Ознака: измама

СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА ИЗМАМЕНИ КОЧАНЧАНИ

СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА ИЗМАМЕНИ КОЧАНЧАНИ

На 25.03.2024 во 17.30 часот во ОВР Кочани, 18 – годишник од Кочани пријавил дека на 24.03.2024 во Кочани бил измамен од едно лице за сума од 950 евра. Според пријавеното, тие се договориле лицето од него да купи мобилен телефон, а откако ги зел парите и лицето си заминало се посомневал во исправноста на…

ИЗМАМЕН КОЧАНЧАНЕЦ – ПОДИГНАЛ КРЕДИТ, ОСТАНАЛ И БЕЗ ПАРИ И БЕЗ БИЗНИС

ИЗМАМЕН КОЧАНЧАНЕЦ – ПОДИГНАЛ КРЕДИТ, ОСТАНАЛ И БЕЗ ПАРИ И БЕЗ БИЗНИС

На 22.03.2024 во 13.50 часот во Полициската станица Кочани, 51 – годишник од Кочани пријавил дека бил измамен од две лица од Кочани. Според пријавеното, тие се договориле да започнат заеднички бизнис, по што тој подигнал два брзи кредити и им ги дал парите и после тоа го прекинале контактот со него. Се преземаат мерки…

НА КОЧАНЧАНЕЦ МУ ГИ ЗЕЛЕ ПАРИТЕ А ОСТАНАЛ БЕЗ ДРВА

НА КОЧАНЧАНЕЦ МУ ГИ ЗЕЛЕ ПАРИТЕ А ОСТАНАЛ БЕЗ ДРВА

На 20.03.2024 во 13.13 во СВР Штип, 90 – годишник од Кочани пријавил дека бил измамен од едно лице за сума од 14.000 денари. Според пријавеното, околу 12.40 часот во неговиот дворот влегло машко лице и му понудило огревно дрво по цена од 4.000 денари за метар кубен. Како што е пријавено, откако се договориле…

КОЧАНСКА ЦРНА ХРОНИКА – ИЗМАМЕНИТЕ СИ ГИ БАРААТ ПАРИТЕ

КОЧАНСКА ЦРНА ХРОНИКА – ИЗМАМЕНИТЕ СИ ГИ БАРААТ ПАРИТЕ

На 22.05.2023 во 10.00 часот во Полициската станица Кочани, 47-годишна жена од Кочани пријавила дека пролетта 2022 година била измамена од Х.Д. од Кочани за сума од 500 евра. Според пријавеното, Х.Д. дошла во нејзиниот дом и ѝ побарала пари на заем за лекување на нејзиното дете, но до пријавувањето не ги вратила. Се преземаат…

ПАРИ ПЛАТИЛА АМА ДРВА НЕ ВИДЕЛА

ПАРИ ПЛАТИЛА АМА ДРВА НЕ ВИДЕЛА

На 19.09.2022 во 10.40 часот во Полициската станица Кочани, 71 – годишна жена пријавила дека била измамена од едно лице за сума од 12.000 денари. Според пријавеното, на 16.09.2022 околу 16.00 часот лицето дошло во нејзиниот двор и ѝ понудило огревни дрва. Како што е пријавено, откако се договориле, таа му дала 12.000 денари, а…

СО ИЗМАМА МУ УКРАЛЕ ПАРИ

СО ИЗМАМА МУ УКРАЛЕ ПАРИ

годишен жител на Кочани пријавил дека околу 10.00 часот во Кочани бил измамен од едно лице за сума од 1.500 евра. Според пријавеното, лицето му кажало дека направило сообраќајна незгода со друго лице – странец, кое не ги разбирало парите – евра и ако има да му даде да ги види. Како што е пријавено,…

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ДВАЈЦА КОЧАНЧАНИ ЗА ИЗМАМА НА ШТЕТА НА СРЕДСТВА ОД ЕВРОПСКАТА ЗАЕДНИЦА

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ДВАЈЦА КОЧАНЧАНИ ЗА ИЗМАМА НА ШТЕТА НА СРЕДСТВА ОД ЕВРОПСКАТА ЗАЕДНИЦА

На 29.04.2022 од страна на Одделението за внатрешни работи Кочани во координација со надлежно јавно обвинителство поднесена е кривична пријава до Основно јавно обвинителство Кочани против М.С. (45), М.С. (41) и здружение на граѓани од Кочани. Пријавените сториле седум кривични дела „Злоупотреба на службената положба и овластување“ по член 353 од КЗ, „Фалсификување или уништување…

ВАЖНО СООПШТЕНИЕ ОД СВР ШТИП – СЕ ПОЧЕСТИ ПРИЈАВИ ЗА ИЗМАМА СО ИЗНУДА

ВАЖНО СООПШТЕНИЕ ОД СВР ШТИП – СЕ ПОЧЕСТИ ПРИЈАВИ ЗА ИЗМАМА СО ИЗНУДА

Извесен период во дневниот билтен на СВР Штип сведоци сме на пријави за измами што ги, кои се најмногу насочени кон повозрасните лица. Начинот на измама e со телефонско јавување на измамниците кај постари лица, при што ги доведуваат во заблуда со лажно прикажување на факти дека нивните син или ќерка предизвикале сообраќајна незгода во…

КОЧАНЧАНЕЦ ПРИЈАВИЛ СВОЈ СОГРАЃАНИН ПОРАДИ ИЗМАМА

КОЧАНЧАНЕЦ ПРИЈАВИЛ СВОЈ СОГРАЃАНИН ПОРАДИ ИЗМАМА

На 30.03.2022 во 13.00 часот во Полициската станица Кочани, 76 – годишен маж од Кочани пријавил дека бил измамен од Ф.С. од Кочани. Според пријавеното, во периодот од ноември 2021 досега, Ф.С. во три наврати го довел во заблуда дека ќе му помогне околу судски спор, а како надомест тој му дал 75.000 денари. Како…

СО ИЗМАМА МУ ЗЕМАЛЕ 7.056 ЕВРА

СО ИЗМАМА МУ ЗЕМАЛЕ 7.056 ЕВРА

На 08.02.2022 во 18.00 часот во ОВР Кочани, 60-годишник од село од општина Чешиново – Облешево пријавил дека бил измамен од едно лице за сума од 7056 евра. Според пријавеното, тој добил меѓународен телефонски повик од едно лице кое во име на правно лице му понудило да му продаде 50.040 килограми пелети за наведената сума…

 • 1
 • 2