Забава

ОД 08-16 ЈУЛИ КУЛТУРНО ЗАБАВНА ПРОГРАМА ПО ПОВОД „ПЕТРОВДЕН 2023“

ОД 08-16 ЈУЛИ КУЛТУРНО ЗАБАВНА ПРОГРАМА ПО ПОВОД „ПЕТРОВДЕН 2023“

Со музичко-сценски, литературни, ликовни и спортски содржини, Општина Кочани во соработка со институции, здруженија и поединци, од 8 до 16 јули ќе го одбележува Петровден, празникот на Кочани. Празничната програма ги опфаќа и традиционалните црковни настани, со кои се чествуваат апостолите Петар и Павле. Програмата ќе започне со традиционалниот влашки фестивал „На Петровден сите на…

ПРВАТА ПОЛИЦИСКА „ПОЛИЦИЈАДА“ РЕАЛИЗИРАНА НА ПОНИКВА

ПРВАТА ПОЛИЦИСКА „ПОЛИЦИЈАДА“ РЕАЛИЗИРАНА НА ПОНИКВА

Изминатиот викенд (Сабота и Недела) во организација на НСП (независен Синдикат на Полицијата) на Пониква се одржаа Првите централни спортски игри насловени како  Првата полициска „Полицијада“. На игрите учествуваа околу 420 вработени од редовниот состав на полицијата, од судската, шумската и затворската полиција. Се натпреваруваа во одбојка, стрелање со воздушна пушка, баскет, шах, пикадо, бадмингтон,…

ОПШТИНА КОЧАНИ РАСПИША ОГЛАС ЗА ОРГАНИЗИРАЊЕ ПЕТРОВДЕНСКИ ХЕПЕНИНГ

ОПШТИНА КОЧАНИ РАСПИША ОГЛАС ЗА ОРГАНИЗИРАЊЕ ПЕТРОВДЕНСКИ ХЕПЕНИНГ

По повод Петровден – празникот на Кочани, Општина Кочани распиша оглас за организирање Петровденски хепенинг, настан што ќе се одржи во Паркот на Револуцијата (Градскиот парк) во периодот од 7 до 14 јули. Комисијата за организирање на овој настан ги повикува заинтересираните правни субјекти регистрирани во Централен регистар, да учествуваат на јавното наддавање што ќе…

СПЕКТАКУЛАРЕН КОНЦЕРТ НА НУ АНСАМБЛ ЗА НАРОДНИ ИГРИ И ПЕСНИ „ТАНЕЦ“ ОД СКОПЈЕ

СПЕКТАКУЛАРЕН КОНЦЕРТ НА НУ АНСАМБЛ ЗА НАРОДНИ ИГРИ И ПЕСНИ „ТАНЕЦ“ ОД СКОПЈЕ

Под мотото „Изворни минијатури“ НУ Ансамбл за народни игри и песни „Танец“ од Скопје во Вторник (27 Јуни) во салата на НУЦК „Бели Мугри“ во Кочани со почеток во 20:00 часот ќе одржи спектакуларен концерт. На концеретот ќе бидат изведен народните ората: „Манукот“, „Глувонемо“, „Копачка“, „Ситното“, „Машкото“, „На три пата“, „Патрунино“, „Малешевка“, „Кукурику петле“, „Тоска“,…

КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА – КОЧАНИ

КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА – КОЧАНИ

Општинската организација на Црвен крст – Кочани во соработка со Одделението за внатрешни работи ОВР-Кочани денеска ја спроведе втора крводарителска акција за 2023 година наменета за полицијата. На крводарителската акција крв даруваа 19 вработени во кочанската полиција. Акцијата се реализираше во соработка со Институтот за трансфузиона медицина – Скопје. Црвен крст – Кочани и Одделението…

ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ ОД КОЧАНИ ВЕ ПОКАНУВА НА ЗАЕДНИЧКИ КОНЦЕРТ „РОДИТЕЛИ И ДЕЦА“

ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ ОД КОЧАНИ ВЕ ПОКАНУВА НА ЗАЕДНИЧКИ КОНЦЕРТ „РОДИТЕЛИ И ДЕЦА“

Утре (Понеделник) со почеток во 19:00 часот во салата на „Мултикултурниот центар“ во Кочани ООМУ „Ристо Јуруков“ организира заеднички концерт на родители и деца. Ова е прв ваков вид на концерт на кој на бината со заеднички изведби ќе се претстават ученици од музичкото училиште во друштво на родителите. Токму поради причината што ова е…

ЗАВРШНА ПРИРЕДБА НА ПДГ „АМИЧИ“ ОД КОЧАНИ

ЗАВРШНА ПРИРЕДБА НА ПДГ „АМИЧИ“ ОД КОЧАНИ

Уште еден прекрасен ден организиран од менаџерскиот тим на Приватната Детска Градинка „Амичи“ од Кочани. Овој пат местото на настанот беше „Аква центарот“ во Кочани каде „Амичи“ ја организираше завршната приредба за оваа година која воедно значеше и испраќање на дечињата од големата група во училишните клупи. Распеани, разиграни и весели беа дечињата од големата…

ПЕШАЧЕЊЕ ДО ВРВОТ „ПАНАЃУР“ НА ОСОГОВСКИТЕ ПЛАНИНИ

ПЕШАЧЕЊЕ ДО ВРВОТ „ПАНАЃУР“ НА ОСОГОВСКИТЕ ПЛАНИНИ

Под мотото Пешачењето е здравје, Општина Кочани во соработка со Клубот за планинарски спортови „Москито“ и Извидничкиот одред „Ластовица“, изведе планинарска тура на релацијата Пониква – Панаѓур – Пониква. Учесниците имаа околу два часа активно пешачење на падините на Осогово, на патеката со вкупна должина од 6 км, во одлични временски услови. За помладите учесници,…

ФА „ЉУПЧО САНТОВ“ УЧЕСТВУВАШЕ НА ПРАЗНИКОТ НА РОЗАТА ВО КАЗАНЛАК

ФА „ЉУПЧО САНТОВ“ УЧЕСТВУВАШЕ НА ПРАЗНИКОТ НА РОЗАТА ВО КАЗАНЛАК

Од 2 до 5 јуни Фолклорниот ансамбл „Љупчо Сантов“ од Оризари беше дел од 120. издание на Празникот на розата во Казанлак, Бугарија. Ансамблот имаше три настапа и учествуваше во дефилето со над 10 илјади учесници. Општина  Кочани КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ

ПОД СЛОГАНОТ  „ЧАО ГРАДИНКЕ“ ДЕЧИЊАТА ОД ДГ „ПАВЛИНА ВЕЛЈАНОВА“ ЈА ОДРЖАА ЗАВРШНАТА ПРИРЕДБА

ПОД СЛОГАНОТ „ЧАО ГРАДИНКЕ“ ДЕЧИЊАТА ОД ДГ „ПАВЛИНА ВЕЛЈАНОВА“ ЈА ОДРЖАА ЗАВРШНАТА ПРИРЕДБА

Изминатите два дена салата во „Мултикултурниот Центар“ во Кочани беше центарот на песната, детските насмевки и радости. Дечињата од големите групи од сите клонови на ДГ „Павлина Велјанова“ ја одржаа својата завршна приредба со едно „Чао градинке“. Й рекоа „чао“ на градинката во која беа изминатите години а од есента ќе седнат во училишните клупи….