Спорт

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, ЧЕСЕН ПОРАЗ ЗА КОЧАНЧАНКИ

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ, ЧЕСЕН ПОРАЗ ЗА КОЧАНЧАНКИ

Се одиграа натпреварите од 7-то коло во Прва Фудбалска Лига за жени. Фаворитите дојдоа до нови победи и режираа мошне интересна завршница кога е во прашање освојувањето на есенската титула. Девојчињата на „Кочани“ имаа тешко гостување кај СЦ „Истатов“. Иако многумина прогнозираа висок пораз за кочанчанки, девојчињата на тренерот Оливер Јовановски „скапо ја продадоа кожата“,…

ЗГ „НИКОЛА МАНТОВ“ ОД КОЧАНИ ОПРЕМИЈА ФИТНЕС САЛА И ТЕРЕТАНА И ЈА ПРЕДАДОА НА ГФК „ОСОГОВО“

ЗГ „НИКОЛА МАНТОВ“ ОД КОЧАНИ ОПРЕМИЈА ФИТНЕС САЛА И ТЕРЕТАНА И ЈА ПРЕДАДОА НА ГФК „ОСОГОВО“

Во пресрет на натпреварот од 9-тото коло во Трета Фудбалска Лига – Исток, „Осогово“ – „Брегалница“ (Д) во подтрибинскиот простор на стадионот „Никола Мантов“ се одржа мала свеченост, се изврши чин на свечено предавање на опремената фитнес сала и теретана. Имено во присуство на голем број љубители на фудбалот, навивачи на „Осогово“, ветерани на клубот,…

МЕЃУНАРОДЕН МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР ВО БОРЕЊЕ – ПРОДОЛЖИ ТРАДИЦИЈАТА ВО ЧЕСТ НА ЛЕГЕНДИТЕ НА „СПАРТАК“

МЕЃУНАРОДЕН МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР ВО БОРЕЊЕ – ПРОДОЛЖИ ТРАДИЦИЈАТА ВО ЧЕСТ НА ЛЕГЕНДИТЕ НА „СПАРТАК“

Денес Кочани беше центарот на борењето во Македонија. По 22-ри пат се одржа сега веќе традиционалниот Меѓународен меморијален турнир во борење „Легендите на Спартак“. Деведесет борачи од Македонските клубови како и од клубови од Грција и Бугарија во машка и женска конкуренција излегоа на душекот за да го покажат сиот свој раскошен талент и да…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК – 09 КОЛО, ВО НЕДЕЛА „ОСОГОВО“ – „БРЕГАЛНИЦА“ (Д)

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК – 09 КОЛО, ВО НЕДЕЛА „ОСОГОВО“ – „БРЕГАЛНИЦА“ (Д)

Во Недела се играат натпреварите од 09 коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. На програмата е 09 коло во кое неколку натпревари го привлекуваат вниманието. Во Кочани гостува екипата на „Брегалница“ од Делчево а во Струмица екипата на „Рудар“. „Академците“ патуваат во Малешевијата. Двојки од 09 коло: „Осогово“ – „Брегалница“ (Д) „Малеш“ – „Академија…

ВО САБОТА, МЕМОРИЈАЛЕН МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР „ЛЕГЕНДИТЕ НА СПАРТАК“

ВО САБОТА, МЕМОРИЈАЛЕН МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР „ЛЕГЕНДИТЕ НА СПАРТАК“

Во организација на БК „Спартак“ и Боречката Федерација на Република Северна Македонија, а со поддршка на Општина Кочани во Сабота (05 Ноември) со почеток во 11:00 часот во салата „Сашо Лазарев – Чапо“ ќе се одржи традиционалниот 22-ри  Меѓународниот Меморијален турнир во борење „Легендите на Спартак 2022“. На турнирот ќе земаат учество момчиња и девојчиња:…

ДВЕ ПОБЕДИ И ЕДЕН ПОРАЗ ЗА КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ

ДВЕ ПОБЕДИ И ЕДЕН ПОРАЗ ЗА КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ

Со две победи и еден пораз го завршија викендот кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“. Победи извојуваа во М-14 лигата и Трета Кошаркарска Лига – група 1, додека поразени се во Скопје од „МЗТ“. М-14 КОШАРКАРСКА ЛИГА „БАСКЕТ  ДИНО  ДЕЛИКАТЕС“ – „ПРО  БАСКЕТ“ (КАВАДАРЦИ)  100: 17 ( 20:02; 26:04; 30:04; 24:07) Нерамноправен натпревар. Кочанчани супериорни во…

УБАВА ЗАВРШНИЦА ЗА ГИМНАСТИЧАРИТЕ НА КГС „КОЧАНИ“ НА ЗАВРШНИОТ ТУРНИР

УБАВА ЗАВРШНИЦА ЗА ГИМНАСТИЧАРИТЕ НА КГС „КОЧАНИ“ НА ЗАВРШНИОТ ТУРНИР

Во организација на ФГСРМ (Федерација на Гимнастички Спортови на Република Македонија) за време на викендот во Битола се одржа Завршниот натпревар во гимнастика за 2022 година. Во саботата беа натпреварите во машка, а во неделата во женска конкуренција. Гимнастичарите на Кочани со мошне добри резултати ја завршија годината, во женска конкуренција освоија 1 трето место…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ИГРАЧИТЕ НА „ОСОГОВО“ БЕЗ ПОТ И МАКА СЕ ПРОШЕТАА НИЗ КАРБИНЦИ

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ИГРАЧИТЕ НА „ОСОГОВО“ БЕЗ ПОТ И МАКА СЕ ПРОШЕТАА НИЗ КАРБИНЦИ

Се одиграа натпреварите од 8-то коло во Трата Фудбалска Лига – Исток. Лидерот на табелата „Осогово“ иако очекуваше тежок натпревар на жешкиот терен во Карбинци, сепак се чини дека без пот и без мака си се прошетаа со трите бода во џебот. „Жолто-сините“ уште на самиот почеток ставија до знаење кој е кој на теренот…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, „ОСОГОВО“ НА ЖЕШКИОТ ТЕРЕН ВО КАРБИНЦИ

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, „ОСОГОВО“ НА ЖЕШКИОТ ТЕРЕН ВО КАРБИНЦИ

Во Недела со почеток во 13:00 часот се играат натпреварите од 8-то коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. Лидерот на табелата „Осогово“ гостува на жешкиот терен во Карбинци каде ќе ги пречека истоимената екипа. Во Свети Николе се игра дерби на колото, третопласираното „Овче Поле“ ја пречекува второпласираната „Тиверија“. Во Делчево гостуваат „рибарите“ од…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, „ОСОГОВО“ ПОБЕДИ И ДОБИ ГОЛМАН ЗА ПОДОЛГ ПЕРИОД

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, „ОСОГОВО“ ПОБЕДИ И ДОБИ ГОЛМАН ЗА ПОДОЛГ ПЕРИОД

Понекогаш критиките го даваат посакуваниот резултат. Ако играчите на „Осогово“ и Стручниот штаб ги критикувавме за покажаното во првите шест кола, во неделата на натпреварот против „Рудар“ едно друго „Осогово“. Уште од самиот почеток на играта се виде желбата за победа која надополнета со борбеноста допринесе гледачите да видат еден добар натпревар од нивните миленици….