Uncategorized

ДЕЛЕГАЦИИ МУ СЕ ПОКЛОНИЈА НА СПОМЕНИКОТ НА НИКОЛА КАРЕВ ВО СВИЛАНОВО

ДЕЛЕГАЦИИ МУ СЕ ПОКЛОНИЈА НА СПОМЕНИКОТ НА НИКОЛА КАРЕВ ВО СВИЛАНОВО

Денес се навршуваат 118 години од смртта на Никола Карев еден од најголемите Македонски револуционери. По тој повод делегации од Општина Кочани, од ООУ „Никола Карев“ од Кочани, Сојузот на борците од НОВ и од Извидничкиот одред „Ластовица“ положија свежо цвеќе на споменикот во м.в. Свиланово во близина на селото Рајчани со што уште еднаш…

НОВИ НАСАДИ ВО РАЗДЕЛНОТО ЗЕЛЕНИЛО НА УЛИЦИТЕ „ТОДОСИЈА ПАУНОВ“ И „СТЕВО ТЕОДОСИЕВСКИ“

НОВИ НАСАДИ ВО РАЗДЕЛНОТО ЗЕЛЕНИЛО НА УЛИЦИТЕ „ТОДОСИЈА ПАУНОВ“ И „СТЕВО ТЕОДОСИЕВСКИ“

Во рамките на пролетната акција за озеленување на јавните површини во Кочани, деновиве се засадени нови 1.000 садници – нискостеблести растенија и грмушки. Озеленувањето е реализирано на улиците „Тодосија Паунов“, на потегот од Автобуската станица до „Жито ориз“ и на „Стево Теодосиевски“ од Двојниот мост до Стришани. Наредниов период, според временските услови, хортикултурно ќе се…

ПИСМО ОД ЧИТАТЕЛ. АЈДЕ СИТЕ ЗАЕДНИЧКИ ДА ПРИДОНЕСЕМЕ КОЧАНИ ПОВТОРНО ДА БИДЕ НАЈЧИСТ ГРАД

ПИСМО ОД ЧИТАТЕЛ. АЈДЕ СИТЕ ЗАЕДНИЧКИ ДА ПРИДОНЕСЕМЕ КОЧАНИ ПОВТОРНО ДА БИДЕ НАЈЧИСТ ГРАД

Во текот на денешниот ден добивме фотографии и текст од наш читател, љубител на природата, сопственик на викенд куќичка на Пониква кој апелира дека сите треба да се грижиме за да ја сочуваме убавината на Пониква, но и на останатите туристички дестинации околу Кочани со цел да се врати Кочани повторно да биде најчист град….

ИЗВРШЕН СЛУЖБЕН РАЗГОВОР СО ЛИЦЕ ПОРАДИ ОБЈАВЕНО ВИДЕО НА ЖЕНА СО ЕКСПЛИЦИТНА СОДРЖИНА

ИЗВРШЕН СЛУЖБЕН РАЗГОВОР СО ЛИЦЕ ПОРАДИ ОБЈАВЕНО ВИДЕО НА ЖЕНА СО ЕКСПЛИЦИТНА СОДРЖИНА

На 13.03.2023 во Полициската станица Кочани бил извршен службен разговор со Г.П.(40) од Кочани. Тој се сомничи дека на 09/10.03.2023 на социјалните мрежи објавил видео со 33 – годишна жена со експлицитна содржина. Полициски службеници од ОВР Кочани, по судска наредба, извршиле претрес во неговиот дом, при што пронашле и одзеле лап топ компјутер и…

СПОРТСКИ ФОТОГРАФИИ НИЗ ИСТОРИЈАТА НА КОЧАНИ

СПОРТСКИ ФОТОГРАФИИ НИЗ ИСТОРИЈАТА НА КОЧАНИ

Интересна фотографија. Како што пишува направена е некаде во 1970 година а на неа седум гимнастичари надежи во тоа време на Кочанската гимнастика. За жал некои од нив не се повеќе меѓу нас но треба да ги спомнеме. Од лево: Методи Стефанов – Леви, Ангел Арсов – Ане, Киро Манов – Ѓавол, Ванчо Лазаров, Момир…

