Ознака: пукање

ЛИШЕН ОД СЛОБОДА  ПОРАДИ ПРЕДИЗВИКУВАЊЕ ОПШТА ОПАСНОСТ

ЛИШЕН ОД СЛОБОДА ПОРАДИ ПРЕДИЗВИКУВАЊЕ ОПШТА ОПАСНОСТ

На 02.08.2022 околу 03.20 часот во ОВР Кочани е пријавено дека во Хируршко одделение Кочани за укажување на лекарска помош дошол Н.Б.(48) од Кочани, со прострелна рана на дланката, за која изјавил дека е последица од самоповреда. Полициски службеници излегле на местото на настанот и констатирале дека на место викано „Наддабо“, во село Бели, кочанско,…

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ ПРЕДИЗВИКУВАЊЕ ОПШТА ОПАСНОСТ

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ ПРЕДИЗВИКУВАЊЕ ОПШТА ОПАСНОСТ

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава  против Л.С.(54) од с.Долни Подлог, кочанско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“. На 02.01.2022 во атарот на с.Јастребник пријавениот, поради невнимателно ракување со неговата пушка „Застава М70“, испукал еден куршум и го погодил С.М. од Кочани, со кого заедно биле…

ПРИВЕДЕНО ЛИЦЕ ОД КОЧАНИ ЗА НЕЗАКОНИТ ЛОВ

ПРИВЕДЕНО ЛИЦЕ ОД КОЧАНИ ЗА НЕЗАКОНИТ ЛОВ

На 13.01.2022 полициски службеници го лишиле од слобода Ј.П.58) од Кочани, бидејќи во место викано „Потоците“, атар на Оризари, кочанско, бил затекнат како врши незаконит лов со ловечка пушка „цифсан ЦСП 555“ калибар 12 ГА. Од страна на полициски службеници биле одземени ловечката пушка со ремник, испукан ловен патрон калибар 12 ГА, ловна муниција 34…

ЛИШЕН ОД СЛОБОДА БИДЕЈЌИ УСМРТИЛ КУЧЕ

ЛИШЕН ОД СЛОБОДА БИДЕЈЌИ УСМРТИЛ КУЧЕ

На 04.01.2022, полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода Ј.М.(64) од Кочани бидејќи околу 12.30 часот во дворно место од неговата викенд куќа на место викано „Копачите“, атар на Кочани, со ловечка пушка усмртил куче. Ловечката пушка „Црвена застава“ калибар 16 мм била одземена, а увид извршила екипа од ОВР Кочани во…

ИНЦИДЕНТ ЗА ВРЕМЕ НА ЛОВ, ТЕШКО ПОВРЕДЕН ЛОВЏИЈА ОД КОЧАНИ

ИНЦИДЕНТ ЗА ВРЕМЕ НА ЛОВ, ТЕШКО ПОВРЕДЕН ЛОВЏИЈА ОД КОЧАНИ

Во селото Јастребник во близината на Кочани утринава за време на лов се случил инцидент во кој е повреден ловџија од Кочани. Педесет и петгодишен ловџија бил тешко повреден при истрел од ловечка пушка од негов колега. Несреќниот ловџија се здобил со прострелна рана во пределот на стомакот а поради стрмниот и непристапен терен морале…