Ознака: оружје

ПРОНАЈДЕНО И ОДЗЕМЕНО ОРУЖЈЕ НА ЖИТЕЛ ОД СЕЛО ТРКАЊЕ

ПРОНАЈДЕНО И ОДЗЕМЕНО ОРУЖЈЕ НА ЖИТЕЛ ОД СЕЛО ТРКАЊЕ

На 10.04.2024 во 16.30 часот во с.Тркање, кочанско, полициски службеници од ОВР Кочани, со судска наредба, извршиле претрес на домот и помошните простории на М.Ј.(38) од с.Тркање. При претресот биле пронајдени и одземени еднострелно долго оружје „oрозара“ калибар 16мм, едно репетирачко долго оружје „Застава Крагуевац“ и повеќе различни видови куршуми и ловечки патрони со различен…

КОЧАНЧАНКА ПРИВЕДЕНА ВО ПОЛИЦИЈА ПОРАДИ ПОСЕДУВАЊЕ СИГНАЛЕН ПИШТОЛ ЗА КОЈ СОПСТВЕНИКОТ НЕМАЛ ДОКУМЕНТАЦИЈА

КОЧАНЧАНКА ПРИВЕДЕНА ВО ПОЛИЦИЈА ПОРАДИ ПОСЕДУВАЊЕ СИГНАЛЕН ПИШТОЛ ЗА КОЈ СОПСТВЕНИКОТ НЕМАЛ ДОКУМЕНТАЦИЈА

На 08.01.2024 во 18.35 часот по преземени оперативни мерки и активности полициски службеници од ОВР Кочани ја привеле Џ.К.(22) од Кочани и го повикале на службен разговор Г.Д. (39) од с.Облешево, Општина Чешиново Облешево, затоа што кај неа биле пронајдени и одземени еден сигнален пиштол, 14 неиспукани патрони и 8 испукани патрони за истиот пиштол-сигнална…

ПРИ ПРЕТРЕС ВО КОЧАНСКО, ПРОНАЈДЕНИ ОРУЖЈЕ И МУНИЦИЈА

ПРИ ПРЕТРЕС ВО КОЧАНСКО, ПРОНАЈДЕНИ ОРУЖЈЕ И МУНИЦИЈА

На 11.07.2023, полициски службеници од Полициската станица Кочани ги лишиле од слобода Д.С.(78), Ј.С.(78) и Д.М.(61) сите од Кочани. При претрес во домот на Д.С. и Ј. С. Во Кочани, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени пушка „Црвена застава“, пиштол „Црвена застава“, повеќе куршуми различен калибар, оптички нишан и други предмети. Додека при…

КОЧАНЧАНЕЦ ЛИШЕН ОД СЛОБОДА ПОРАДИ ПОСЕДУВАЊЕ ОРУЖЈЕ БЕЗ ДОЗВОЛА

КОЧАНЧАНЕЦ ЛИШЕН ОД СЛОБОДА ПОРАДИ ПОСЕДУВАЊЕ ОРУЖЈЕ БЕЗ ДОЗВОЛА

На 18.05.2023, полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода Р.Н.(45) од Кочани. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени пиштол „Црвена застава“ калибар 7.65 мм и 50 куршуми калибар 7.65 мм за кои не поседувал дозвола. Тој бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на…

ПРИВЕДЕН КОЧАНЧАНЕЦ ОД  ТЕТОВСКАТА ПОЛИЦИЈА

ПРИВЕДЕН КОЧАНЧАНЕЦ ОД ТЕТОВСКАТА ПОЛИЦИЈА

На 20.07.2022 во 22.11 часот на булевар „Маршал Тито“ во Тетово, полициските службеници од Полициската станица за безбедност на патниот сообраќај Тетово го привеле Н.Ј.(28) од Кочани, затоа што кај него бил пронајден нож. Тој бил задржан во Полициската станица Тетово за понатамошна постапка, по што ќе следи и соодветен поднесок. ИЗВОР: Дневни билтени од…

ПРИВЕДЕНИ ТРИ ЛИЦА ЗА НЕОВЛАСТЕНО ДРЖЕЊЕ НА ОРУЖЈЕ

ПРИВЕДЕНИ ТРИ ЛИЦА ЗА НЕОВЛАСТЕНО ДРЖЕЊЕ НА ОРУЖЈЕ

На 28.11.2021 од страна на полициски службеници од ОВР Кочани лишени се од слобода Б.Д.(31) од с.Бања, И.Ј.(41) од с.Чешиново, Општина Чешиново – Облешево и Д.Д.(25) од с.Бања, кочанско. Имено, по претходно добиени сознанија дека на подрачјето на Кочани се вршат прекршоци по чл.80 од Законот за оружје и кривични дела во врска со неовластено…