Ознака: пожар

ПОЖАР ВО НАСЕЛБАТА ОРИЗАРИ

ПОЖАР ВО НАСЕЛБАТА ОРИЗАРИ

На 06.04.2022 во 00.09 часот во СВР Штип , било прјавено дека во населбата Оризари, кочанско, настанал пожар во помошна просторија и кокошарник во дворно место на куќа сопственост на С.М.(65). Пожарот бил изгаснат од територијалната противпожарна единица Кочани. Во пожарот повредени лица нема, а увид на местото извршила увидна екипа на ОВР Кочани. ИЗВОР:…

ДВА ПОГОЛЕМИ ПОЖАРИ ВО КОЧАНСКО

ДВА ПОГОЛЕМИ ПОЖАРИ ВО КОЧАНСКО

Два поголеми пожари се случија денес во кочанско при што е направена поголема штета. Најпрви утринава во 09:30 во ТППЕ била стигната дојава за пожар во близина на Безиково. Горела дабова шума, прнар и трева а пожарот зафатил површина од околу 10 хектари. Попладнево избувна пожар во близина на депонијата. Иако првично објавивме по дојавите…

СЕ ЗАПАЛИЛО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО ВО ДВИЖЕЊЕ

СЕ ЗАПАЛИЛО ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО ВО ДВИЖЕЊЕ

На 20.03.2022 во 03.46 часот во СВР Штип било пријавено дека на ул..„Тодосија Паунов“ во Кочани настанал пожар во патничко моторно возило во движење „хјундаи“ со штипски регистарски ознаки, управувано од З.И.(35) од с.Драгобраште. Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Кочани. Повредени лица нема, а увид на местото извршила увидна екипа на…

КОМПАНИЈАТА „МЕТАК ТРАНС“ ОД ВИНИЦА ЧЕКА ИЗВЕШТАЈ ОД ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ЗА ИЗГОРЕНИОТ АВТОБУС

КОМПАНИЈАТА „МЕТАК ТРАНС“ ОД ВИНИЦА ЧЕКА ИЗВЕШТАЈ ОД ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ЗА ИЗГОРЕНИОТ АВТОБУС

Транспортната компанија „Метак транс“ од селото Градец, Виничко, чиј автобус настрада во пожар во германскиот град Билефелд, го очекува извештајот од увидот на локалната полиција за да може да преземе понатамошни активности за заштита на своите права. Автобусот целосно изгоре во петокот вечерта, а сопствениците на компанијата имаат оправдани сомневања дека пожарот бил подметнат. „Неколку…

НАПРАВЕНА МАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА ОД ПОЖАРОТ ВО СЕЛО ТРКАЊЕ

НАПРАВЕНА МАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА ОД ПОЖАРОТ ВО СЕЛО ТРКАЊЕ

На 20.02.2022 во 16.35 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека околу 16.00 часот на место викано „Под лозје“ – атар на с.Тркање, кочанско, настанал пожар во имот на С.В.(60) од Кочани, при што биле зафатени црево за наводнување и градобијна мрежа, негова сопственост и дрвен столб, сопственост на ЕВН. Пожарот бил изгаснат од…

ПОЖАР ВО СТАН НА УЛИЦА „РОЗА ПЕТРОВА“

ПОЖАР ВО СТАН НА УЛИЦА „РОЗА ПЕТРОВА“

На 24.01.2022 во 06.45 часот во ОВР Кочани било пријавено дека околу 05.45 часот настанал пожар во стан на ул.„Роза Петрова“ во Кочани, сопственост на С.А.(65). Пожарот бил изгаснат од Територијалната противпожарна единица Кочани. Во пожарот повредени лица нема, а увид извршила увидна екипа на ОВР Кочани. ИЗВОР: Дневни билтени на СВР Штип

СЕ ЗАПАЛИ ПАРКИРАНО ВОЗИЛО ПРЕД „УНИ БАНКА“ ВО КОЧАНИ

СЕ ЗАПАЛИ ПАРКИРАНО ВОЗИЛО ПРЕД „УНИ БАНКА“ ВО КОЧАНИ

Денес околу 11:30 часот на паркинг просторот пред „Уни Банка“ во Кочани избувна пожар. Опожарено е патничко моторно возило „Паежо 307“ со кочански регистарски таблички. Територијалната противпожарна единица од Кочани интервенирала со едно возило и тројца пожарникари, пожарот е изгаснат. Засега нема подетални информации колкава е штетата и која е причината за пожарот. С. Ивановски

ПОЖАР ВО ЦЕНТРАЛНОТО ГРАДСКО ПОДРАЧЈЕ ВО КОЧАНИ

ПОЖАР ВО ЦЕНТРАЛНОТО ГРАДСКО ПОДРАЧЈЕ ВО КОЧАНИ

Вечерва избувна пожар во станбена зграда на улицата „Кеј на Револуцијата“ во Кочани, кој благодарение на брзата интервенција на Територијалната противпожарна единица од Кочани навреме беше изгаснат. Територијалната противпожарна единица во Кочани во 18:11 часот добила дојава за пожар на вториот кат во станбена зграда на улицата „Кеј на Револуцијата“ во Кочани. Интервенирано е со…

СЕ ЗАПАЛИ ВОЗИЛО ВО ДВИЖЕЊЕ ВО ДВОРОТ НА ОПШТА БОЛНИЦА СО ПРОШИРЕНА ДЕЈНОСТ

СЕ ЗАПАЛИ ВОЗИЛО ВО ДВИЖЕЊЕ ВО ДВОРОТ НА ОПШТА БОЛНИЦА СО ПРОШИРЕНА ДЕЈНОСТ

Во 14:20 часот во Противпожарната единица во Кочани пристигната е дојава дека во кругот на Општа болница со проширена дејност – Кочани се запалило патничко моторно возило „Опел Зафира“ со словенечки регистарски таблички. Интервенирано е со едно возило и тројца пожарникари кои поради сообраќајниот хаос во градот под тешки услови пристигнале на местото на настанот….

ГОЛЕМ ПОЖАР ОД ЗАПАЛЕНО СТРНИШТЕ, ПОЖАРНИКАРИТЕ СЕ БОРАТ ДА ЈА СПАСАТ ПРЕЧИСТИТЕЛНАТА СТАНИЦА

ГОЛЕМ ПОЖАР ОД ЗАПАЛЕНО СТРНИШТЕ, ПОЖАРНИКАРИТЕ СЕ БОРАТ ДА ЈА СПАСАТ ПРЕЧИСТИТЕЛНАТА СТАНИЦА

Пожарот кој избувнал некаде околу 12:30 часот и е на потегот околу пречистителната станица од минута во минута е се поголем и се повеќе се приближува и ја загрозува пречистителната станица. Две возила, 4 пожарникари и повеќе доброволци се на терен и борба водат со огнената стихија се со цел да ја спасат пречистителната станица….