Спорт

ПРВО МЕСТО ЗА ЛАЗАР ЗАХАРИЕВ ВО М1 120 КИЛОГРАМИ

ПРВО МЕСТО ЗА ЛАЗАР ЗАХАРИЕВ ВО М1 120 КИЛОГРАМИ

На Меѓународниот натпревар „Србија опен“ што се одржа во Владичин Хан Лазар Захариев го освои првото место. Бодрен од трибините од сопругата Мирјана и синот Гаврил, Захариев беше убедлив во „бенч прес“ М1 – 120 килограми и заслужено се искачи на највисокото место на пиедесталот. Следниот предизвик за Лазар Захариев е натпреварот што ќе се…

ВО НЕДЕЛА 17. ИЗДАНИЕ НА „ДРАГАНИЦА КУП“

ВО НЕДЕЛА 17. ИЗДАНИЕ НА „ДРАГАНИЦА КУП“

Во Недела со почеток во 09:30 часот, на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани ќе бидеме сведоци на 17-тото издание на Меморијалниот Фудбалски Турнир „Драганица Куп“. Според информациите на годинешниот турнир освен домаќинот, воедно и организатор „Осогово“ ќе настапат и екипите на „Слога 1934“ (Виница) и „Каменица Саса“ (Македонска Каменица) со генерација на играчи 2006/2007 година….

ВО НЕДЕЛА СТАРТУВА ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

ВО НЕДЕЛА СТАРТУВА ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

Со четирите натпревари од 12-тото коло во Недела со почеток во 14:00 часот стартува пролетниот дел од првенството во Трета Фудбалска Лига – Исток. По откажувањето од понатамошните настапи на „Победа“ (Валандово) и „Брегалница сениори“ (Делчево) првенството ќе го доиграат десет екипи а натпреварите кои според распоредот се со екипите кои ја напуштија лигата нивните…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК ПРОДОЛЖУВА СО ДВЕ ЕКИПИ ПОМАЛКУ?

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК ПРОДОЛЖУВА СО ДВЕ ЕКИПИ ПОМАЛКУ?

Во Недела на програмата се натпреварите 12-тото коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. Но како што стојат работите пролетниот дел ќе се одигра со две екипи помалку отколку што беа во изминатите единаесет кола. Од седиштето на Трета Фудбалска Лига – Исток ни потврдија дека екипата на „Победа“ од Валандово поради лошата финансиска состојба…

СО ТРИТЕ ПОГОДОКА НА КРСТОВ „ОСОГОВО“ ГО СОВЛАДА „КУМАНОВО“

СО ТРИТЕ ПОГОДОКА НА КРСТОВ „ОСОГОВО“ ГО СОВЛАДА „КУМАНОВО“

Во последниот подготвителен натпревар пред стартот на пролетниот дел од првенството во Трета Фудбалска Лига – Исток денес на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани, „Осогово“ го совлада „Куманово“ со 3:0 (3:0). Кочанчани уште во првиот дел тргнаа поофанзивно и со трите погодока на Кристијан Крстов се замина на одмор. Во второто полувреме тренерите Аксентиев и…

ДВАЈЦА БОРАЧИ НА „СПАРТАК“ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО ПЕРНИК (БУГАРИЈА)

ДВАЈЦА БОРАЧИ НА „СПАРТАК“ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО ПЕРНИК (БУГАРИЈА)

Двајца борачи на „Спартак“ како дел од комбинираниот тим со „Балканец“ (Штип) настапија на Меѓународниот турнир во борење грчко-римски стил Никола Георгиев – Кимбата“ што се одржа во Перник (Бугарија). Андреј Соколов (до 48 килограми) и Филип Ангелов (до 68 килограми) настапија во пионерска конкуренција и на крајоти двајцата се пласираа на 5-тото место, додека…

ПОРАЗ ЗА КОЧАНЧАНКИ НА ОТВОРАЊЕТО  НА ПРОЛЕТНАТА СЕЗОНА

ПОРАЗ ЗА КОЧАНЧАНКИ НА ОТВОРАЊЕТО НА ПРОЛЕТНАТА СЕЗОНА

Девојчињата на ЖФК „Кочани“ со пораз го започнаа пролетниот дел од првенството во Прва Фудбалска Лига  за жени. Кочанчанки како домаќинки загубија од екипата на „Ас Јунајтед“ со 0:6 (0:2). Девојчињата на тренерот Оливер Јовановски во првото полувреме додека имаа сила му дадоа силен отпор на фаворитот од Струга, но во вториот дел далеку физички…

ПОСЛЕДЕН КОНТРОЛЕН НАТПРЕВАР ЗА „ОСОГОВО“

ПОСЛЕДЕН КОНТРОЛЕН НАТПРЕВАР ЗА „ОСОГОВО“

На една седмица пред почетокот на првенството во Трета Фудбалска Лига – Исток, „Осогово“ ќе го одигра последниот контролен тпревар. Кочанските „жолто-сини“ домаќини ќе му бидат на тимот од Куманово. Убава можност за стручниот штаб на „Осогово“ да види што се е сработено на овие „зимски“ подготовки. Натпреварот се игра во недела со почеток во…

„ФУДБАЛ СТАРС“ НА МЕЃУНАРОДЕН ФУДБАЛСКИ ТУРНИР „САНДАНСКИ КУП“ ВО БУГАРИЈА

„ФУДБАЛ СТАРС“ НА МЕЃУНАРОДЕН ФУДБАЛСКИ ТУРНИР „САНДАНСКИ КУП“ ВО БУГАРИЈА

Од 22 до 26 Февруари две генерации на „Фудбал Старс“ ќе учествуваат на традиционалниот меѓународен фудбалски турнир „Сандански Куп“  кој ќе се одржи во градот Сандански (Бугарија) за генерациите 2007 – 2015 година. Екипата на „Фудбал старс“ која по петти пат ќе учествува на овој турнир кој еднаш и го има освоено ќе натпреварува со…

ЌЕ ОСТАНЕ ЛИ ОПШТИНА „ЧЕШИНОВО-ОБЛЕШЕВО“ БЕЗ ТРЕТОЛИГАШКИ ФУДБАЛ?

ЌЕ ОСТАНЕ ЛИ ОПШТИНА „ЧЕШИНОВО-ОБЛЕШЕВО“ БЕЗ ТРЕТОЛИГАШКИ ФУДБАЛ?

Финансиската криза затропа на вратата на третолигашот „Академија Чешиново-Облешево“ единствениот активен клуб од општина Чешиново-Облешево кој моментно се натпреварува во Трета Фудбалска Лига – Исток. Од клубот се надеваат сепак дека советниците на следната седница на Советот на Општина Чешиново-Облешево ќе соберат сили, ќе ги надминат личните предрасуди и ќе издвојат средства за да клубот…