Uncategorized

ОК ВМРО ДПМНЕ – КОЧАНИ, ЈАВЕН ПОВИК

ОК ВМРО ДПМНЕ – КОЧАНИ, ЈАВЕН ПОВИК

ОК ВМРО ДПМНЕ – Кочани, Повик за ден 04.04.2024 пред Влада – Скопје

ПИЦА РЕСТОРАНТ „ПЈАЦА“ СО НОВ ДИЗАЈН, НО СО ПРОВЕРЕН КВАЛИТЕТ

ПИЦА РЕСТОРАНТ „ПЈАЦА“ СО НОВ ДИЗАЈН, НО СО ПРОВЕРЕН КВАЛИТЕТ

Пица Ресторант „Пјаца“ добро познат угостителски објект во Кочани со зачувана традиција. Во нашиот Пица  Ресторант Ви нудиме највкусни специјалитети споени со феноменални вина. Одличен спој на традиционални и современи вкусови, кои му даваат на Пица Ресторант „Пјаца“ автентичност и ве тераат да се вратите повторно и повторно, и секоја посета да ја претвориме во…

УЧЕНИЦИ ОД ЗБРАТИМЕНАТА ОПШТИНА КРИЖЕВЦИ НА ЗИМУВАЊЕ НА ПОНИКВА

УЧЕНИЦИ ОД ЗБРАТИМЕНАТА ОПШТИНА КРИЖЕВЦИ НА ЗИМУВАЊЕ НА ПОНИКВА

Најдобрите осуммина ученици од основните училишта од Крижевци, (Република Хрватска) зимскиот распуст го поминуваат на Спортско-рекреативниот центар Пониква, на Осоговските Планини. Градоначалникот Љупчо Папазов за време на викентот ги посети учениците на Пониква, за да им посака убав престој во Кочани и на Осоговските Планини. Во склоп на посетата, хрватските ученици минатата недела го посетија…

СОЛИСТИЧКИ КОНЦЕРТ НА ПИЈАНИСТОТ ЕМИЛ РИБАРСКИ

СОЛИСТИЧКИ КОНЦЕРТ НА ПИЈАНИСТОТ ЕМИЛ РИБАРСКИ

Во организација на ООМУ „Ристо Јуруков“ од Кочани, утре (Петок) со почеток во  19:00 часот во салата на „Мулти Културниот Центар“ во Кочани солистички концерт ќе одржи пијанистот Емил Рибарски. На програмата ќе бидат дела од Шопен и Лист. С.  Ивановски КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ

ТРАДИЦИОНАЛЕН СОБИР КАЈ „СТРИШАНСКА ЧЕШМА“ ПО ПОВОД „СВ. АРХАНГЕЛ МИХАИЛ“

ТРАДИЦИОНАЛЕН СОБИР КАЈ „СТРИШАНСКА ЧЕШМА“ ПО ПОВОД „СВ. АРХАНГЕЛ МИХАИЛ“

На традиционален црковно-народен собир, жителите на Стришанско маало во Кочани денеска го чествуваа верскиот празник посветен на Свети Архангел Михаил. Пред Стришанска чешма на црковна литургија со која чиненачелствуваше свештеник од кочанското архиерејско намесништво стришанчани ја продолжија децениската традиција на чествување на празникот. По тој повод беше благословен и пресечен славски колач, а кумството за…

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ ОД МЕЃУНАРОДНИОТ МЛАДИНСКИ КОНКУРС ЗА СЛИКАЊЕ НА КИНЕСКАТА ОПШТИНА ВУШИ

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ ОД МЕЃУНАРОДНИОТ МЛАДИНСКИ КОНКУРС ЗА СЛИКАЊЕ НА КИНЕСКАТА ОПШТИНА ВУШИ

Денеска, во салата на Мултикултурниот центар во Кочани беа доделени наградите на ученици чии творби беа избрани за најуспешни на Меѓународниот младински конкурс за сликање што го распиша кинеската општина Вуши. На конкурсот од 2022 година на темата „Зелен развој за зелена иднина“, од пријавените 43 ученици од Кочани, првата награда ја доби Стефанија Атанасова,…

„ОСОГОВО“ ЗАГУБИ ВО СТРУГА, КОЧАНЧАНИ ПОТКЛЕКНАА ВО ФИНИШОТ

„ОСОГОВО“ ЗАГУБИ ВО СТРУГА, КОЧАНЧАНИ ПОТКЛЕКНАА ВО ФИНИШОТ

Екипата на „Осогово“ не успеа непоразена да се врати од брегот на Охридското езеро. Кочанчани денес  по лошо и ветровито време, и терен натопен со вода во рамките од 11-тото коло од Втора Фудбалска Лига загубија од домаќинот „Караорман“ во Струга“ со резултат 0:2 (0:0). Според информациите до кои што дојдовме натпреварот бил тврд со…

ОТВОРЕНО 26. ИЗДАНИЕ „ДЕНОВИ НА МЕДОТ КОЧАНИ 2023“

ОТВОРЕНО 26. ИЗДАНИЕ „ДЕНОВИ НА МЕДОТ КОЧАНИ 2023“

Во организација на Пчеларското друштво „Матица“ од Кочани денес во „Паркот на револуцијата“ беше отворено 26-тото издание на манифестацијата „Денови на медот Кочани 2023“. Медот како што беше истакнато е една од најздравите и најкористените природни намирници уште од памтивек. Тој е природен антибиотик и е пребогат со антиоксиданси и пробиотици. Освен за здравјето медот…

ОД 01 ЈУЛИ ЗАФИР НАКОВ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА РОТАРИ КЛУБ „КОЧАНИ-ВИНИЦА“

ОД 01 ЈУЛИ ЗАФИР НАКОВ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА РОТАРИ КЛУБ „КОЧАНИ-ВИНИЦА“

Од 01.Јули (Сабота) и официјално Зафир Наков е новиот претседател на Ротари Клуб „Кочани-Виница“. Тој на оваа должност стапува по успешното едногодишно претседателствување на Сашко Андонов. Официјалното примопредавање на председателската должност беше направено во Неделата 25ти Јуни во пријатна фамилијарна атмосвера во кругот на членовите и нивните семејства. Актуелниот претседател Сашко Андонов даде осврт на…

ЖФК „КОЧАНИ“ СЕПАК ОД СЛЕДНАТА СЕЗОНА ЌЕ  ИГРА ВО ВТОРАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ

ЖФК „КОЧАНИ“ СЕПАК ОД СЛЕДНАТА СЕЗОНА ЌЕ ИГРА ВО ВТОРАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА ЗА ЖЕНИ

Поради речиси никаквата транспарентност со медиумите во општината од страна на ЖФК „Кочани“ а и поради честите ненавремени ажурирања на страната на ФФМ честопати во извештаите од натпреварите на ЖФК „Кочани“ со знак на прашалник пишувавме дека девојчињата од Кочани и догодина ќе бидат прволигаши. Иронијата да биде поголема од клубот иако тоа го читаа…