Црна хроника

МВР СО АПЕЛ КОН МЛАДАТА ПОПУЛАЦИЈА ЗА ПРОТИВ КОРИСТЕЊЕ НА ПИРОТЕХНИЧКИ СРЕДСТВА

МВР СО АПЕЛ КОН МЛАДАТА ПОПУЛАЦИЈА ЗА ПРОТИВ КОРИСТЕЊЕ НА ПИРОТЕХНИЧКИ СРЕДСТВА

Преку лепење плакати и делење флаери, денеска во ООУ „Кирил и Методиј“ – Кочани, претставници од полициската станица во Кочани, во присуство на директорот на ООУ „Кирил и Методиј“ – Кочани, упатија апел кон учениците и младите генерации против употребата на пиротехнички средства. -Целта на оваа наша активност е да ја почнеме превентивната кампања која…

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ЧЕТИРИ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ЧЕТИРИ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ

На 19.12.2021 во 19.00 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на магистралниот пат Штип–Кочани, кај с.Уларци, патничко моторно возило „фиат уно“ со скопски регистарски ознаки, управувано од З.М.(40) од с.Чифлик, општина Сопиште, излетало од патот. 0Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила малолетна сопатничка, а со телесни повреди се здобил возачот, сопатникот…

КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ПРОТИВ ДВАЈЦА КОЧАНЧАНИ КАЈ КОИ ПО ПРЕТРЕС Е ПРОНАЈДЕН АМФЕТАМИН

КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ПРОТИВ ДВАЈЦА КОЧАНЧАНИ КАЈ КОИ ПО ПРЕТРЕС Е ПРОНАЈДЕН АМФЕТАМИН

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против С.К.(34), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. На 17.12.2020 бил извршен претрес во домот на пријавениот, при што бил пронајден и одземен амфетамин. ОВР Кочани поднесе кривична пријава против А.Б.(26),…

ПОЛИЦИЈАТА КАЈ КОЧАНЧАНЕЦ ПРОНАШЛА И ОДЗЕЛА ХЕРОИН

ПОЛИЦИЈАТА КАЈ КОЧАНЧАНЕЦ ПРОНАШЛА И ОДЗЕЛА ХЕРОИН

ОВР Кочани поднесе кривична пријава против С.И.(44) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 13.12.2020, полициски службеници кај С.И. пронашле и одзеле хероин. ИЗВОР: Дневни билтени на МВР

РАБОТНИК ШТО ИЗВРШУВАЛ ГРАДЕЖНИ РАБОТИ НА ПАТОТ ВО ИЗГРАДБА  ШТИП-КОЧАНИ ЗАВРШИЛ ВО БОЛНИЦА

РАБОТНИК ШТО ИЗВРШУВАЛ ГРАДЕЖНИ РАБОТИ НА ПАТОТ ВО ИЗГРАДБА ШТИП-КОЧАНИ ЗАВРШИЛ ВО БОЛНИЦА

На 17.12.2021 во 12.00 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека во болницата во Кочани со тешки телесни повреди бил донесен С.П.(54) од Пробиштип. Според пријавеното, тој се здобил со повредите при извршување градежни работи на патот во изградба Кочани-Штип. Увид на местото извршила екипа од Полициската станица Кочани и трудов инспектор. Се работи…

ПРЕТРЕС ВО ВИНИЦА, ПРОНАЈДЕНА ДРОГА

ПРЕТРЕС ВО ВИНИЦА, ПРОНАЈДЕНА ДРОГА

На 17.12.2021 во 22.55 часот во Виница, полициски службеници од Полициската станица Виница ги лишиле од слобода Д.Д.(26), Ф.Д.(24), К.С.(21), С.Ѓ.(20) од Виница и П.Ѓ.(21) од Кочани. При претрес во домот на Д.Д. и Ф.Д., извршен со судска наредба, каде биле затекнати и К.С., С.Ѓ. и П.Ѓ., биле пронајдени и одземени марихуана и стебла од…

СВР ШТИП: ПОРАДИ НАРУШЕН ЈАВЕН РЕД И МИР ПРЕКИНАТ НАТПРЕВАРОТ НА ДВАТА СКОПСКИ ЏУДО КЛУБА ВО КОЧАНИ

СВР ШТИП: ПОРАДИ НАРУШЕН ЈАВЕН РЕД И МИР ПРЕКИНАТ НАТПРЕВАРОТ НА ДВАТА СКОПСКИ ЏУДО КЛУБА ВО КОЧАНИ

На 12.12.2021 во 12.10 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека спортскиот настан – Државно екипно првенство во „Џудо“ на Република Северна Македонија организиран од џудо клубот „Гладијатор 2016“ од Кочани во спортската сала од Средното општинско училиште „Љупчо Сантов“ во Кочани, поради нарушен јавен ред и мир и влегување на терен од неовластени…

УЧЕСНИК ВО СООБРАЌАЈКАТА И ВОЗИЛО ШТО ТРАНСПОРТИРАЛО МРТОВЕЦ

УЧЕСНИК ВО СООБРАЌАЈКАТА И ВОЗИЛО ШТО ТРАНСПОРТИРАЛО МРТОВЕЦ

На регионалниот пат Штип-Делчево во непосредна близина на обиколницата кај Кочани денес околу 13:00 часот се случи сообраќајна несреќа во која учествувале две патнички моторни возила, од кои едното „Форд“ со Германски регистарски таблички, а другото „КИА“ со Делчевски регистарски таблички. Патничкото моторно возило „КИА“ кое се движело во правец кон Делчево транспортирало починато лице….

МАШИНИТЕ ЗАМИНАА, ШТЕТАТА НАПРАВЕНА, КОЈ ЌЕ ЈА НАДОМЕСТИ?

МАШИНИТЕ ЗАМИНАА, ШТЕТАТА НАПРАВЕНА, КОЈ ЌЕ ЈА НАДОМЕСТИ?

При повлекувањето на машините од коритото на „Кочанска река“ кои изминатите месеци работеа на проектот „Регулација на коритото на дел од „Кочанска река“ направена е штета како на потпорниот ѕид, на патеката за пешачење но и на патеката која од главниот пат води до СРЦ „Бавчалук“. Тешката механизација оштети дел од патеката и штетата е…

УШТЕ НЕМАМЕ НАВИКА ЗА КОРИСТЕЊЕ НА ПОДЗЕМНИТЕ КОНТЕЈНЕРИ

УШТЕ НЕМАМЕ НАВИКА ЗА КОРИСТЕЊЕ НА ПОДЗЕМНИТЕ КОНТЕЈНЕРИ

Вработени од  „Комунална хигиена, одделение за собирање, транспортирање и депонирање на отпад“ при КЈП „Водовод“ – Кочани, која го собира сметот во градот  и денес како и претходните денови наидоа на смет кој е ставен околу единствениот надземен контејнер иако на неколку метри од нив веќе се поставени подземните контејнери. Од КЈП „Водовод“ ни појаснуваат…