Спорт

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, НАЈ  ИНТЕРЕСНО ВО СВЕТИ НИКОЛЕ И ДЕЛЧЕВО

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, НАЈ ИНТЕРЕСНО ВО СВЕТИ НИКОЛЕ И ДЕЛЧЕВО

Недела 14:00 часот, термин за одигрување на натпреварите од 6-тото коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. Неколку натпревари го привлекуваат вниманието на фудбалската јавност, но според двојките се чини дека најинтересно ќе биде во Свети Николе, Делчево и Градско Балдовци што не значи дека и на останатите три средби резултатот нема да биде неизвесен….

„ОСОГОВО“ СО СЛУЖБЕН РЕЗУЛТАТ ГО ДОБИ НАТПРЕВАРОТ СО „СПАРТМАНИ“

„ОСОГОВО“ СО СЛУЖБЕН РЕЗУЛТАТ ГО ДОБИ НАТПРЕВАРОТ СО „СПАРТМАНИ“

Комисијата за жалби во Трета Фудбалска Лига – Исток ја усвои поднесената жалба на ГФК „Осогово“ за натпреварот против екипата на „Спартмани“ одигран во рамките на 4-тото коло во Трета Фудбалска Лига – Исток и натпреварот е регистриран со службен резултат 3:0 во корист на Кочанчани. За потсетување само, спомнатиот натпревар одигран во Градско Балдовци…

ЖЕНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ВО БОРЕЊЕ НА ПОДГОТОВКИ ВО КОЧАНИ

ЖЕНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ВО БОРЕЊЕ НА ПОДГОТОВКИ ВО КОЧАНИ

Од 13-16 Октомври (Четврток-Недела) женската репрезентација на Северна Македонија во борење ќе се подготвува во Кочани во пресрет на Балканското првенство кое од 27-30 Октомври ќе се одржи во Букурешт (Романија). Тренерите Ангел Стефанов и Илчо Маркоски заедно со тренерот на репрезентацијата на Косово Ферат Рамадани  ќе работат со 12 наши репрезентативки кои со помош…

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, ПОСТИГНАТИ 39 ПОГОДОЦИ

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, ПОСТИГНАТИ 39 ПОГОДОЦИ

По пауза од една седмица денес се одиграа натпреварите од 5. вонредно коло во Прва Фудбалска Лига жени. Постигнати се 39 погодоци или во просек 7,8 по натпревар. Девојчињата на ЖФК „Кочани“ со нова единаесетка во мрежата се враќаат од гостувањето во Скопје исто како и „Борец“ од гостувањето кај „Шкендија“. „Каменица Саса“, „Љуботен“ и…

НА ТУРНИРОТ „ПРИЛЕП ГРАД ХЕРОЈ“ СЕДУМ МЕДАЛИ ЗА ЏУДИСТИТЕ НА „ГЛАДИЈАТОР“.

НА ТУРНИРОТ „ПРИЛЕП ГРАД ХЕРОЈ“ СЕДУМ МЕДАЛИ ЗА ЏУДИСТИТЕ НА „ГЛАДИЈАТОР“.

На Меѓународниот џудо турнир „Прилеп град херој“ кој за време на викендот се одржа во Прилеп, во конкуренција на 320 натпреварувачи џудистите на „Гладијатор“ од Кочани освоија вкупно 7 медали, од кои 2 сребрени и 5 бронзени. Лука Савев и Анастасија Стошиќ стигнаа до среброто, додека бронзата ја освоија: Марко Симеонов, Ненад Максимов, Томислав Ристов,…

КАРАТИСТИТЕ НА „ПАРТИЗАН“ ОД КОЧАНИ ОЖНЕАЈА 15 МЕДАЛИ ВО ЛЕСКОВАЦ

КАРАТИСТИТЕ НА „ПАРТИЗАН“ ОД КОЧАНИ ОЖНЕАЈА 15 МЕДАЛИ ВО ЛЕСКОВАЦ

Во организација на Карате Клуб „Ипон“ од Лесковац, денес во истоимениот град во Република Србија се одржа традиционалниот Меѓународен карате турнир „Ипон Опен 2022“. Годинава на турнирот зедоа учество околу 500 натпреварувачи од клубови од Република Северна Македонија, Република Србија и Бугарија. „Партизан“ на турбирот учествуваше со 26 натпреварувачи кои на крајот освоија 15 медали…

СЕДУМ МЕДАЛИ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА КК „КОЧАНИ“ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО ЛЕСКОВАЦ

СЕДУМ МЕДАЛИ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА КК „КОЧАНИ“ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО ЛЕСКОВАЦ

Деветмина членови од Карате Клуб „Кочани“ од Кочани денес учествуваа на Меѓународниот карате турнир „Ипон Опен 2022“ што се одржа во Лесковац (Република Србија). Во една силна конкуренција каратистите на Кочани освоија седум медали од кои 1 златен медал во борби и 6 бронзени медали во кати, како и три петти места. Наталија Карова освои…

„ЖЕТВАРИТЕ“ СЕ ИЗВЛЕКОА ВО 88 МИНУТА

„ЖЕТВАРИТЕ“ СЕ ИЗВЛЕКОА ВО 88 МИНУТА

Се одиграа натпреварите од 5. коло во Трета Фудбалска Лига – исток во кое на три натпревари славеа домаќините, на еден натпревар победија гостите додека на два немаше победник. Во Кочани  „Осогово“ со големи маки ја совлада одличната екипа на „Академија Чешиново-Облешево“.  Гостите поведоа во 5’ преку Михаил Јакимов а домаќините речиси без шанса го…

ПИНГПОНГАРИТЕ НА „КОЧАНИ“ ПОРАЗЕНИ НА СТАРТОТ НА ПРВЕНСТВОТО

ПИНГПОНГАРИТЕ НА „КОЧАНИ“ ПОРАЗЕНИ НА СТАРТОТ НА ПРВЕНСТВОТО

Денес во Скопје во салата „Борис Трајковски“ започна годинешното првенство во Супер и Првата лига од Пингпонгарскиот шампионат. Пингпонгарите на „Кочани“ стартуваа со пораз против екипата на „Телеком Нец“, но самиот податок што се изборија да настапуваат во најелитното пингпонгарско натпреварување во Македонија доволно зборува за упорноста и квалитетот на момчињата од „градот на оризот“….

МЛАДИТЕ БОРАЧИ НА БК „СПАРТАК“ ЗАПОЧНАА СО ЖЕТВА НА МЕДАЛИ

МЛАДИТЕ БОРАЧИ НА БК „СПАРТАК“ ЗАПОЧНАА СО ЖЕТВА НА МЕДАЛИ

Во организација на Боречкиот Клуб „Борец“ од Велес денес во спортската сала „Гемиџии“ во Велес се одржа традиционалниот Меѓународен меморијален турнир „Коцев Љубомир – Листон 2022“. Младите борачи на „Спартак“ од Кочани постигнаа извонреден резултат. Настапија со осум борачи кои освоија 1 златен, 1 сребрен и 2 бронзени медали. Милан Трендов во категоријата до 68…