литература

НАЈАВА ЗА ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ЛЕТО СО МИРИС НА ЈАСМИН“

НАЈАВА ЗА ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ЛЕТО СО МИРИС НА ЈАСМИН“

Во организација на ЛК „Копнеж“ и ЈОУ Библиотека „Искра“ – Кочани, денес (Понеделник) со почеток во 16:00 часот во просториите на библиотеката ќе биде промовирана книгата „Лето со мирис на јасмин“ од авторот Анче Пешева. Рецензент на книгата е Симеон Лихвинцев а модератот Катарина Петрова. Промотор: Славица Цветкова. С.  Ивановски КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И …

ЈОУ БИБЛИОТЕКА ИСКРА – НАЈАВА НА ПРОМОЦИЈА НА ПОЕТСКА ЗБИРКА „МЕТРИЧКИ КАРВАН“

ЈОУ БИБЛИОТЕКА ИСКРА – НАЈАВА НА ПРОМОЦИЈА НА ПОЕТСКА ЗБИРКА „МЕТРИЧКИ КАРВАН“

Во склоп на програмата на Општина Кочани, по повод Петровден, 13.07.2023 година (четврток), во 19 часот во Мултикултурниот центар (големата сала, приземје), ќе биде промовирано 10-то јубилејно издание ,поетската збирка „Метрички карван“ во издание на ЈОУ Библиотека „Гоце Делчев“ – Гевгелија. Станува збор за збирка поезија во која секоја година земаат учество гевгелиските автори со…

ПРОМОВИРАНА ПОЕТСКАТА ЗБИРКА „КОГА ТАЈНО ГИ МАМЕВ ЧУВСТВАТА“

ПРОМОВИРАНА ПОЕТСКАТА ЗБИРКА „КОГА ТАЈНО ГИ МАМЕВ ЧУВСТВАТА“

Како дел од годинешното Петровденско чествување денес во просториите на ЈОУ Библиотека „Искра“ во Кочани беше промовирана поетската збирка „Кога тајно ги мамев чувствата“  од авторот Далибор Стојанов. За авторот и неговото дело пред љубителите на убаво напишаниот збор зборуваше промотор на книгата Александра Закова Цветков, додека водич на промоцијата беше модераторот Верица Паунова Дамеска,…

БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“ – ПРОМОЦИЈА НА ПОЕТСКА ЗБИРКА „КОГА ТАЈНО ГИ МАМЕВ ЧУВСТВАТА“

БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“ – ПРОМОЦИЈА НА ПОЕТСКА ЗБИРКА „КОГА ТАЈНО ГИ МАМЕВ ЧУВСТВАТА“

Утре, 10 јули во 17 часот, во организација на ЈОУ Библиотека „Искра“ – Кочани ќе биде промовирана поетската збирка „Кога тајно ги мамев чувствата“ од роднокрајниот автор Далибор Стојанов. Станува збор за  втора објавена книга на авторот а промоцијата е во склоп на програмата на Општина Кочани за празнувањето на Петровден, празникот на градот. Библиотека…

ОДРЖАНО 48-ТО ИЗДАНИЕ НА ДЕТСКИОТ ПОЕТСКИ ФЕСТИВАЛ „МАЈСКИ ЦВЕТ“

ОДРЖАНО 48-ТО ИЗДАНИЕ НА ДЕТСКИОТ ПОЕТСКИ ФЕСТИВАЛ „МАЈСКИ ЦВЕТ“

Во организација на ЈОУ Библиотека „Искра“ од Кочани и Литературен Клуб „Копнеж“ од Кочани денес во малата сала на „Мултикултурниот Центар“ се одржа 48-то издание на Детскиот поетски фестивал „Мајски Цвет“. На фестивалот зедоа учество млади поети од основните училишта, литературните клубови и библиотеките од Општините Кочани, Зрновци, Чешиново-Облешево, Виница, Свети Николе, Пробиштип, Радовиш и…

