ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД ХРАМ „СВ. ВМЧ ГЕОРГИЈ“ – КОЧАНИ

јануари 4, 2024
1 минути

Почитувани верници Братство и Црковното настојателство при Храмот „Св. Вмч. Георгиј“ – Кочани ве известува за активностите во пресрет на големиот Христијански празник- БОЖИК

САБОТА  – 06.01.2023 -БАДНИК

07:00 – 09:30 – Богослужба

09:30  –  Бадникови Поворки – нашите најмили, дечинњата, кои ќе тргнат од Храмот и ќе се насочат по улицата „Димитар Влахов“ упатувајќи се кон  зградата на Општина  Кочани, потоа, долж улицата „Кеј на Револуција“ до Гратскиот парк каде на бината ќе ја завршат литијата.

Ги повикуваме сите граѓани срдечно да ги поздрават и им дадат подршка.

09:30 – 15:00 Во Храмот Делење на Бадникови гранчиња.

НЕДЕЛА –  БОЖИК

07:00 – 10:00 Богослужба – Литургија.

ПОНЕДЕЛНИК – 2 ден БОЖИК

07:00 – 10:00 Литургија со која ќе чиноначалствува нашиот надлежен Архиереј – Брегалнички г. Иларион.

ВТОРНИК –  св. Стефан

07:00 – 10:00 Богослужба – Литургија .

Имајте убави благословени денови, исполнети со многу љубов и здравје во вашите семејства.

Со почит,

свештенство и црковното настојателство

при храмот Св.вмч. Георгиј- Кочани.

КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