Црна хроника

ПОДНЕСОК ОД ПОЛИЦИЈАТА ПОРАДИ ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА

ПОДНЕСОК ОД ПОЛИЦИЈАТА ПОРАДИ ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА

На 15.07.2022 во 02.00 часот во СВР Штип било пријавено дека на ул.,,Димитар Влахов“ во Кочани, по вербална расправија, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Ѓ.В.(46) од с.Косевица, општина Македонска Каменица и А.Д.(27) од Кочани. По комплетирање на случајот против учесниците ќе биде поднесен соодветен поднесок. ИЗВОР: Дневни билтени од СВР…

ПО ВЕРБАЛНА РАСПРАВИЈА НАСТАНАЛА ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА

ПО ВЕРБАЛНА РАСПРАВИЈА НАСТАНАЛА ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА

На 13.07.2022 во 13.52 во СВР Штип било пријавено дека на крстосница од ул.„Бел Камен“ и ул.„1 –ви Мај“ во Кочани, по претходна вербална расправија, настанала физичка пресметка помеѓу Д.Ј.(38), В.Ј.(42) и Б.Ј.(71), тројцата од Кочани, од една страна и Ж.А.(60), В.А.(47) и Б.С (32) вработени во Јавното комунално претпријатие „Водовод“ – Кочани, од друга…

КОЈ ТОА ОДЛУЧИ ИЗГРАДБА НА ЈАВНИ ТОАЛЕТИ ЗАД БИСТИТЕ НА РАДЕ КРАТОВЧЕ И ЉУПЧО САНТОВ?

КОЈ ТОА ОДЛУЧИ ИЗГРАДБА НА ЈАВНИ ТОАЛЕТИ ЗАД БИСТИТЕ НА РАДЕ КРАТОВЧЕ И ЉУПЧО САНТОВ?

Деновиве забрзано се работи на изградбата на јавни тоалети и тоа никаде на друго место туку до  Домот на културата „Бели Мугри“ и веднаш зад новата локација на бистите на борците од НОБ Љупчо Сантов и Раде Кратовче. Уште кога започна реконструкцијата на „Паркот на Револуцијата“ (за одредени поединци е „Градски парк“) и сознанието дека…

СО НАВРЕМЕНА ИНТЕРВЕНЦИЈА ИЗГАСНАТ И СПРЕЧЕНО ШИРЕЊЕТО НА ПОЖАРОТ КАЈ ВРАНИНЦИ

СО НАВРЕМЕНА ИНТЕРВЕНЦИЈА ИЗГАСНАТ И СПРЕЧЕНО ШИРЕЊЕТО НА ПОЖАРОТ КАЈ ВРАНИНЦИ

Со интервенција на три возила и девет пожарникари потпомогнати со шест доброволци од Доброволното Противпожарно Друштво – Кочани пожарот кој денес попладне избувна кај Вранинци е успешно ликвидиран. Во пожарот кој бил пријавен во 12:30 часот причинета е материјална штета, изгорени се два хектари нискостеблеста шума и оштетени се три објекти кои не биле населени….

СЕ Е ДО МЕНТАЛНИОТ СКЛОП НА ЛУЃЕТО ЗА СОЗДАВАЊЕТО ДИВИ ДЕПОНИИ

СЕ Е ДО МЕНТАЛНИОТ СКЛОП НА ЛУЃЕТО ЗА СОЗДАВАЊЕТО ДИВИ ДЕПОНИИ

Жителите на Кочани кои што живеат под улицата „Крушевска’ во непосредна близина на една од старите кули мака мачат последните години со т.н. комшии, поточно на жителите од улиците „Коста Рацин“, „Ударничка“, „Шукри шаин“ па и „Крушевска“. Честопати во непосредна близина на нивните домови и дворови преку ноќ се создаваат депонии на кои може да…

ДЕТЕ ПРИЈАВИЛО МАЛТРЕТИРАЊЕ ОД РОДИТЕЛ

ДЕТЕ ПРИЈАВИЛО МАЛТРЕТИРАЊЕ ОД РОДИТЕЛ

На 04.07.2022 во 18.00 часот во Полициска станица Кочани, малолетник од Кочани, заедно со двајца претставници од Јавната установа Меѓуопштински центар за социјални работи Кочани, пријавил дека малолетникот бил физички нападнат од неговиот татко М.Ј. од Кочани. Детето било сместено во згрижувачко семејство, а по целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок. ИЗВОР:…

ПОРАДИ НАПАД НА МАЛОЛЕТНИЧКА ЛИШЕН ОД СЛОБОДА

ПОРАДИ НАПАД НА МАЛОЛЕТНИЧКА ЛИШЕН ОД СЛОБОДА

На 03.07.2022 во 16.45 часот во Кочани, полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода К.А.(46) од Кочани затоа што претходно физички нападнал малолетничка од Кочани, негова роднина. Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок. ИЗВОР: Дневни билтени од СВР  Штип

СЕ РАСЧИСТУВААТ ПОСЛЕДИЦИТЕ ПОСЛЕ СИНОЌЕШНОТО НЕВРЕМЕ

СЕ РАСЧИСТУВААТ ПОСЛЕДИЦИТЕ ПОСЛЕ СИНОЌЕШНОТО НЕВРЕМЕ

По вчерашното невреме кое го зафати Кочани проследено со обилни врнежи од дожд, грмотевици и силен ветер, беа предизвикани голем број штети и интервенции во кочанско. Од ТППЕ Кочани изјавија дека постапиле по неколку претходни пријави од граѓаните и интервенирале на неколку локации во градот. Станува збор за отстранување на паднати дрвја и бандери. Поплавени…

ПРОБЛЕМ ОД НЕВРЕМЕТО, ПАДНА СТОЛБ НА ЕВН ВРЗ СЕМЕЈНА КУЌА

ПРОБЛЕМ ОД НЕВРЕМЕТО, ПАДНА СТОЛБ НА ЕВН ВРЗ СЕМЕЈНА КУЌА

Невремето што попладнето го зафати Кочани им направи проблем на жителите на улицата „Питу Гули“. Имено столб на ЕВН се урна врз куќа на веќе спомнатата улица. Жителите неколкупати ги известувале дежурните од ЕВН но од таму засега нема никаков одговор. Постои страв кај жителите бидејќи столбот е поврзан со жици низ кои протекува електрична…

ГРАЃАНИТЕ ДА ВНИМАВААТ, СЕ ПОЈАВИЈА ЛАЖНИ ПРОДАВАЧИ НА ДРВА ЗА ОГРЕВ

ГРАЃАНИТЕ ДА ВНИМАВААТ, СЕ ПОЈАВИЈА ЛАЖНИ ПРОДАВАЧИ НА ДРВА ЗА ОГРЕВ

Како што не информираат наши сограѓани кои живеат на улицата „Д-р Николиќ“ денес во попладневните часови помала група на млади момчиња оделе по куќите претежно онаму каде има повозрасни лица и ги информирале дека еве за некоја минута треба да им стигнат дрва за огрев кои ги нарачале и кои мора да ги платат пред…