Спорт

ПЕТРОВДЕНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР – ТРЕТИ ДЕН, – „ВЛТ ГРДОВЦИ“ ГИ ДЕКЛАСИРА КУМАНОВЦИ

ПЕТРОВДЕНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР – ТРЕТИ ДЕН, – „ВЛТ ГРДОВЦИ“ ГИ ДЕКЛАСИРА КУМАНОВЦИ

Вечерва на програмата ббеа натпреварите од третиот ден на „Петровденскиот Фудбалски Турнир 2022“. Се одиграа два натпревари од групата „В“ и еден, последен од групата „Г“. Премиерниот натпревар вечерва помеѓу „Македонија“ и „Пролет“ од групата „В“ не даде победник. Во доста интересен и неизвесен натпревар конечниот резултат 3:3 можеби е и најправеден. Во вториот натпревар…

СЕ ВРАЌА ЛИ ГОРАН АНГЕЛОВ НА ЧЕЛО НА „СЛОГА 1934“?

СЕ ВРАЌА ЛИ ГОРАН АНГЕЛОВ НА ЧЕЛО НА „СЛОГА 1934“?

Како што дознаваме,низ Виница на големо се зборува дека некогашниот градоначалник на Општина Виница и Претседател на „Слога“, Горан Ангелов се враќа на чело на второлигашот од Виница. „Слога 1934“ иако во изминатото првенство долго време се наоѓаше на челната позиција во Втора Фудбалска Лига – Исток, на крајот на првенството го заврши на третата…

МАТЕЈ ДИВАНИСОВ ДРЖАВЕН ПРВАК НА МАКЕДОНИЈА ВО ШАХ ДО 8 ГОДИНИ

МАТЕЈ ДИВАНИСОВ ДРЖАВЕН ПРВАК НА МАКЕДОНИЈА ВО ШАХ ДО 8 ГОДИНИ

Во организација на Шаховската Федерација на Македонија од 18-25. Јуни во Струга во Хотел „Дрим“ се одржа Државното младинско првенство на Македонија во шах за момчиња и девојчиња во категориите до 08, 10, 12, 14, 16 и 18 години. Гордоста на Кочани Матеј Диванисов и овој пат го покажа својот раскошен талент и ги оправда…

„ПЕТРОВДЕНСКИ ТУРНИР 2022“ – ВТОР ДЕН, ДЕРБИ НАТПРЕВАРОТ ЗА „АУТО ВЕЛТ“

„ПЕТРОВДЕНСКИ ТУРНИР 2022“ – ВТОР ДЕН, ДЕРБИ НАТПРЕВАРОТ ЗА „АУТО ВЕЛТ“

На вториот ден од годинешниот „Петровденски турнир 2022“ се одиграа три натпревари.  Уште при одредувањето на двојките вниманието го привлекуваше натпреварот од  групата „Б“ – „Ауто Велт“ – „Масив Дизајн“ кој беше прогласен за еден од дерби натпреварите по групи. Самиот натпревар донесе добар фудбал во кој на крајот сосема заслужено славеа „автомобилистите“ со 3:1….

ОДРЕДЕНИ ГРУПИТЕ ЗА 50 ИЗДАНИЕ НА „ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ ЧЕШИНОВО 2022“

ОДРЕДЕНИ ГРУПИТЕ ЗА 50 ИЗДАНИЕ НА „ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ ЧЕШИНОВО 2022“

Дванаесет екипи ќе се борат за победничкиот пехар на годинешното јубилејно 50 издание на „Илинденски Спортски Игри – Чешиново 2022“. Во сите четири групи се најдоа по три екипи со тоа што групата „4“ ја сочинуваат три младински екипи за играчи родени 2003, 2004 и 2005 година. Група  „1“  –  Чифлик, Бање, Крупиште Група  „2“ …

ЕФИКАСЕН ПОЧЕТОК НА ПЕТРОВДЕНСКИОТ ТУРНИР  2022

ЕФИКАСЕН ПОЧЕТОК НА ПЕТРОВДЕНСКИОТ ТУРНИР 2022

Со изведувањето на почетниот удар од страна на секретарот на Општина Кочани Дејан Рашков, вчера (Петок) на „Заградените терени“ во дворот на СОУ „Љупчо Сантов“ и официјално започнаа натпреварите од јубилејното 50 издание на „Петровденскиот турнир 2022“. Се одиграа два натпревари на кои беа постигнати вкупно 14 погодоци, по седум на секој што навестува еден…

ЗАПОЧНА ПЕТРОВДЕНСКИОТ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ – 2022

ЗАПОЧНА ПЕТРОВДЕНСКИОТ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ – 2022

Со првиот шут на топката од центарот на спортскиот терен во СОУ „Љупчо Сантов“ од страна на секретарот на Општина Кочани Дејан Рашков, вечерва започна 20. Петровденски турнир во мал фудбал. Турнирот за отворен го прогласи Кристина Атанасова-Арсова, член на Советот и заменик-градоначалничка на Општина Кочани, која во изјавата за медиумите истакна дека со Петровденскиот…

УТРЕ (ПЕТОК) 20 ИЗДАНИЕ НА „ПЕТРОВДЕНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР“

УТРЕ (ПЕТОК) 20 ИЗДАНИЕ НА „ПЕТРОВДЕНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР“

Утре (Петок) со почеток во 19:00 часот на заградените терени во дворот на СОУ „Љупчо Сантов“ на програмата е 20 издание на „Петровденски фудбалски турнир“ во мал фудбал. Иако при ждребувањето во групите беа извлечени 15 екипи сепак турнирот ќе го играат 14 екипи бидејќи екипата на „Филип“ која беше во групата „А“ го откажа…

ЖДРЕБУВАЊЕ ЗА „ПЕТРОВДЕНСКИ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ“

ЖДРЕБУВАЊЕ ЗА „ПЕТРОВДЕНСКИ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ“

Известување Се известуваат сите фудбалски екипи кои се пријавени  за Петровденскиот турнир во мал фудбал дека ждребувањето ќе се одржи на 21 јуни 2022 г. во Венчалната сала на Општина Кочани, со почеток во 13:30 часот. Натпреварите ќе започнат в петок, на 24 јуни 2022 година, на терените во СОУ „Љупчо Сантов“. Дополнителни информации на телефоните:077 881…

ДИНО ЛАЗАРЕВ ВО КОШАРКАРСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКДЕОНИЈА ДО 16 ГОДИНИ

ДИНО ЛАЗАРЕВ ВО КОШАРКАРСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКДЕОНИЈА ДО 16 ГОДИНИ

Кошаркарот на „Баскет Дино Деликатес“ од Копани Дино Лазарев се најде на потесниот список во репрезентацијата на Македонија за кошаркари до 16 години. По одржаниот тренинг на 14 овој месец на кој беа поканети 38 кошаркари, селекторот Андреј Апостолски Лечиќ и  неговите помошници Никола Димитриевски (тренер) и Дејан Србиновски (асистент) се одлучија за 18 кошаркари…