Uncategorized

ДОДЕЛЕНИ СЕРТИФИКАТИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ ОД ЛИКОВНИОТ КОНКУРС „JIANTING INTERNATIONAL YOUTH PAINTING CONTEST 2021“

ДОДЕЛЕНИ СЕРТИФИКАТИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ ОД ЛИКОВНИОТ КОНКУРС „JIANTING INTERNATIONAL YOUTH PAINTING CONTEST 2021“

Денеска во Мултикултурниот центар во Кочани беа доделени сертификатите на учесниците – ученици од училишта од Кочани и училиштето за сликање и цртање при НУЦК „Бели Мугри“ – Кочани, кои втора година по ред учествуваат на ликовниот конкурс „Jianting International Youth Painting Contest 2021“, Народна Република Кина. Организаторот на конкурсот на учесниците им врачи сертификати…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, КОЧАНСКА ЕРУПЦИЈА ВО ДЕРБИ НАТПРЕВАРОТ

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, КОЧАНСКА ЕРУПЦИЈА ВО ДЕРБИ НАТПРЕВАРОТ

Се одиграа натпреварите од 6-тото коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. На шесте средби беа постигнати вкупно 31 погодок или во просек 5,17 по натпревар. Во дерби натпреварот на првопласираните две екипи што се одигра во Свети Николе, заслужена победа на гостите од Кочани 2:4 (2:2). Играчите на тренерот Ефтим Аксентиев ја прикажаа можеби…

КУЛТУРНО-ЗАБАВНИ СОДРЖИНИ И ШТАНДОВИ ВО „ГРАДСКИ ПАРК“ ПОСВЕТЕНИ НА „ДЕНОВИ НА КОЧАНСКИОТ ОРИЗ“

КУЛТУРНО-ЗАБАВНИ СОДРЖИНИ И ШТАНДОВИ ВО „ГРАДСКИ ПАРК“ ПОСВЕТЕНИ НА „ДЕНОВИ НА КОЧАНСКИОТ ОРИЗ“

Во рамките на манифестацијата „Денови на кочанскиот ориз – 2022“, во Градскиот парк се одржа културно-забавна програма на која настапија децата од четири и шестгодишна возраст од ДГ „Павлина Велјанова“, ученици од основните и од средните училишта во Кочани, членови на Студиото за модерни танци „Урбан кру“, најмладите состави од ФА „Мугри“ и КУД „Руен“,…

РАЗГОВОР СО ЏОНИ (ЕПИЗОДА 2) – РОТАРИ КЛУБ КОЧАНИ-ВИНИЦА, СО САШКО АНДОНОВ

РАЗГОВОР СО ЏОНИ (ЕПИЗОДА 2) – РОТАРИ КЛУБ КОЧАНИ-ВИНИЦА, СО САШКО АНДОНОВ

Интересна емисија. Добар соговорник кој освен значењето и работењето на Ротари клуб „Кочани-Виница“ ни изнесе и некои новини кои мислам дека досега беа непознати за јавноста. Погледнете ја и доколку Ве заинтересира догледајте ја. С.  Ивановски

УТВРДЕН РАСПОРЕДОТ ЗА НАСТАП НА ЕКИПИТЕ НА „ПЕТРОВДЕНСКИОТ ТУРНИР“ ВО МАЛ ФУДБАЛ

УТВРДЕН РАСПОРЕДОТ ЗА НАСТАП НА ЕКИПИТЕ НА „ПЕТРОВДЕНСКИОТ ТУРНИР“ ВО МАЛ ФУДБАЛ

В петок, на 24 јуни, во 19 ч. на спортските терени на СОУ „Љупчо Сантов“ ќе се одигра првиот натпревар од претстојниот Петровденски турнир во мал фудбал. Претставници на  ОФС – Кочани, како директни реализатори на турнирот денеска, со ждребување го утврдија распоредот на пријавените петнаесет екипи. „Ќе се игра според футсал правила, по три…

