Ознака: пожар

ХЕЛИКОПТЕР НА МВР ИЗВЛЕЧЕ ПЕТ ПОЖАРНИКАРИ КОИ БЕА ОБИКОЛЕНИ ОД ОГНОТ ВО ЧЕШИНОВО-ОБЛЕШЕВО

ХЕЛИКОПТЕР НА МВР ИЗВЛЕЧЕ ПЕТ ПОЖАРНИКАРИ КОИ БЕА ОБИКОЛЕНИ ОД ОГНОТ ВО ЧЕШИНОВО-ОБЛЕШЕВО

Денеска (26.08) Одделот за воздухопловни единици на МВР по добиено барање од ЦУК за гасење на пожар на територија на општина Чешиново- Облешево, помеѓу Кочани и Пробиштип, упати хеликоптер од типот Ми-171, кој исфрли над 60 тони вода. Особено се делуваше во крак од пожарот кој се наближуваше кон село Врбица и пожарот на тој…

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА НАСТАНАТ ПОЖАР КАЈ ГРАДСКАТА ДЕПОНИЈА

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА НАСТАНАТ ПОЖАР КАЈ ГРАДСКАТА ДЕПОНИЈА

Ја известуваме јавноста дека околу 17 часот е настанат пожар на градската депонија, односно запалена е нискостеблеста вегетација и сува трева. Просторот кој е зафатен од пожарот е тешко пристапен и се наоѓа на самиот крај од градската депонијата и не опфаќа никакви отпадоци, туку исклучиво сува трева. По добиената дојава за пожар, екипите на…

ЛИКВИДИРАН ПОЖАРОТ ВО СЕЛАТА ВРБИЦА И СОКОЛАРЦИ

ЛИКВИДИРАН ПОЖАРОТ ВО СЕЛАТА ВРБИЦА И СОКОЛАРЦИ

По десетчасовна битка со сите расположливи ресурси на Територијалната противпожарна единица – Кочани, со поддршка од Доброволното противпожарно друштво – Кочани, ТППЕ од Штип и Свети Николе, од Национални шуми, Центарот за управување со кризи и Дирекцијата за заштита и спасување – ликвидиран е пожарот на територијата на Чешиново-Облешево. Командирот на кочанската ТППЕ Драган Апостолов…

ПОЖАР ВО ДЕЛОВЕН ОБЈЕКТ ВО СЕЛО ДОЛНИ ПОДЛОГ

ПОЖАР ВО ДЕЛОВЕН ОБЈЕКТ ВО СЕЛО ДОЛНИ ПОДЛОГ

На 03.08.2023 во 22.20 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека во с.Долни Подлог, кочанско, настанал пожар во деловен објект, сопственост на локалната самоуправа, а под наем го користел М.Д.(67) од с.Долни Подлог. Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Кочани, а повредени лица нема. Соопштение  од  СВР  Штип КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА …

НАВРЕМЕНА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ТППЕ – КОЧАНИ, ИЗГАСНАТ ПОЖАРОТ, СПАСЕН ОБЈЕКТОТ

НАВРЕМЕНА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ТППЕ – КОЧАНИ, ИЗГАСНАТ ПОЖАРОТ, СПАСЕН ОБЈЕКТОТ

Со навремена интервенција на четири пожарникари со две возила од ТППЕ – Кочани денес беше спасен објект во близина на село Соколарци. Од запалено стрниште почнала да гори сува трева и нискостеблеста шума по што пожарот се приближил до објект кај селото Соколарц, но сепак со интервенција на противпожарната служба од Кочани, пожарот најпрвин бил…

КОЧАНСКА ЦРНА ХРОНИЈА

КОЧАНСКА ЦРНА ХРОНИЈА

КОЧАНСКА  ЦРНА  ХРОНИЈА На 26.05.2023 во 00.20 часот полициски службеници од Полициската станица Кочани ја привеле К.С.(52) од Кочани, затоа што на ул.„Раде Кратовче“ во Кочани, агресивно се однесувала кон полициските службеници при преземање службени дејствија. По комплетирање на случајот против К.С. ќе биде поднесен соодветен поднесок. На 25.05.2023 во 10.30 часот во ОВР Кочани,…

ПОЖАР ВО ПОДНОЖЈЕТО НА ПЛАЧКОВИЦА, ЗАПАЛЕНИ И  ПОВЕЌЕ СТРНИШТА

ПОЖАР ВО ПОДНОЖЈЕТО НА ПЛАЧКОВИЦА, ЗАПАЛЕНИ И ПОВЕЌЕ СТРНИШТА

Како што не информираат во подножјето на планината Плачковица над селото Теранци има голем пожар за чие гаснење се интервенирано со 3 возила и 8 пожарникари од Територијалната Противпожарна Единица – Кочани и со 1 возило и 5 доброволци од Доброволното Противпожарно Друштво – Кочани. Голем проблем претставуваат и неколкуте запалени стрништа во полето за…

ПОЛНИ РАЦЕ РАБОТА ЗА ПОЖАРНИКАРИТЕ ОД ТППЕ КОЧАНИ И ЗА ЗА ДОБРОВОЛЦИТЕ ОД ДПД КОЧАНИ

ПОЛНИ РАЦЕ РАБОТА ЗА ПОЖАРНИКАРИТЕ ОД ТППЕ КОЧАНИ И ЗА ЗА ДОБРОВОЛЦИТЕ ОД ДПД КОЧАНИ

Недозреаноста на голем број поединци се причината и денес за време на викендот пожарникарите од ТППЕ – Кочани и доброволците од ДПД – Кочани да имаат полни раце работа. Имено како што дознаваме до ТППЕ – Кочани стигнала дојава за запалени стрништа во Грдовци и Зрновци. И додека се интервенирало ветерот да не го прошири…

ВО ОПОЖАРЕНА КУЌА ВО НАСЕЛБА ОРИЗАРИ ЕДНО ЛИЦЕ ГО ЗАГУБИЛО ЖИВОТОТ

ВО ОПОЖАРЕНА КУЌА ВО НАСЕЛБА ОРИЗАРИ ЕДНО ЛИЦЕ ГО ЗАГУБИЛО ЖИВОТОТ

Во опожарена куќа во населбата Оризари едно лице го загубило животот. Територијалната Противпожарна Единица денес во 09:52 часот добила дојава за опожарена куќа во населбата Оризари. Интервенирано е со 2 возила и 3 пожарникари, но како постоела опасност пожарот да се прошири и на околните куќи на помош се повикани уште 1 возило и 2…

ВО КОЧАНИ ИЗБУВНАЛ ПОЖАР ВО КУЌА, ПОВРЕДЕНИ НЕМА

ВО КОЧАНИ ИЗБУВНАЛ ПОЖАР ВО КУЌА, ПОВРЕДЕНИ НЕМА

На 27.02.2023 во 11.20 часот во ОВР Кочани било пријавено дека настанал пожар во куќа на ул. „Искра“ во Кочани, во која живеел З.И.(54) кој имал здравствени проблеми. Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Кочани, а повредени лица нема. Увид на местото извршила увидна екипа на ОВР Кочани. За случајот бил запознаен…