ДОДЕЛЕНИ СЕРТИФИКАТИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ ОД ЛИКОВНИОТ КОНКУРС „JIANTING INTERNATIONAL YOUTH PAINTING CONTEST 2021“

ДОДЕЛЕНИ СЕРТИФИКАТИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ ОД ЛИКОВНИОТ КОНКУРС „JIANTING INTERNATIONAL YOUTH PAINTING CONTEST 2021“

Денеска во Мултикултурниот центар во Кочани беа доделени сертификатите на учесниците – ученици од училишта од Кочани и училиштето за сликање и цртање при НУЦК „Бели Мугри“ – Кочани, кои втора година по ред учествуваат на ликовниот конкурс „Jianting International Youth Painting Contest 2021“, Народна Република Кина. Организаторот на конкурсот на учесниците им врачи сертификати…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, КОЧАНСКА ЕРУПЦИЈА ВО ДЕРБИ НАТПРЕВАРОТ

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, КОЧАНСКА ЕРУПЦИЈА ВО ДЕРБИ НАТПРЕВАРОТ

Се одиграа натпреварите од 6-тото коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. На шесте средби беа постигнати вкупно 31 погодок или во просек 5,17 по натпревар. Во дерби натпреварот на првопласираните две екипи што се одигра во Свети Николе, заслужена победа на гостите од Кочани 2:4 (2:2). Играчите на тренерот Ефтим Аксентиев ја прикажаа можеби…

КУЛТУРНО-ЗАБАВНИ СОДРЖИНИ И ШТАНДОВИ ВО „ГРАДСКИ ПАРК“ ПОСВЕТЕНИ НА „ДЕНОВИ НА КОЧАНСКИОТ ОРИЗ“

КУЛТУРНО-ЗАБАВНИ СОДРЖИНИ И ШТАНДОВИ ВО „ГРАДСКИ ПАРК“ ПОСВЕТЕНИ НА „ДЕНОВИ НА КОЧАНСКИОТ ОРИЗ“

Во рамките на манифестацијата „Денови на кочанскиот ориз – 2022“, во Градскиот парк се одржа културно-забавна програма на која настапија децата од четири и шестгодишна возраст од ДГ „Павлина Велјанова“, ученици од основните и од средните училишта во Кочани, членови на Студиото за модерни танци „Урбан кру“, најмладите состави од ФА „Мугри“ и КУД „Руен“,…

РАЗГОВОР СО ЏОНИ (ЕПИЗОДА 2) – РОТАРИ КЛУБ КОЧАНИ-ВИНИЦА, СО САШКО АНДОНОВ

РАЗГОВОР СО ЏОНИ (ЕПИЗОДА 2) – РОТАРИ КЛУБ КОЧАНИ-ВИНИЦА, СО САШКО АНДОНОВ

Интересна емисија. Добар соговорник кој освен значењето и работењето на Ротари клуб „Кочани-Виница“ ни изнесе и некои новини кои мислам дека досега беа непознати за јавноста. Погледнете ја и доколку Ве заинтересира догледајте ја. С.  Ивановски

УТВРДЕН РАСПОРЕДОТ ЗА НАСТАП НА ЕКИПИТЕ НА „ПЕТРОВДЕНСКИОТ ТУРНИР“ ВО МАЛ ФУДБАЛ

УТВРДЕН РАСПОРЕДОТ ЗА НАСТАП НА ЕКИПИТЕ НА „ПЕТРОВДЕНСКИОТ ТУРНИР“ ВО МАЛ ФУДБАЛ

В петок, на 24 јуни, во 19 ч. на спортските терени на СОУ „Љупчо Сантов“ ќе се одигра првиот натпревар од претстојниот Петровденски турнир во мал фудбал. Претставници на  ОФС – Кочани, како директни реализатори на турнирот денеска, со ждребување го утврдија распоредот на пријавените петнаесет екипи. „Ќе се игра според футсал правила, по три…