Ознака: дрвокрадци

ПРИВЕДЕНИ ДИВОКРАДЦИ ВО КОЧАНСКО

ПРИВЕДЕНИ ДИВОКРАДЦИ ВО КОЧАНСКО

На 20.06.2023 полициски службеници од ОВР Кочани ги лишиле од слобода К.Х.(26), М.Т.(18), Н.Н.(24), Н.Н.(23), З.Н.(40) и еден малолетник, сите од Кочани. Кај место викано „Бочвенец“ во атар на с.Полаки, кочанско, тие биле затекнати при вршење кражба на дрва од туѓа шума и притоа биле пронајдени 48 исечени стебла на огревни дабови дрва. На местото…

НА МЕГДАНОТ ФАТЕНО ЛИЦЕ ПРИ БЕСПРАВНА СЕЧА НА ОГРЕВНО ДРВО

НА МЕГДАНОТ ФАТЕНО ЛИЦЕ ПРИ БЕСПРАВНА СЕЧА НА ОГРЕВНО ДРВО

На 22.11.2022 во 18.00 часот на место викано „Мегдан“, атар на Кочани, полициски службеници од ОВР Кочани го затекнале С.П.(30) од Кочани при бесправна сеча на огревно дрво. Дрвната маса и една рачна пила биле одземени и предадени на Шумска полиција за понатамошна постапка. По целосно документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок. ИЗВОР: Дневни…

ПРОНАЈДЕНИ НАД 200 МЕТРИ КУБНИ БЕСПРАВНА ИССЕЧЕНО ОГРЕВНО БУКОВО ДРВО

ПРОНАЈДЕНИ НАД 200 МЕТРИ КУБНИ БЕСПРАВНА ИССЕЧЕНО ОГРЕВНО БУКОВО ДРВО

Денеска (01.10.2022) полициски службеници од СВР Штип- ОВР Кочани, по претходно добиени оперативни сознанија за пустошење на шума, во содејство со Државен инспекторат за шумарство и ловство, постапувајќи во склоп на Оперативна акција „Гора“ околу 10.30 часот во Осоговските планини на место викано Бунари, покрај шумски пат, пронајдоа над 200 метри кубни бесправна сеча на…

ВО ВОЗИЛО ПРОНАЈДЕНО ОГРЕВНО ДРВО БЕЗ СООДВЕТНА ДОКУМЕНТАЦИЈА

ВО ВОЗИЛО ПРОНАЈДЕНО ОГРЕВНО ДРВО БЕЗ СООДВЕТНА ДОКУМЕНТАЦИЈА

На 26.09.2022 во 20.45 часот на локалниот пат Кочани – с.Полаки, кај место викано „Пресечена скала“, при контрола во патничко моторно возило „форд“, управувано од Д.Т.(36) од Кочани, полициски службеници од Полициската станица Кочани пронашле огревно дрво без соодветна документација. Возилото со дрвата биле предадени на Шумска полиција за понатамошна постапка. По целосно документирање на…

ПРОНАЈДЕНО И ОДЗЕМЕНО НЕЛЕГАЛНО ИССЕЧЕНО БУКОВО ОГРЕВНО ДРВО

ПРОНАЈДЕНО И ОДЗЕМЕНО НЕЛЕГАЛНО ИССЕЧЕНО БУКОВО ОГРЕВНО ДРВО

На 19.09.2022, по преземени мерки и активности за откривање на нелегална сеча на дрва на подрачјето на ОВР Кочани, полициски службеници од ОВР Кочани и полициски службеници од Шумска полиција, при контрола и преглед на патничко моторно возило ,,шкода фелиција“ без регистарски таблички, пронашле и одзеле буково огревно дрво, а лицето кое го управувало возилото…

ФАТЕН ДРВОКРАДЕЦ, ВОЗИЛОТО И ДРВАТА ЗАДРЖАНИ ОД ШУМСКАТА ПОЛИЦИЈА

ФАТЕН ДРВОКРАДЕЦ, ВОЗИЛОТО И ДРВАТА ЗАДРЖАНИ ОД ШУМСКАТА ПОЛИЦИЈА

На 20.01.2022 полициски службеници од ОВР Кочани во содејство со Шумска полиција Кочани, при контрола на патничко возило „исузу“, со винички регистарски ознаки, управувано од Е.А.(30) од Виница, пронашле огревни дрва без соодветна документација. Од страна на Шумска полиција дрвата и возилото биле одземени за понатамошна постапка. ИЗВОР: Дневни билтени на СВР Штип

ПОЛИЦИЈАТА МУ ЗАПЛЕНИЛА И КОЛАТА И ДРВАТА ЗА КОИ НЕМАЛ ДОКУМЕНТАЦИЈА

ПОЛИЦИЈАТА МУ ЗАПЛЕНИЛА И КОЛАТА И ДРВАТА ЗА КОИ НЕМАЛ ДОКУМЕНТАЦИЈА

На 09.12.2021 во 19.40 часот на ул.„9–ти Мај“ во Кочани, полициски службеници од Полициската станица Кочани, при контрола на патничко моторно возило „фолксваген голф“ со кочански регистарски ознаки, управувано од О.Е.(39) од с. Драгобраште, пронашле дрва без соодветна документација. Возилото и дрвата биле предадени на шумска полиција за понатамошна постапка, а по документирање на случајот…