Забава

УРЕДЕНО НОВО ДЕТСКО ИГАЛИШТЕ ВО ЈОУДГ „ПАВЛИНА ВЕЛЈАНОВА“

УРЕДЕНО НОВО ДЕТСКО ИГАЛИШТЕ ВО ЈОУДГ „ПАВЛИНА ВЕЛЈАНОВА“

Во ЈОУДГ „Павлина Велјанова“ уредено е ново детско игралиште со нови детски рекизити. Станува збор за донација од „ПАКОМАК  ДОО“. Со поставувањето на новите играчки коишто се во склоп на ЈОУДГ „Павлина Велјанова“ Клон 4, им се одговара на потребите на најмалите дечиња и претставува дополнување на целокупниот инвентар на детската градинка. Донацијата се состои…

ПОМИНА ХУМАНИТАРНИОТ ТИКЕТ НА МАРКО АЛЧЕВСКИ

ПОМИНА ХУМАНИТАРНИОТ ТИКЕТ НА МАРКО АЛЧЕВСКИ

Помина уште еден хуманитарен тикет на MOZZART. И за време на Светското првенство во Катар продолжи MOZZART хуманитарната кампања во која типуваат познатите и ловат добивка која доколку ја погодат, ја донираат по своја желба. Овој пат добитен тикет состави Марко Алчевски, голман на македонскиот фудбалски прволигаш Академија Пандев. Доскорешниот младински репрезентативец на Македонија одбра…

ОПШТИНА КОЧАНИ ГО ОДБЕЛЕЖА ДЕНОТ НА ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ

ОПШТИНА КОЧАНИ ГО ОДБЕЛЕЖА ДЕНОТ НА ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ

Денеска, во Градскиот парк во Кочани, со културно-забавна програма, Општина Кочани го одбележа 3 Декември, меѓународниот ден на лицата со попреченост. Како учесници во програмските содржини и како посетители на настанот се вклучија и  ученици со попреченост, инклузирани во наставата во основните училишта, ученици од специјалната паралелка во ОУ „Малина Попиванова“ во Кочани, лица штитеници…

ДОБРО Е КОГА ЌЕ СЕ СЛУШНЕ ГЛАСОТ НА НАРОДОТ

ДОБРО Е КОГА ЌЕ СЕ СЛУШНЕ ГЛАСОТ НА НАРОДОТ

Граѓаните реагираа, а надлежните во општината го слушнаа нивниот глас и веќе реагираа. Имено детскиот парк кој се реновира а се наоѓа на северниот дел од „Летната сцена“ предизвика неколку реакции кај народот, постари архитекти реагираа со цел да се отстранат недостатоците од кои можеше да се има само штета а никаква корист. Денес првата…

ЗАВРШЕН  КОНЦЕРТ НА  ФА „МУГРИ“ И ОРКЕСТАРОТ ЗА ИЗВОРНИ  НАРОДНИ ПЕСНИ И ОРА ПРИ НУЦК „БЕЛИ МУГРИ” – КОЧАНИ.

ЗАВРШЕН КОНЦЕРТ НА ФА „МУГРИ“ И ОРКЕСТАРОТ ЗА ИЗВОРНИ НАРОДНИ ПЕСНИ И ОРА ПРИ НУЦК „БЕЛИ МУГРИ” – КОЧАНИ.

