Спорт

БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ СЕ ВРАЌААТ НА СТАРИТЕ ПАТЕКИ

БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ СЕ ВРАЌААТ НА СТАРИТЕ ПАТЕКИ

Само еден месец беше потребно по именувањето на Зоран Сребренов за Претседател на БК „Спартак“ и именувањето на нов тренер и нови членови на Управниот Одбор, да почнат0 работите во клубот да одат во нагорна линија. Салата во која тренираат борачите е непрепознатлива од пред месец дена: со нови тоалети, избелени ѕидови и нова струњача…

ОДРЖАН ЏУДО СЕМИНАР „ПОДОБРИ ГО СВОЈОТ КЛУБ“

ОДРЖАН ЏУДО СЕМИНАР „ПОДОБРИ ГО СВОЈОТ КЛУБ“

Во организација на Џудо Федерацијата на Република Северна Македонија (ЏФРСМ) за време на викендот се одржа џудо семинар под мотото „Подобри го својот клуб“. На семинарот меѓу големиот број тренери – претставници од џудо клубовите во Македонија, Џудо Клубот „Гладијатор“ партиципираше со двајца свои претставника кои по неговото завршување се стекнаа со дипломата „Тренер од…

ЕДЕН ПОГОДОК ГО РЕШИ ПОБЕДНИКОТ НА ПРВИОТ КОНТРОЛЕН НАТПРЕВАР ВО КОЧАНИ

ЕДЕН ПОГОДОК ГО РЕШИ ПОБЕДНИКОТ НА ПРВИОТ КОНТРОЛЕН НАТПРЕВАР ВО КОЧАНИ

ГФК „Осогово“ од Кочани го одигра првиот контролен натпревар во новата година. Играчите на Шефот на Стручниот штаб Андов кои пред десетина ги започнаа подготовките загубија како домаќини од „Каменица Саса“ со 0:1 (0:1). Стрелец на единствениот погодок за „рударите беше“ Антонио Мирков кој пред неколку дена дојде како позајмен играч од скопски „Вардар“. Инаку…

ГОРАН ЃОРГИЕВ – ГАНЕ ТРЕНЕР НА ГОЛМАНИТЕ НА ГФК „ОСОГОВО“, ВО САБОТА ПРВ ПОДГОТВИТЕЛЕН НАТПРЕВАР

ГОРАН ЃОРГИЕВ – ГАНЕ ТРЕНЕР НА ГОЛМАНИТЕ НА ГФК „ОСОГОВО“, ВО САБОТА ПРВ ПОДГОТВИТЕЛЕН НАТПРЕВАР

Горан Ѓоргиев – Гане пред неколку дена е именуван за тренер на голманите на ГФК „Осогово“. Од Кочани. Со поставувањето на Ѓоргиев за тренер на голманите сега е потполно комплетиран стручниот штаб на кочанскиот второлигаш. Инаку Ѓоргиев својата кариера како голман ја започна во „Осогово“ потоа бранеше во „Борец“ од Велес а ја заврши како…

РИСТЕ СИМЕОНОВ ОД КГС „КОЧАНИ“ – ИЗБРАН ЗА СПОРТИСТ  НА КОЧАНИ ЗА 2021 ГОДИНА

РИСТЕ СИМЕОНОВ ОД КГС „КОЧАНИ“ – ИЗБРАН ЗА СПОРТИСТ НА КОЧАНИ ЗА 2021 ГОДИНА

Во малата сала за состаноци на Општина Кочани денес дел од новинарите од општинските медиуми извршија „Избор на спортист за 2021 година“. Во изборот не учествуваа „ТВ канал 8“ и порталот komarec.com.mk така да изборот го извршија претставниците од порталот glasno.mk „ТВ Кочани“, и „Радио Кочани“. Се избираше: Најдобар спортист, Најдобар млад надежен спортист, Најдобра…

СТОЛЕ ЕФТИМОВ ДРЖАВЕН ШАМПИОН ВО БОРЕЊЕ ДО 97 КИЛОГРАМИ

СТОЛЕ ЕФТИМОВ ДРЖАВЕН ШАМПИОН ВО БОРЕЊЕ ДО 97 КИЛОГРАМИ

Во организација на Боречката Федерација на Македонија а со техничка поддршка на БК „Бучим“, во Радовиш се одржа Изборното Државно Првенство во борење. На првенството се појавија околу осумдесет борачи од речиси сите боречки клубови во Македонија. Некогашниот борач на БК „Спартак“ од Кочани Столе Ефтимов кој моментно настапува за екипата на „Балканец“ од Штип…

ГФК „ОСОГОВО“ СТАРТУВАШЕ СО ПОДГОТОВКИТЕ

ГФК „ОСОГОВО“ СТАРТУВАШЕ СО ПОДГОТОВКИТЕ

Дали случајно или не на големиот празник „Богојавление“ фудбалерите на „Осогово“ од кочани ги започнаа подготовките за пролетниот дел од првенството во Втора Фудбалска Лига – Исток. Шефот на стручниот штаб Александар Андов на првата прозивка не можеше да смета на сите играчи бидејќи некои оправдано го најавија своето отсуство, но како што истакна од…

СИНОЌА ВО КОЧАНИ СЕ ОДИГРА ЕМОТИВЕН КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР

СИНОЌА ВО КОЧАНИ СЕ ОДИГРА ЕМОТИВЕН КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР

Синоќа во Кочани во рамките на М-18 Втора Кошаркарска Лига – Исток кошаркарите на „Баскет Дино – Деликатес“ и „Еуро Никел“ од Кавадарци одиграа емотивен кошаркарски натпревар. Целата предигра, самиот натпревар и неговиот крај полни со емоции беа посветени на кочанската кошаркарска легенда Сашо Лазарев – Чапо кој прерано реши да замине меѓу Ангелите. Во…

ТРИ НОВИ ИМИЊА ВО ГФК „ОСОГОВО“

ТРИ НОВИ ИМИЊА ВО ГФК „ОСОГОВО“

Едни заминуваат други доаѓаат. Тоа е фудбалската слика на ГФК „Осогово“ во овој зимски преоден рок. Од денес фудбалскиот список на „жетварите“ е проширен за три нови имиња. Кристијан Ристовски, играч за врска доаѓа од екипата на „Кадино“. Освен во „Кадино“ Ристовски има настапувано и за „Тетекс“, „Гостивар“ и „Ренова“. Матеј Андов – голман, Повратник…

НОВА ПОБЕДА ЗА КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО – ДЕЛИКАТЕС“

НОВА ПОБЕДА ЗА КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО – ДЕЛИКАТЕС“

Во заостанатиот натпревар од М-18 во Втора Кошаркарска Лига – Исток, вечерва во Кочани кошаркарите на домаќинот „Баскет Дино – Деликатес“ сосема заслужено славеа над екипата на „Еуро Никел“ од Кавадарци со 89:79 (27:17; 21:20; 21:14; 20:28) Кочанчани беа поуспешни во првите три четвртини кога создадоа недостижна разлика од 18 поени разлика, која гостите успеаја…