Uncategorized

ДОДЕЛЕНИ ПРИЗНАНИЈАТА НА „ДАФ 2022“ ГРАН ПРИ НАГРАДАТА „ВАСИЛ ЌОРТОШЕВ“ ЗА ПРЕТСТАВАТА „НИШТО НЕ Е СТРАШНО“

ДОДЕЛЕНИ ПРИЗНАНИЈАТА НА „ДАФ 2022“ ГРАН ПРИ НАГРАДАТА „ВАСИЛ ЌОРТОШЕВ“ ЗА ПРЕТСТАВАТА „НИШТО НЕ Е СТРАШНО“

Најдобра женска епизодна улога се доделува на Ангела Атанасовска од претставата „Тирамису“ на Интимен театар, Битола. Ангела покажа стабилна сценска изведба и точна емоција во градењето на ликот. Најдобра епизодна женска улога се доделува и на Неда Глигиќ од претставата „Раѓање“ на АП „Бранислав Нушиќ“, Шид. Неда ги придоби симпатиите на публиката и жирито со…

КОЛО ВО КОЕ НАСТРАДАА ВОДЕЧКИТЕ ЕКИПИ НА ТАБЕЛАТА

КОЛО ВО КОЕ НАСТРАДАА ВОДЕЧКИТЕ ЕКИПИ НА ТАБЕЛАТА

Се одиграа натпреварите од 17-тото коло во Втора Фудбалска Лига – Исток, коло кое не беше баш пријатно за трите водечки клубови, но и коло во кое „Осогово“ со сигурна игра си го врати загубеното од претходното коло. „Осогово“ по поразот од „Беласица“ на домашен терен сепак без бело знаме отпатува во Штип на мегдан…

УВИД ВО ГРАДЕЖНИ АКТИВНОСТИ И ПРОМОЦИЈА НА УЛИЦАТА „РОЗА ПЕТРОВА“

УВИД ВО ГРАДЕЖНИ АКТИВНОСТИ И ПРОМОЦИЈА НА УЛИЦАТА „РОЗА ПЕТРОВА“

Денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Христијан Мицкоски беше во посета на Општина Кочани. Во присуство и придружба на градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов и директорот на КЈП „Водовод“ – Кочани, Иван Иванов посетија три локалитети каде во тек се градежни работни активности, а една улица е целосно реконструирана и асфалтирана. „Денес имавме можност…

ПАПАЗОВ: ПОЗИТИВЕН СУМ НА КОВИД-19, ОЧЕКУВАМ БРЗА НОРМАЛИЗАЦИЈА И УСПЕШНО НАДМИНУВАЊЕ НА ОВАА НЕПРИЈАТНА СОСТОЈБА

ПАПАЗОВ: ПОЗИТИВЕН СУМ НА КОВИД-19, ОЧЕКУВАМ БРЗА НОРМАЛИЗАЦИЈА И УСПЕШНО НАДМИНУВАЊЕ НА ОВАА НЕПРИЈАТНА СОСТОЈБА

Она што уште во вчерашниот ден се знаеше денес го потврди и самиот Љупчо Папазов градоначалникот на Општина Кочани. Тој на својот ФБ профил објави: „По неодамна добиениот резултат од ЦЈЗ-Кочани за денешното мое тестирање на Ковид-19, ја споделувам официјалната информација дека истиот е позитивен. Здравствена состојба ми е стабилна, без значителни симптоми. Очекувам брза…

ПРОМОЦИЈА НА МОНОГРАФИЈАТА „ТОДОСИЈА ПАУНОВ ОД РЕЧАНИ ДО МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ“

ПРОМОЦИЈА НА МОНОГРАФИЈАТА „ТОДОСИЈА ПАУНОВ ОД РЕЧАНИ ДО МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ“

Во присуство на роднини и пријатели, некогашни соработници од стопанскиот и политичкиот живот во Кочани и надвор од него, како и во присуство на градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев денес во кругот на некогашниот стопански гигант РОИС „Атом“ во Кочани беше промовирана монографијата „Тодосија Паунов од Речани до македонскиот парламент“. Монографијата е дело на…