Датум: 22.10.2022 година Време:17:00 часот Место: „Летна сцена“ На концертот освен ФА „Мугри“ ќе настапат и: -ФА „Јанко Глигоров“ при ДК „Крсте Мисирков“ (Свети Николе( -ФА „Велигденски цветови“ с. Јаргулица  (Радовиш) -КУД „Коле Неделковски“  (Велес) -Фолклорна група при НУЦК  „Никола Јонков Вапцаров“ – Делчево

ИЗВИДНИЦИТЕ СО УШТЕ ЕДЕН ПРАКТИЧЕН ДЕН

ИЗВИДНИЦИТЕ СО УШТЕ ЕДЕН ПРАКТИЧЕН ДЕН

Пријатното и сончево време членовите на ИО „Ластовица“ од Кочани го искористија повторно да излезат во планина. Вчера, сабота (15.10.2022г.) 40 извидници и неколку симпатизери на одредот имаа целодневна настава во природа. Активностите започнаа од ЗРЦ Пониква со извиднички марш до врвот Панаѓур (1669м.). Трасата беше долга околу 7км. а децата уживаа во есенските бои…

ЗА БОГАТАТА ТРПЕЗА СО СПЕЦИЈАЛИТЕТИТЕ ОД ОРИЗ, НАЈВИСОКА ОЦЕНА

ЗА БОГАТАТА ТРПЕЗА СО СПЕЦИЈАЛИТЕТИТЕ ОД ОРИЗ, НАЈВИСОКА ОЦЕНА

По осум години пауза Горни Подлог повторно беше домаќин на традиционалната манифестација „Денови на кочанскиот ориз 2022“. По зажнејувањето на полињата во атарот на селото манифестацијата се префрли во дворот на црквата „Св. Јован опсечен“ каде освен културно-забавна програма гостите можеа да вкусат и од поставените специјалитети од ориз кои беа дело на домаќинките од…

„ДЕНОВИ НА КОЧАНСКИОТ ОРИЗ 2022“ – ТРАДИЦИОНАЛНОТО ЗАЖНЕЈУВАЊЕ И ВРШИДБА НА ГУМНО ВО АТАРОТ НА СЕЛО ГОРНИ ПОДЛОГ

„ДЕНОВИ НА КОЧАНСКИОТ ОРИЗ 2022“ – ТРАДИЦИОНАЛНОТО ЗАЖНЕЈУВАЊЕ И ВРШИДБА НА ГУМНО ВО АТАРОТ НА СЕЛО ГОРНИ ПОДЛОГ

Утринава во с. Горни Подлог, поворка со гости од земјава и странство, членови на фолклорни друштва од Балканот, со македонска народна песна се упатија кон плодните оризови полиња спремни за жетва. Со благослови и народна песна зажнејувањето први го започнаа Здружението на пензионери од Кочани. По жетвата беше прикажан обичајот на вршидба, а во продолжение…

СО СВЕЧЕНА ЗАКЛЕТВА, ПРВАЧИЊАТА ОД КОЧАНИ СТАНАА ЧЛЕНОВИ НА ДЕТСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА

СО СВЕЧЕНА ЗАКЛЕТВА, ПРВАЧИЊАТА ОД КОЧАНИ СТАНАА ЧЛЕНОВИ НА ДЕТСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА

Денеска сите првачиња од основните училишта од нашиот град присуствуваа на организираниот настан во Градскиот Парк од страна на Одделението за јавни дејности од Општина Кочани, кадешто ја дадоа свечената заклетва за прием во Детската организација. Учениците од повисоките одделенија од основните училишта од Кочани на првачињата им приредија забавна програма со што им посакаа добредојде во…

„КОЧАНСКИ ДЕНОВИ НА ОРИЗОТ 2022“ – НАСТАНИ ШТО ГО ОДБЕЛЕЖАА ВТОРИОТ ДЕН

„КОЧАНСКИ ДЕНОВИ НА ОРИЗОТ 2022“ – НАСТАНИ ШТО ГО ОДБЕЛЕЖАА ВТОРИОТ ДЕН

Во склоп на програмата на овогодинешната манифестација „Денови на кочанскиот ориз 2022“, денеска беше промовиран романот „Солзите на сестра ми“ од авторката Лилјана Зашова. На денешната промоција, сопругот на авторката, Благој Зашов, поранешен амбасадор на Р. С. Македонија во Р. Франција, ја искористи приликата да му подари уметничка слика на градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо…