Црна хроника

ПОРАДИ НАПАД НА МАЛОЛЕТНИЧКА ЛИШЕН ОД СЛОБОДА

ПОРАДИ НАПАД НА МАЛОЛЕТНИЧКА ЛИШЕН ОД СЛОБОДА

На 03.07.2022 во 16.45 часот во Кочани, полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода К.А.(46) од Кочани затоа што претходно физички нападнал малолетничка од Кочани, негова роднина. Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок. ИЗВОР: Дневни билтени од СВР  Штип

СЕ РАСЧИСТУВААТ ПОСЛЕДИЦИТЕ ПОСЛЕ СИНОЌЕШНОТО НЕВРЕМЕ

СЕ РАСЧИСТУВААТ ПОСЛЕДИЦИТЕ ПОСЛЕ СИНОЌЕШНОТО НЕВРЕМЕ

По вчерашното невреме кое го зафати Кочани проследено со обилни врнежи од дожд, грмотевици и силен ветер, беа предизвикани голем број штети и интервенции во кочанско. Од ТППЕ Кочани изјавија дека постапиле по неколку претходни пријави од граѓаните и интервенирале на неколку локации во градот. Станува збор за отстранување на паднати дрвја и бандери. Поплавени…

ПРОБЛЕМ ОД НЕВРЕМЕТО, ПАДНА СТОЛБ НА ЕВН ВРЗ СЕМЕЈНА КУЌА

ПРОБЛЕМ ОД НЕВРЕМЕТО, ПАДНА СТОЛБ НА ЕВН ВРЗ СЕМЕЈНА КУЌА

Невремето што попладнето го зафати Кочани им направи проблем на жителите на улицата „Питу Гули“. Имено столб на ЕВН се урна врз куќа на веќе спомнатата улица. Жителите неколкупати ги известувале дежурните од ЕВН но од таму засега нема никаков одговор. Постои страв кај жителите бидејќи столбот е поврзан со жици низ кои протекува електрична…

ГРАЃАНИТЕ ДА ВНИМАВААТ, СЕ ПОЈАВИЈА ЛАЖНИ ПРОДАВАЧИ НА ДРВА ЗА ОГРЕВ

ГРАЃАНИТЕ ДА ВНИМАВААТ, СЕ ПОЈАВИЈА ЛАЖНИ ПРОДАВАЧИ НА ДРВА ЗА ОГРЕВ

Како што не информираат наши сограѓани кои живеат на улицата „Д-р Николиќ“ денес во попладневните часови помала група на млади момчиња оделе по куќите претежно онаму каде има повозрасни лица и ги информирале дека еве за некоја минута треба да им стигнат дрва за огрев кои ги нарачале и кои мора да ги платат пред…

ИЗЛЕТАЛ ОД ПАТОТ И СЕ ЗДОБИЛ СО ТЕШКИ ТЕЛЕСНИ ПОВРЕДИ

ИЗЛЕТАЛ ОД ПАТОТ И СЕ ЗДОБИЛ СО ТЕШКИ ТЕЛЕСНИ ПОВРЕДИ

На 30.06.2022 во 13.15 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на ул.„Димитар Влахов“ во Кочани, З.Д.(63) од с.Долни Подлог, кочанско, управувајќи велосипед излетал од патот. Во незгодата велосипедистот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Јавнатa здравствена установа Кочани. Увид на местото на настанот извршила екипа од Полициската станица Кочани. Извор: Дневни…

ПРЕТРЕС ВО КОЧАНИ, ПРОНАЈДЕНА ДРОГА,  ПРИВЕДЕНО ЕДНО ЛИЦЕ

ПРЕТРЕС ВО КОЧАНИ, ПРОНАЈДЕНА ДРОГА, ПРИВЕДЕНО ЕДНО ЛИЦЕ

Денеска (01.07.2022) околу 11.10 часот од страна на полициски службеници од ОВР Кочани, по наредба на Основен суд Кочани, извршен е претрес на дом и други простории кај С.Џ.(47) од Кочани, при што се пронајдени и одземени 11 пакувања со марихуана и семки од растение. Поради сомнение за сторено кривично по чл. 215 од Кривичниот…

СТАНАРИТЕ ОД ЗГРАДАТА КАЈ БЕТОН АПЕЛИРААТ: „НЕ ДОЗВОЛУВАЈТЕ ДА СЕ ШИРАТ БОЛЕСТИ ПО ГОРЕШТИНИТЕ“

СТАНАРИТЕ ОД ЗГРАДАТА КАЈ БЕТОН АПЕЛИРААТ: „НЕ ДОЗВОЛУВАЈТЕ ДА СЕ ШИРАТ БОЛЕСТИ ПО ГОРЕШТИНИТЕ“

Дел д станарите што живеат во зградата каде што се сместени канцелариите на „Бетон“ испратија две фотографии и текст со кого апелираат до надлежните да почнат да си ја вршат својата работа за да не дојде до некои нови болести по овие високи температури. Текстот Ви го пренесуваме во целост: „Се надеваме дека ќе сакате…

ВО ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА УЧЕСТВУВАЛЕ ТРИ ЛИЦА

ВО ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА УЧЕСТВУВАЛЕ ТРИ ЛИЦА

На 29.06.2022 во 19.40 часот во СВР Штип, било пријавено дека околу 19.35 часот на ул„Киро Кикенски“ во Кочани, по претходна вербална расправија, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Н.Д.(25) од една страна и В.С.(56) и М.С.(24) од друга страна, сите од Кочани. По комплетирање на случајот против лицата ќе биде…

ВО КРУГ НА ФАБРИКА ПОЖАР НА ТОВАРНО МОТОРНО ВОЗИЛО

ВО КРУГ НА ФАБРИКА ПОЖАР НА ТОВАРНО МОТОРНО ВОЗИЛО

На 29.06.2022 во 12.12 часот во СВР Штип било пријавено дека околу 11.00 часот настанал пожар на товарно моторно возило „ивеко“, паркирано во круг на фабрика во Кочани. Пожарот бил изгаснат од Територијалната противпожарна единица Кочани, а повредени лица нема. Увид на местото извршила увидна екипа на ОВР Кочани и инспектор од Дирекцијата за заштита…

СООПШТЕНИЕ ОД  УПРАВА ЗА ХИДРОМЕТЕОРОЛОШКИ РАБОТИ

СООПШТЕНИЕ ОД УПРАВА ЗА ХИДРОМЕТЕОРОЛОШКИ РАБОТИ

ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ (локално невреме) Следува период на многу топло време со дневни температури кои насекаде ќе бидат над 30 степени. Поради зголемената влага во атмосферата ќе се има чувство дека температурата на воздухот е повисока за 1 до 2 степена. И покрај топлото време поради влијание на циклонска активност од исток, претежно во попладневните и…