КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА „ШИРЕЊЕ НА РАСИСТИЧКИ И КСЕНОФОБИЧЕН МАТЕРИЈАЛ ПО ПАТ НА КОМПЈУТЕРСКИ СИСТЕМ“

февруари 11, 2023
0 минути

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против С.А.(42) од Кочани, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. На 19.12.2022 пријавената, на социјалната мрежа Фејсбук, во коментарите на својот објавен текст, промовирала омраза.

ИЗВОР: Дневени билтени од МВР

КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