Ознака: IN MEMORIAM

IN MEMORIAM

IN MEMORIAM

ПОЧИНА  САШКО  КОСТОВ  ПОРАНЕШЕН  ПРАТЕНИК  ОД  КОЧАНИ Денес во Кочани на 50 годишна возраст ненадејно почина Сашко Костов, некогашен пратеник во Собранието на Македонија. Утринава за време на судско рочиште во Основен суд – Кочани, му се слошило, добил срцев удар по што веднаш бил пренесен во Општа болница со проширена дејност во Кочани во…

IN  MEMORIAM

IN MEMORIAM

Синоќа во Кочани во 71 година од животот почина Киро Герасимов. Герасимов остави длабоки траги во кочанското издавачко творештво. Беше поет, новинар, публицист и преведувач за што имаше добиено голем број признанија како во општината, во Македонија, така и надвор од неа. Кочанската јавност ќе го памети по големиот број на издадени книги од речиси…

IN  MEMORIAM

IN MEMORIAM

Лошо ден за кочанскиот спорт. „Градот на оризот“ утринава ја загуби кошаркарската легенда, Почина Сашо Лазаров – Чапо. Сашо Лазаров – Чапо несомнено е еден од најдобрите кошаркари во богатата историја на Кочани. Со своите игри и настапи остави траен белег во овој спорт. Беше голем борец на теренот но и надвор од него, неговите…