литература

ЈОУ БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“ ДОМАЌИН НА ЛИТЕРАТУРНО-ЛИКОВНА РАБОТИЧНИЦА

ЈОУ БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“ ДОМАЌИН НА ЛИТЕРАТУРНО-ЛИКОВНА РАБОТИЧНИЦА

По повод 21 март, Светскиот ден на поезијта, денес, во ЈОУ Библиотека „Искра“ – Кочани се реализираше, литературно-ликовна работилница, со ученици од основните училишта од Општина Кочани, Општина Зрновци и н. Оризари, како и ученици од средните училишта од Општина Кочани. ЈОУ Библиотека „Искра“, традиционално, го одбележува Светскиот ден на поезијата под мотото „Уметноста на…

ЛИТЕРАТУРНА И ЛИКОВНА РАБОТИЛНИЦА ВО ЈОУ БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“

ЛИТЕРАТУРНА И ЛИКОВНА РАБОТИЛНИЦА ВО ЈОУ БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“

Почитувани, Во понеделник, 13 март, во 11 и 30 часот во ЈОУБ „Искра“ ќе се реализира работилница со ученици и нивните ментори од основните училишта од Кочани, Зрновци и Оризари и со средните училишта од Кочани. Работилницата е дел од одбележувањето на 21 март, Светскиот ден на поезијата кој библиотеката неколку години по ред го…

БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“ – НАСТАНИ ПО ПОВОД 8-МИ МАРТ

БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“ – НАСТАНИ ПО ПОВОД 8-МИ МАРТ

По повод 8-ми Март, Меѓународниот ден на жената ЈОУ Библиотека „Искра“ од Кочани организира два културни настани. Најпрвин на 07 Март со почеток во 18:00 часот е настанот „Жената и уметноста“ што воедно е претставување на м-р Марија Допчева преку нејзините две збирки поезија „Отпуштање“ и „Бакната“ како и Изложба на рачно изработени накити од…

ЕДНОДНЕВЕН ОСМОМАРТОВСКИ САЕМ ВО БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“

ЕДНОДНЕВЕН ОСМОМАРТОВСКИ САЕМ ВО БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“

На 6 март (понеделник),по повод Меѓународниот ден на жената, ЈОУ библиотека „Искра“, организира еднодневен Осмомартовски саем на книги на Издавачката куќа „Сакам книги“. Повелете, Ве очекуваме, со вашите посакувани наслови и саемски цени. Книгата е секогаш изненадување, убав и уникатен подарок за секоја жена.

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „РАЃАЊЕ НА СВЕТЛИНАТА“ ОД МАРИНА ГОЦЕВСКА

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „РАЃАЊЕ НА СВЕТЛИНАТА“ ОД МАРИНА ГОЦЕВСКА

По поетското читање во знак на чествувањето на празниците Св. Трифун и Св. Валентин, вечерва културните настани во ЈОУ Библиотека „Искра“ продолжија. Пред љубители на убаво напипаниот збор книгата „Раѓање на светлината“ чиј автор е Марина Гоцевска  која воедно е поетска збирка, ја доживеа својата промоција. Промотор на книгата беше Ленче Стоименова, а исечоци читаа…

ПОЕТСКО ЧИТАЊЕ ПО  ПОВОД ЧЕСТВУВАЊЕТО НА СВ. ТРИФУН И СВ. ВАЛЕНТИН

ПОЕТСКО ЧИТАЊЕ ПО ПОВОД ЧЕСТВУВАЊЕТО НА СВ. ТРИФУН И СВ. ВАЛЕНТИН

Со поетско читање од членови од ЛК „Копнеж“ од Кочани во просториите на ЈОУ Библиотека „Искра“ во Кочани се одбележаа двата денешни празника, Св. Трифун – празник на лозарите и Св. Валентин – празник на вљубените. Чествувањето на кое присуствуваа љубители на убаво напишаниот збор еден час проследија поезија за двата празника. Освен читање на…

НАЈАВА НА ЛИТЕРАТУРНО ЧИТАЊЕ ПО ПОВОД СВ. ТРИФУН И СВ. ВАЛЕНТИН И ПРОМОЦИЈА НА КНИГА

НАЈАВА НА ЛИТЕРАТУРНО ЧИТАЊЕ ПО ПОВОД СВ. ТРИФУН И СВ. ВАЛЕНТИН И ПРОМОЦИЈА НА КНИГА

По повод празнувањето на Св. Трифун и Св. Валентин утре (Вторник) ЈОУ Библиотека „Искра“ организира литературно читање и промоција на книга. Најпрвин со почеток во 12:00 часот во просториите на библиотеката од страна на членови на ЛК „Копнеж“ ќе се одржи литературно читање посветено на двата празника а во 17:00  часот ќе има промоција на…

ПРОМОВИРАНО ПОЕТСКОТО ТВОРЕШТВО НА АВТОРОТ АНА ДЕДОВА

ПРОМОВИРАНО ПОЕТСКОТО ТВОРЕШТВО НА АВТОРОТ АНА ДЕДОВА

Во салата на Мултикултурниот Центар во Кочани во присуство на роднини и пријатели и голем број љубители на убаво напишаниот збор денес беше промовирано поетското творештво на авторот Ана Дедова. Промоцијата е во време кога Ана Дедова прославува еден мошне убав јубилеј, 25 години творештво. Иако Ана 25 години пишува преди се поезија а нејзината…

НАЈАВА – КНИЖЕВЕН ПОРТРЕТ НА АВТОРОТ АНА ДЕДОВА

НАЈАВА – КНИЖЕВЕН ПОРТРЕТ НА АВТОРОТ АНА ДЕДОВА

По повод 25 години творештво за утре (Четврток) со почеток во 14:00 часот во организација на ЈОУ Библиотека „Искра“ – Кочани закажана е промоција на книжевен портрет на авторот Ана Дедова. М-р Љубинка Ајтовска е Промотор а Аника Илиевска – Ѓорѓиева Модератор. Место на одржување на настанот е Мултикултурниот Центар – Кочани. С. Ивановски

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ПРИКАЗНИ ОД ПЕТКА“ ОД СОЊА ДРАГОЉУБ ГИЗДАВИЌ

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ПРИКАЗНИ ОД ПЕТКА“ ОД СОЊА ДРАГОЉУБ ГИЗДАВИЌ

Вечерва во Салон „Фоаје“ при НУ ЦК „Бели Мугри“ во Кочани беше промовирана книгата „Приказни од петка“ која воедно е прво прозно остварување на нашата сограѓанка Соња Драгољуб Гиздавиќ. Пред љубителите на убаво напишаниот збор кои присуствуваа на вечерашната промоција, извадоци од книгата читаа Љупка Јорданова и Анастасија Михаилова. За напишаното дело свое обраќање имаше…