Спорт

УТРЕ (САБОТА) ПОСЛЕДНО КОЛО ВО ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

УТРЕ (САБОТА) ПОСЛЕДНО КОЛО ВО ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

Утре (Сабота) со почеток во 17:00 часот се играат натпреварите од 27 коло со што ќе биде спуштена завесата на годинешното првенство во Втора Фудбалска Лига – Исток. Екипата на „Осогово“ гостува на „Братство“ и се надева на победа, но со мислите и играчите и Стручниот штаб ќе бидат во Пехчево и во Радовиш каде…

ЗАВРШИ ПРВЕНСТВОТО ВО ТРЕТА КОШАРКАРСКА ЛИГА, ТРЕТО МЕСТО ЗА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“

ЗАВРШИ ПРВЕНСТВОТО ВО ТРЕТА КОШАРКАРСКА ЛИГА, ТРЕТО МЕСТО ЗА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“

Со натпреварот во Скопје против екипата на „Албес“ кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ од Кочани го завршија годинешниот шампионат во Трета кошаркарска лига. Победата во Скопје од 105:92 (12:20; 32:29; 21:30; 27:26) против „Албес“ беше доволна кочанските кошаркари крајот на првенството да го дочекаат како третопласирани, што со оглед на сите околности кои ги следеа…

ДОДЕЛЕНА ОПРЕМА НА ТРЕТОЛИГАШИТЕ ОД ИСТОКОТ

ДОДЕЛЕНА ОПРЕМА НА ТРЕТОЛИГАШИТЕ ОД ИСТОКОТ

По поднесеното барање од страна на ОФС _ Кочани да им се помогне на екипите учесници во Трета Фудбалска Лига – Исток денес пристигна одговорот од ФФМ.  На сите екипи кои годинава учествуваат во натпреварите на Трета Фудбалска Лига – Исток им беше донирана опрема. Опремата опфаќаше 10 фудбалски топки и 18 комплет на дресови…

ЏК „ГЛАДИЈАТОР“ СО ДЕВЕТ ОСВОЕНИ МЕДАЛИ НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ЗА ДЕЦА И ПИОНЕРИ

ЏК „ГЛАДИЈАТОР“ СО ДЕВЕТ ОСВОЕНИ МЕДАЛИ НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ЗА ДЕЦА И ПИОНЕРИ

Во организација на Џуди Федерацијата на Северна Македонија во неделата Кавадарци беше домаќин на „Државно првенство за деца и пионери“. Џудо Клубот „Гладијатор“ од Кочани на првенството учествуваше со 11 натпреварувачи кои на крајот освоија 9 медали. Првото место го освоија Матео Станоев и Габриел Станоев, второпласиран е Томислав Ристов, додека на третото место  на…

ТРЕНЕРИТЕ И СУДИИТЕ ПОБОГАТИ СО НОВИ ЗНАЕЊА ОД КУРСОТ ПО БОРЕЊЕ ШТО СЕ ОДРЖА ВО КОЧАНИ

ТРЕНЕРИТЕ И СУДИИТЕ ПОБОГАТИ СО НОВИ ЗНАЕЊА ОД КУРСОТ ПО БОРЕЊЕ ШТО СЕ ОДРЖА ВО КОЧАНИ

Четириесет тренери и петнаесет судии учествуваа на годинешниот курсот во борење кој во организација на БФРСМ (Боречка Федерација на Република Северна Македонија) и УВВ (Светска Боречка Асоцијација) од 02-09 Мај се одржа во Кочани. Курсот опфаќаше два дела, теорија и пракса а него го водеа лиценцирани едукатори од Светската Боречка Асоцијација. Со тренерите работеше Георги…

ПИНГПОНГАРИТЕ НА „КОЧАНИ“ ОБЕЗБЕДИЈА БАРАЖ НАТПРЕВАР ЗА ВЛЕС ВО СУПЕР ПИНГПОНГАРСКА ЛИГА

ПИНГПОНГАРИТЕ НА „КОЧАНИ“ ОБЕЗБЕДИЈА БАРАЖ НАТПРЕВАР ЗА ВЛЕС ВО СУПЕР ПИНГПОНГАРСКА ЛИГА

Со победата во претпоследното коло од Првата пингпонгарска лига над екипата на „Дебар маало“ од 4:1, пингпонгарите на „Кочани“ обезбедија одигрување на бараж натпревар за влез во најквалитетната лига, „Супер пингпонгарска лига“. Во борбата за влез во најелитната пингпонгарска лига Кочанските прингпонгари за противник ќе ја имаат седмо пласираната екипа од „Супер пингпонгарската лига“. Успех…

„ОСОГОВО“ ПРЕД ВРАТАТА НА ТРЕТАТА ЛИГА

„ОСОГОВО“ ПРЕД ВРАТАТА НА ТРЕТАТА ЛИГА

Се одиграа натпреварите од 26 коло на Втора Фудбалска Лига по кое речиси многу нешта се веќе познати. Сепак она што ги загрижува љубителите на фудбалот во Кочани е нерешениот резултат на нивниот миленик „Осогово“ против борбената и цврста екипа на „Детонит јуниор“. По сончево време и пред околу петстотини гледачи „жетварите“ свесни за значењето…

ПРВА МЕЧ ТОПКА ЗА „ОСОГОВО“

ПРВА МЕЧ ТОПКА ЗА „ОСОГОВО“

Во Сабота се играат натпреварите од 26, претпоследно коло во Втора Фудбалска Лига – Исток. „Осогово“ ја има првата меч топка во своите раце. „Жетварите“ го пречекуваат директниот конкурент за избегнување на последните три места „Детонит јуниор“. Натпреварот е големо значење за фудбалот во „градот на оризот“ бидејќи со освојувањето на трите бода ќе се…

ВЕСЕЛА МАТЕМАТИКАТА, „ОСОГОВО“ САМО СО ДВЕ ПОБЕДИ ВЛЕГУВА ВО ЕДИНСТВЕНАТА ВТОРА ЛИГА

ВЕСЕЛА МАТЕМАТИКАТА, „ОСОГОВО“ САМО СО ДВЕ ПОБЕДИ ВЛЕГУВА ВО ЕДИНСТВЕНАТА ВТОРА ЛИГА

До крајот на првенството во Втора Фудбалска Лига – Исток остануваат да се одиграат уште две кола по кое се ќе се знае, а дотогаш ќе работи математиката и за екипите што испаѓаат и за шампионот како и за патникот во бараж натпреварот. По петте едноподруго порази „Осогово“ се најде во незавидна положба на табелата,…

ИЗГОРЕА ВО ЖЕЛБАТА ЗА ПОБЕДА

ИЗГОРЕА ВО ЖЕЛБАТА ЗА ПОБЕДА

„БАСКЕТ  ДИНО  ДЕЛИКАТЕС“  –  „РАБОТНИЧКИ  2018“ 80: 87  (21:25;  22:15;  19:20;  18:27) Кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ изгореа во желбата за победа. Во Кочанскиот „храм на кошарката“ кочанчани сосема заслужено се поразени во вториот полу финален натпревар во Трета Кошаркарска Лига со што го завршија годинешниот поход за влез еден ранг повисоко. Кога противникот ќе…