваа порака ми даде…

КОЧАНЧАНЕЦ ТЕШКО ПОВРЕДЕН ОТКАКО БИЛ УДРЕН ОД ТОВАРНО ВОЗИЛО

КОЧАНЧАНЕЦ ТЕШКО ПОВРЕДЕН ОТКАКО БИЛ УДРЕН ОД ТОВАРНО ВОЗИЛО

На 26.09.2022 во 14.34 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на ул.„Роза Петрова“ во Кочани, товарно возило „цитроен“, со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од Г.А.(30) од Штип, удрило во К.М.(68) од Кочани. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила К.М., констатирани во Општата болница Кочани. Извршен бил увид од увидна екипа од…

ВО ВОЗИЛО ПРОНАЈДЕНО ОГРЕВНО ДРВО БЕЗ СООДВЕТНА ДОКУМЕНТАЦИЈА

ВО ВОЗИЛО ПРОНАЈДЕНО ОГРЕВНО ДРВО БЕЗ СООДВЕТНА ДОКУМЕНТАЦИЈА

На 26.09.2022 во 20.45 часот на локалниот пат Кочани – с.Полаки, кај место викано „Пресечена скала“, при контрола во патничко моторно возило „форд“, управувано од Д.Т.(36) од Кочани, полициски службеници од Полициската станица Кочани пронашле огревно дрво без соодветна документација. Возилото со дрвата биле предадени на Шумска полиција за понатамошна постапка. По целосно документирање на…

ПОРАДИ ИЗБЕГНУВАЊЕ НА ХУМАНО ОТСТРАНУВАЊЕ НА СВИЊИТЕ ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА

ПОРАДИ ИЗБЕГНУВАЊЕ НА ХУМАНО ОТСТРАНУВАЊЕ НА СВИЊИТЕ ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против И.С.(66), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „пренесување заразна болест“. На 29/30.07.2022, со намера да избегне хумано отстранување на свињите од неговото одгледувалиште во с.Цера, ги пренел во с.Мојанци и ги пуштил слободно да се движат на отворено, нудејќи ги за продажба,…

ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО УДРИЛО ВО ПЕШАК

ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО УДРИЛО ВО ПЕШАК

На 22.09.2022 во 11.40 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на влезот во с.Теранци, кочанско, патничко возило „фиат пунто“, со кочански регистарски ознаки, управувано од В.Х.(46) од с.Теранци, удрило во пешакот Д.Р.(60) од с.Теранци. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила Д.Р., констатирани во Општата болница во Кочани. Извршен бил увид од…

ПРОНАЈДЕНО И ОДЗЕМЕНО НЕЛЕГАЛНО ИССЕЧЕНО БУКОВО ОГРЕВНО ДРВО

ПРОНАЈДЕНО И ОДЗЕМЕНО НЕЛЕГАЛНО ИССЕЧЕНО БУКОВО ОГРЕВНО ДРВО

На 19.09.2022, по преземени мерки и активности за откривање на нелегална сеча на дрва на подрачјето на ОВР Кочани, полициски службеници од ОВР Кочани и полициски службеници од Шумска полиција, при контрола и преглед на патничко моторно возило ,,шкода фелиција“ без регистарски таблички, пронашле и одзеле буково огревно дрво, а лицето кое го управувало возилото…

ПАРИ ПЛАТИЛА АМА ДРВА НЕ ВИДЕЛА

ПАРИ ПЛАТИЛА АМА ДРВА НЕ ВИДЕЛА

На 19.09.2022 во 10.40 часот во Полициската станица Кочани, 71 – годишна жена пријавила дека била измамена од едно лице за сума од 12.000 денари. Според пријавеното, на 16.09.2022 околу 16.00 часот лицето дошло во нејзиниот двор и ѝ понудило огревни дрва. Како што е пријавено, откако се договориле, таа му дала 12.000 денари, а…

СО НЕИСПРАВНИ ВАГИ СЕ КРАДАТ КУПУВАЧИТЕ, НА ПОТЕГ Е ПАЗАРНАТА ИНСПЕКЦИЈА

СО НЕИСПРАВНИ ВАГИ СЕ КРАДАТ КУПУВАЧИТЕ, НА ПОТЕГ Е ПАЗАРНАТА ИНСПЕКЦИЈА

Наша сограѓанка деновиве била измамена а како што пишува не само таа при купувањето црвен пипер за ајвар. Иако купила одредена количина и чесно платила дома констатирала дека од количината едвај има само половина. Во писмото кое ни беше испратено наведува: „Ќе ве  замолам само ако може да објавите еден краток пост односно предупредување до…

СОПСТВЕНИЦИТЕ НА ИМОТИТЕ ПОРАЧУВААТ: ОРГАНИЗАТОРОТ НА ТРКИТЕ ДА СИ ГО СОБИРА ЃУБРЕТО

СОПСТВЕНИЦИТЕ НА ИМОТИТЕ ПОРАЧУВААТ: ОРГАНИЗАТОРОТ НА ТРКИТЕ ДА СИ ГО СОБИРА ЃУБРЕТО

Сопствениците на викенд куќичките, на лозјата и на другото земјиште на патот кон Пониква со апел до организаторите на ридско-брзинските трки кои по неколку пати годишно се одржуваат на патниот правец Кочани-Пониква. „Ги замолуваме организаторите на трките Автомобилистичката федерација на Македонија, Здружението на возачите од Кочани и Општина Кочани по завршувањето на трките да си…