ДОДЕЛЕНИ ПРИЗНАНИЈАТА НА „ДАФ 2022“ ГРАН ПРИ НАГРАДАТА „ВАСИЛ ЌОРТОШЕВ“ ЗА ПРЕТСТАВАТА „НИШТО НЕ Е СТРАШНО“

ДОДЕЛЕНИ ПРИЗНАНИЈАТА НА „ДАФ 2022“ ГРАН ПРИ НАГРАДАТА „ВАСИЛ ЌОРТОШЕВ“ ЗА ПРЕТСТАВАТА „НИШТО НЕ Е СТРАШНО“

Најдобра женска епизодна улога се доделува на Ангела Атанасовска од претставата „Тирамису“ на Интимен театар, Битола. Ангела покажа стабилна сценска изведба и точна емоција во градењето на ликот. Најдобра епизодна женска улога се доделува и на Неда Глигиќ од претставата „Раѓање“ на АП „Бранислав Нушиќ“, Шид. Неда ги придоби симпатиите на публиката и жирито со…

КОЛО ВО КОЕ НАСТРАДАА ВОДЕЧКИТЕ ЕКИПИ НА ТАБЕЛАТА

КОЛО ВО КОЕ НАСТРАДАА ВОДЕЧКИТЕ ЕКИПИ НА ТАБЕЛАТА

Се одиграа натпреварите од 17-тото коло во Втора Фудбалска Лига – Исток, коло кое не беше баш пријатно за трите водечки клубови, но и коло во кое „Осогово“ со сигурна игра си го врати загубеното од претходното коло. „Осогово“ по поразот од „Беласица“ на домашен терен сепак без бело знаме отпатува во Штип на мегдан…

УВИД ВО ГРАДЕЖНИ АКТИВНОСТИ И ПРОМОЦИЈА НА УЛИЦАТА „РОЗА ПЕТРОВА“

УВИД ВО ГРАДЕЖНИ АКТИВНОСТИ И ПРОМОЦИЈА НА УЛИЦАТА „РОЗА ПЕТРОВА“

Денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Христијан Мицкоски беше во посета на Општина Кочани. Во присуство и придружба на градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов и директорот на КЈП „Водовод“ – Кочани, Иван Иванов посетија три локалитети каде во тек се градежни работни активности, а една улица е целосно реконструирана и асфалтирана. „Денес имавме можност…

ПАПАЗОВ: ПОЗИТИВЕН СУМ НА КОВИД-19, ОЧЕКУВАМ БРЗА НОРМАЛИЗАЦИЈА И УСПЕШНО НАДМИНУВАЊЕ НА ОВАА НЕПРИЈАТНА СОСТОЈБА

ПАПАЗОВ: ПОЗИТИВЕН СУМ НА КОВИД-19, ОЧЕКУВАМ БРЗА НОРМАЛИЗАЦИЈА И УСПЕШНО НАДМИНУВАЊЕ НА ОВАА НЕПРИЈАТНА СОСТОЈБА

Она што уште во вчерашниот ден се знаеше денес го потврди и самиот Љупчо Папазов градоначалникот на Општина Кочани. Тој на својот ФБ профил објави: „По неодамна добиениот резултат од ЦЈЗ-Кочани за денешното мое тестирање на Ковид-19, ја споделувам официјалната информација дека истиот е позитивен. Здравствена состојба ми е стабилна, без значителни симптоми. Очекувам брза…

ПРОМОЦИЈА НА МОНОГРАФИЈАТА „ТОДОСИЈА ПАУНОВ ОД РЕЧАНИ ДО МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ“

ПРОМОЦИЈА НА МОНОГРАФИЈАТА „ТОДОСИЈА ПАУНОВ ОД РЕЧАНИ ДО МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ“

Во присуство на роднини и пријатели, некогашни соработници од стопанскиот и политичкиот живот во Кочани и надвор од него, како и во присуство на градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев денес во кругот на некогашниот стопански гигант РОИС „Атом“ во Кочани беше промовирана монографијата „Тодосија Паунов од Речани до македонскиот парламент“. Монографијата е дело на…