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЛК „КОПНЕЖ“ СО ПОВИК ДО НЕКОГАШНИТЕ ЧЛЕНОВИ НА КЛУБОТ

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЛК „КОПНЕЖ“ СО ПОВИК ДО НЕКОГАШНИТЕ ЧЛЕНОВИ НА КЛУБОТ

Претседателот на Литературниот клуб „Копнеж“од Кочани Раче Мицов, испрати допис до нашата редакција во кој се вели:. „Почитувани возрасни и повозрасни членови на ЛК „Копнеж“ кои од разни услови го „заборавиле“ клубот да се вратат на своите места. Со своите творби и песни, препораки и искуства да му дадеме подршка и позитивна енергија на клубот…

КНИГАТА ПЛАНИНАРСКО-СКИЈАЧКО ДРУШТВО „ПОНИКВА“ – КОЧАНИ, ЈА ДОЖИВЕА СВОЈАТА ПРОМОЦИЈА

КНИГАТА ПЛАНИНАРСКО-СКИЈАЧКО ДРУШТВО „ПОНИКВА“ – КОЧАНИ, ЈА ДОЖИВЕА СВОЈАТА ПРОМОЦИЈА

Во присуство на некогашни и сегашни членови на „Планинарското-спортско друштво „Пониква“, на Планинарските друштва „Осогово“ и „Москито“ од Кочани, како и во присуство на љубители на планинарењето, скијањето, и други заинтересирани граѓани вечерва во малата сала на „Мултикултурниот центар“ – Кочани, книгата Планинарско-скијачко друштво „Пониква“ –  Кочани ја доживеа својата промоција. Книгата е дело на…

ВО ЧЕТВРТОК (11 МАЈ) – ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ПЛАНИНАРСКО-СКИЈАЧКО ДРУШТВО ПОНИКВА“-

ВО ЧЕТВРТОК (11 МАЈ) – ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ПЛАНИНАРСКО-СКИЈАЧКО ДРУШТВО ПОНИКВА“-

Во организација на Клубот за планинарски спортови „Москито“, на 11 мај, во 18:30 ч., во малата сала на Мултикултурниот центар во Кочани, ќе биде промовирана книгата „Планинарско-скијачко друштво Пониква“, од авторите Киро Герасимов и Љубинка Ајтовска. Делото е составено од четири целини кои говорат за природно-географските карактеристики на Осоговските Планини; патеките и трасверзалите низ Осоговијата; туристичките…

ЈОУ БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“ – КОЧАНИ ДОБИ СПЕЦИЈАЛНО ПРИЗНАНИЕ ЗА ПРОМОТОР НА ЧИТАЧКАТА КУЛТУРА

ЈОУ БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“ – КОЧАНИ ДОБИ СПЕЦИЈАЛНО ПРИЗНАНИЕ ЗА ПРОМОТОР НА ЧИТАЧКАТА КУЛТУРА

Денеска, во рамки на Саемот на книгата кој се одржува во Арената „Борис Трајковски“ во Скопје, ЈОУБ „Искра“ од Кочани ја доби наградата за најдобар промотор на читачката култура за 2023 година, награда која што ја доделува Македонската асоцијација на издавачи. Во оваа категорија ЈОУБ „Искра“ во периодот од минатогодишниот до овој Саем на книгата…

ВО ЈОУ БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“ ОДБЕЛЕЖАН СВЕТСКИОТ ДЕН НА КНИГАТА И АВТОРСКОТО ПРАВО

ВО ЈОУ БИБЛИОТЕКА „ИСКРА“ ОДБЕЛЕЖАН СВЕТСКИОТ ДЕН НА КНИГАТА И АВТОРСКОТО ПРАВО

ЈОУ Библиотека „Искра“ од Кочани и годинава го одбележа 23-ти Април „Светскиот ден на книгата и авторското“ право. Чествувањето започна со доделувањето на признанијата за најдобрите читатели во сениорска конкуренција и кај улениците како во библиотеката во Кочани, така и во подрачната библиотека во населбата Оризари. Признанието „Најдобар читател“ во населбата Оризари во сениорска конкуренција…